Różne Różne Rynek wydawniczy Spotkania literackie

„Komony z książkami”, premiera nowej książki Jerzego Jarniewicza

Biuro Literackie – wydawnictwo i organizator realizowanego od 1996 roku festiwalu TransPort Literacki – oraz Coffeedesk – dystrybutor produktów związanych z kawą i właściciel butikowej sieci kawiarni – uruchamiają „Komony z książkami”. Inspiracją dla kołobrzeskich firm znanych ze swojej działalności w Polsce i za granicą stała się księgarnia Morioka z Tokio, w której oferowana jest w jednym tygodniu tylko jedna książka.


Począwszy od 6 marca, w kawiarniach na Próżnej, na Tamce i na Wilczej w Warszawie oraz na osiedlu Bajkowym w Kołobrzegu oferowana będzie czytelnikom i miłośnikom dobrej kawy książkowa nowość. Czasami w dniu premiery, czasami na kilka lub kilkanaście dni przed tym, jak dany tytuł pojawi się w księgarniach w całej Polsce. Oprócz przedpremierowej sprzedaży inicjatorzy „Komonów z książkami” planują specjalne literackie wydarzenia.

Pierwszą książką, którą będzie można zdobyć w czterech kawiarniach Coffeedesk, jest nowy tom laureata Nagrody Nike Jerzego Jarniewicza Bagaż. To osobisty wybór sześćdziesięciu pięciu wierszy pochodzących z dwunastu dotychczasowych książek poetyckich autora – od tych „z ubiegłego wieku” po osiem kolejnych tomów wydanych przez Jerzego Jarniewicza w Biurze Literackim, w tym wyróżnione Mondo cane.

Znaczna część utworów prezentowana jest w nowych, poprawionych przez autora wersjach. Całość uzupełniają niepublikowany dotąd w żadnym tomie wiersz „Stairway to Heaven” oraz przekrojowe posłowia autorstwa Joanny Orskiej i Kacpra Bartczaka. Bezpośrednim pretekstem do wydania książki jest nie tylko nowe spojrzenie na twórczość laureata Nike, ale także zbliżająca się 65. rocznica urodzin autora.

W najbliższy poniedziałek 6 marca o godzinie 18:30 w kawiarni Coffeedesk przy ulicy Próżnej 7 w Warszawie z udziałem Jerzego Jarniewicza zostanie zainagurowana działalność „Komonów z książkami”. Biuro Literackie, Coffeedesk zapraszają na to wydarzenie nie tylko dziennikarzy, ale także każdego, kto tego dnia ma ochotę na dobrą kawę w towarzystwie autora oraz jego premierową książkę.

Czego można się spodziewać na start projektu? Pierwsze wydarzenie podzielone zostało na dwa bloki. Na początku kameralna rozmowa przy wspólnym stole (komonie), którą poprowadzi Juliusz Kurkiewicz (zapisy poprzez formularz), a w drugiej części „dyżur poetycki” Jerzego Jarniewicza, który będzie okazją nie tylko do zdobycia autografu czy indywidualnej rozmowy, ale także konsultacji własnych tekstów lub przekładów”. Partnerem projektu są „Książki. Magazyn do czytania”. Wstęp wolny.

Dodaj komentarz