Konkursy Różne

BOP – Bologna Prize for the Best Children’s Publishers of the Year – nagrody przyznane

Tradycyjnie pierwszego dnia Międzynarodowych Targów Książki dla Dzieci w Bolonii przyznawane są prestiżowe wyróżnieni BOP – Bologna Prize for the Best Children’s Publishers of the Year. Ustanowiona przez Targi Książki dla Dzieci w Bolonii we współpracy z Włoskim Stowarzyszeniem Wydawców (AIE) i Międzynarodowym Stowarzyszeniem Wydawców (IPA) nagroda BOP przyznawana jest wydawcom książek dla dzieci z na całego świata, po jednej z z sześciu kontynentów świata. Nagrodę przyznają sami wydawcy, którzy proszeni są o nominowanie wydawnictw, które wyróżniały się kreatywnością, innowacyjnością i jakością produkcji.
Tak samo było podczas otwarcia tegorocznej, 60. edycji Targów.

A OTO ZWYCIĘZCY BOP 2023:

  • Afryka : Trinta zero Nove (Mozambik)
  • Azja: Wonder House Books (Indie)
  • Karaiby, Ameryka Środkowa i Południowa: Editorial Amanuta (Chile)
  • Europa: Stary lew (Ukraina)
  • Ameryka Północna: La courte échelle (Kanada)
  • Oceania: Magabala Books (Australia)

AFRYKA
Editora Trinta Zero Nove
jest pierwszym niezależnym wydawnicterm zajmującym się publikowaniem tłumaczeń. Oficyna została Założona w 2018 roku przez Sandrę Tamele w celu wydawania zbioru opowiadań przetłumaczonych przez zwycięzców Konkursu Tłumaczeń Literackich w ramach Międzynarodowego Dnia Tłumacza. W 2021 roku znalazł się w gronie 100 najlepszych startupów w Afryce w ramach trzeciej edycji Pitch-athon Access Bank.
https://editoratrintazeronove.org/

AZJA
„Jesteśmy prężnie działającym przedsiębiorstwem zajmującym się wydawaniem wysokiej jakości interaktywnych książek dla dzieci” – tak przedstawia się Wonder House Books, imprint Books India Pvt. Ltd, największego dystrybutora książek w Indiach. Wonder House rozpoczęła działalność w 2017 roku, z czasem z mała firmy stając się pełnoprawnym wydawcą z dużym zespołem profesjonalistów i katalogiem unikalnych tytułów dla dzieci, od opowiadań po książki z obrazkami, bajek. Ich misją jest rozwijanie dziecięcej pasji do czytania, poszerzanie ich wyobraźni poprzez ilustrowane książki i dążenie do tego celu poprzez jakość, kreatywność i innowacyjność.
http://www.wonderhousebooks.com/

EUROPA
Stary Lew to ukraińskie wydawnictwo
książki dla całej rodziny. Każdy czytelnik, od najmłodszego do najstarszego, znajdzie w jej ofercie coś dla siebie: książeczki obrazkowe, wiersze dla dzieci, opowiadania dla dzieci w wieku szkolnym, serie dla nastolatków, literaturę faktu dla różnych grup wiekowych oraz atlasy i dużo dużo więcej. „Staramy się, aby nasze książki inspirowały czytelników” — wyjaśniają.
https://starylev.com.ua/

AMERYKA PÓŁNOCNA
La Courte Échelle (Kanada). Wydawnictwo utworzone w 1978 roku przez autora Bertranda Gauthiera – pierwsze w Quebecu, które specjalizuje się wyłącznie w literaturze dziecięcej. Obecnie wydaje pozycje dla wszystkich grup wiekowych, w tym ta książki planszowe dla małych dzieci, książki z obrazkami dla początkujących czytelników oraz powieści dla młodzieży. W 2015 roku zostało kupione przez Mariève Talbota i Raymonda Talbota i włączone w skład Short Scale Publishing Group.
https://www.groupecourteechelle.com/la-courte-echelle/


AMERYKA ŚRODKOWA I POŁUDNIOWA, KARAIBY
Zwycięzcą w Ameryce Środkowej i Południowej oraz na Karaibach została chilijska redakcja Amanuta, która od 2002 roku publikuje obrazkowe książki dla dzieci i młodzieży. Celem oficyny jest jest dostarczanie rozrywki, inspirowanie i nauczanie. Amanuta w rzeczywistości oznacza „z zamiarem” w języku ajmara, a każda z ich książek jest tworzona z poświęceniem, pracą i masą miłości. Celem jest oferowanie nowatorskich i kreatywnych propozycji dopasowanych do obecnych czasów, promowanie i wspieranie rozwoju młodych ludzi poprzez książki pobudzające kreatywność i wyobraźnię, przygotowujące ich do stawienia czoła przyszłości poprzez połączenie tradycji i nowoczesności.
https://www.amanuta.cl/


OCEANIA
Magabala Books (Australia) – wydawnictwo należy i jest kierowane przez rdzennych Australijczyków. Powołane zostało w celu kultowania kultury wyspiarzy z Cieśniny Torresa i aborygenów z całej Australii, Magabala, niezależna lokalna organizacja non-profit, publikuje tytuły z szerokiej gamy gatunków: książki obrazkowe dla dzieci, wspomnienia, opowiadania dla młodzieży i dorosłych, eseje, powieści graficzne, historie społeczne i poezja. Skupia się na rozwijaniu nowych rodzimych pisarzy, ilustratorów oraz ochronie własności intelektualnej i kulturowej. W 1984 roku ponad 500 rdzennych przywódców i starszych spotkało się na festiwalu kulturalnym, aby omówić sposoby ochrony i wspierania ich kultury. To spotkanie położyło podwaliny pod Magbala Books.
https://www.magabala.com/

(info BCBF)

Dodaj komentarz