Poligrafia Technika

Canon zwiększa wydajność urządzeń serii varioPRINT iX dzięki nowemu oprogramowaniu

Urządzenia serii varioPRINT iX to jedne z najważniejszych arkuszowych systemów drukujących z portfolio Canon. Od czasu ich premiery w 2020 roku, seria Canon varioPRINT iX dowiodła swojej wysokiej jakości w niemal trzystu drukarniach na całym świecie (275 sprzedanych egzemplarzy). Co więcej, aż 30 proc. użytkowników deklaruje chęć wdrożenia drugiego urządzenia varioPRINT iX. Teraz Canon prezentuje oprogramowanie, dzięki któremu modele varioPRINT iX2100 i iX3200 mogą pracować jeszcze wydajniej i dostarczać wydruki o jeszcze wyższej jakości.


Do tej pory w regionie EMEA zainstalowano 125 urządzeń serii varioPRINT iX, co stanowi dowód na ich wysoką popularność w segmencie arkuszowego druku cyfrowego formatu B3. Co więcej, maszyny tej serii dla aż 45 proc. dostawców usług druku stanowią pierwszy kontakt z portfolio maszyn Canon do druku profesjonalnego.

Seria varioPRINT iX oferuje wiele rozwiązań automatyzujących druk, dzięki którym drukarnie mogą wydajniej zarządzać czasem pracowników, ciąć koszty produkcji i zwiększać zwrot z inwestycji. Innowacyjne atramenty iQuariusIX, wraz z nowoczesną technologią druku cyfrowego, odwzorowują aż 91 proc. kolorów ze skali Pantone, co zostało zweryfikowane i potwierdzone certyfikatami od Fogra i Idealliance.

Użytkownicy tej serii czerpią korzyści także z obsługi szerokiego wachlarza mediów. Ponad 1000 wykorzystywanych rodzajów podłoży, wśród których znajdują się papiery powlekane, niepowlekane i artystyczne, daje możliwość druku wieku aplikacji w nietypowy, przykuwający uwagę sposób (mowa między innymi o broszurach, bezpośredniej komunikacji marketingowej, ulotkach, kalendarzach i książkach). Najszybsza prędkość druku w swojej klasie, niczym niezakłócona produktywność oraz gotowość do pracy wynosząca aż 90 proc. czasu sprawiają, że klienci mogą regularnie drukować na jednym urządzeniu ponad 6 milionów stron A4 miesięcznie. Obecnie takich firm na rynku jest już ponad 10.

Richard Kampert, Managing Director w holenderskiej drukarni internetowej Kampert-Nauta, mówi: – Od kiedy zainstalowaliśmy naszą pierwszą maszynę varioPRINT iX3200, jesteśmy zachwyceni jej jakością druku i produktywnością, którą mogliśmy zaobserwować podczas druku chociażby na grubszych podłożach. Model działania drukarni internetowej opiera się na szybkim obrocie, dlatego wysoka gotowość serii varioPRINT iX do pracy była dla nas niezwykle istotną korzyścią. W krótkim czasie przesunęliśmy mniejsze nakłady z maszyn offsetowych i zwiększyliśmy produkcję na urządzeniu Canon. W efekcie szybko musieliśmy myśleć o inwestycji w kolejną maszynę serii iX, aby sprostać wzrastającemu zapotrzebowaniu. W 2022 roku zainstalowaliśmy drugie urządzenie iX3200, a w przyszłości planujemy dalej rozwijać nasz park maszynowy do druku atramentowego. Inkjet, ze swoją jakością i możliwością druku na wielu podłożach, stanowi idealną odpowiedź na nasze potrzeby.

Nowy poziom jakości i wydajności
Wsłuchując się w głosy klientów i odpowiadając na ich potrzeby, Canon kontynuuje prace nad stałym ulepszaniem swoich technologii oraz urządzeń. Dlatego użytkownicy serii varioPRINT iX mogą teraz skorzystać z nowego oprogramowania R4.3, zapewniającego jeszcze wyższy poziom wydajności, produktywności i jakości druku. Oprogramowanie wyróżnia zwłaszcza ulepszona obsługa druku niewielkich nakładów oraz zleceń personalizowanych (np. wysokiej jakości, bogatych w ilustracje książek). Zapewnia ją nowy system weryfikacji jakości obrazu, który skanuje każdą stronę i samodzielnie dostosowuje ustawienia systemu do bieżącej sytuacji.

Inne zalety oprogramowania to między innymi automatyczny proces sprawdzania nowego podłoża, a także ulepszone wykrywanie sklejonych stron (jeśli zostanie wykryte pobranie więcej niż jednej strony, system automatycznie zwraca taki nośnik na tacę podawczą). W całym tym procesie nie jest wymagana interwencja operatora – produkcja może być kontynuowana bez zbędnych przerw.

Najnowsza wersja oprogramowania daje także możliwość skorzystania z zalet kontrolera PRISMAsync, takich jak hot-folder (opcja szybkiego przesyłania plików) albo dwustronny zadruk podłoża z innymi ustawieniami dotyczącymi przedniej i tylnej strony.

Jennifer Kolloczek, European Planning, Marketing & Innovation Senior Director, Production Print w Canon Europe, komentuje: – Ze względu na wyjątkową jakość i produktywność, nawet na podłożach o gramaturze do 350 g/m2, urządzenia varioPRINT iX zyskały dużą popularność w komercyjnym sektorze rynku druku. Kontynuujemy inwestowanie w rozwój naszych technologii, aby zapewnić ich maksymalne wykorzystanie i dostarczyć odpowiedzi na potrzeby naszych klientów. Zarówno obecni, jak i przyszli użytkownicy, mogą wiele zyskać dzięki publikacji oprogramowania w wersji R4.3.

Nowa wersja oprogramowania sterującego maszynami varioPRINT iX jest dostępna dla wszystkich urządzeń serii i będzie udostępniona użytkownikom od marca 2023 roku.

Więcej o serii varioPRINT iX.

(info Higher Media)

Dodaj komentarz