Konkursy Najlepsze książki/plebiscyty

Nagroda Literacka m.st. Warszawy – rekord zgłoszeń

859 tytułów zgłoszono do Nagrody Literackiej m.st. Warszawy. W tym roku wręczona zostanie po raz 16. Książki zostaną nagrodzone w pięciu kategoriach: proza, poezja, literatura dziecięca, komiks i powieść graficzna oraz książka o tematyce warszawskiej.


Jak zwykle najwięcej zgłoszeń wpłynęło w kategorii proza – aż 336! Do Nagrody Literackiej zostało też zgłoszonych 247 tomów poezji i 196 książek w kategorii literatura dziecięca. 51 tytułów to książki o tematyce warszawskiej, a w najmłodszej kategorii – komiks i powieść graficzna – 33 zgłoszenia. W sumie zgłoszono 859 tytułów.

Na czele jury Nagrody Literackiej m.st. Warszawy stoi Justyna Sobolewska, a w skład gremium wchodzą: Maciej Jakubowiak (sekretarz), Jarosław Klejnocki, Anna Kramek-Klicka, Agnieszka Sowińska, Karolina Szymaniak oraz – nowy w jury – Piotr Sadzik.

Nagroda Literacka m.st. Warszawy w obecnej formie przyznawana jest od 2008 roku, ale jej historia sięga czasów przedwojennych. Konkurs na najlepsze polskie książki minionego roku, reaktywowany uchwałą Rady m. st. Warszawy, jest kontynuacją nagrody o tej samej nazwie, przyznawanej w latach 1926-38, a przerwanej przez wybuch II wojny światowej. Pierwszym jej laureatem był najstarszy syn Adama Mickiewicza – Władysław, zaś ostatnim przed wojną – Leopold Staff.

(źródło: m.st. Warszawa)


Dodaj komentarz