Rynek wydawniczy

Lutowe TOP 10 Audioteki

W lutym, podobnie jak w poprzednich miesiącach, w aplikacji Audioteki największą popularnością cieszyły się trzymające w napięciu kryminały. W tym czasie słuchacze chętnie wybierali również superprodukcje, na czele z Ja, inkwizytor. Dziennik czasu zarazy. Najczęściej odtwarzanym podcastem był z kolei Spokojnie, to tylko życie – dr Joanny Podgórskiej i Marty Niedźwieckiej, opowiadających o egzystencji z dwóch uzupełniających się perspektyw.


TOP 10 audiobooków
Najpopularniejszym audiobookiem lutego był Kabalista, czyli czwarta część cyklu o behawioryście Gerardzie Edlingu. Polski autor bestsellerów od lat króluje w zestawieniach Audioteki, a produkcje oparte na jego prozie cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. Kryminał Remigiusza Mroza, podobnie jak Iluzjonistę i Ekstremistę, czyta Robert Jarociński, znakomity lektor i aktor dubbingowy (Zwierzogród, Strażnicy Galaktyki).

Na drugim miejscu zestawienia uplasował się Ja, inkwizytor. Dziennik czasu zarazy, Jacka Piekary. Superprodukcja, będąca kolejną częścią popularnego cyklu historyczno-fantastycznego osadzonego w alternatywnej rzeczywistości, w ciągu kilku dni od premiery zyskała ogromne grono słuchaczy. Audiobooka można słuchać osobno, bez znajomości całej serii. W roli głównej wystąpił Leszek Lichota, znany z serialu Wataha, czy filmu Lincz. Fani aktora mogą posłuchać jego charakterystycznego głosu na chwilę przed wyczekiwaną premierą Znachora, w którym wcieli się w rolę profesora Rafała Wilczura.

Dużym zainteresowaniem użytkowników Audioteki cieszyła się także Dębowa Góra, Ireneusza Grzyba. Nowa produkcja, opowiadająca o rodzinie Zawistowskich i ich losach w otoczonej bagnami wiosce, przyciągnęła uwagę słuchaczy i znalazła się na trzecim miejscu podium.

Nasi użytkownicy uwielbiają kryminały Remigiusza Mroza, spodziewaliśmy się więc, że „Kabalista” znajdzie się wśród najpopularniejszych produkcji lutego.

Cieszymy się, że w kolejnym zestawieniu mamy również wiele realizowanych przez Audiotekę produkcji, wśród których znajdują się zarówno te nowsze, jakJa, inkwizytor” i „Dębowa Góra”, czy „Stacja arktyczna Zebra” i „Wodnik”, od których premiery minęło już kilka miesięcy. Warto również zauważyć rosnącą popularność Andrzeja Ziemiańskiego – w lutowym zestawieniu znalazły się aż dwa tytuły tego autora – komentuje Iwona Bujkowska, Online Marketing Specialist, w Audiotece.

 1. „Kabalista”, Remigiusz Mróz, Wydawnictwo Filia;
 2. „Ja, inkwizytor. Dziennik czasu zarazy”, Jacek Piekara, wydawca: Audioteka;
 3. „Dębowa Góra”, Ireneusz Grzyb, wydawca: Audioteka;
 4. „Virion. Legion”, Andrzej Ziemiański, wydawca: Fabryka Słów;
 5. „Breslau forever”, Andrzej Ziemiański, wydawca: Fabryka Słów;
 6. „Serce jak smoła. Część 1”, J.K. Rowling, Robert Galbraith, Wydawnictwo Dolnośląskie;
 7. „Pas Ilmarinena”, Marcin Mortka, wydawca: Sine Qua Non;
 8. „Wodnik”, Jędrzej Pasierski, wydawca: Audioteka;
 9. „Faceci w gumofilcach”, Andrzej Pilipiuk, wydawca: Fabryka Słów;
 10. „Stacja arktyczna Zebra”, Alistair MacLean, wydawca: Audioteka.

TOP 10 podcastów
Najpopularniejszym podcastem lutego był podcast Spokojnie, to tylko życie. Format Marty Niedźwieckiej i dr Joanny Podgórskiej zyskał ogromne zainteresowanie słuchaczy już po premierze pierwszego odcinka poświęconego bólowi i sposobom radzenia sobie z nim. Tematyka psychologiczna, wzbogacona wiedzą z zakresu biologii, były kluczowymi elementami, przyciągającymi dużą liczbę odbiorców.

Drugie miejsce przypadło z kolei Polowaniu na wiedźmy, czyli dokumentalnemu audioserialowi Michała Matusa o współczesnej magii oraz ludowych wierzeniach zakorzenionych w dawnych czasach. Autor, który dał się poznać już wcześniej za sprawą nagradzanego podcastu Nurt Równoległy, powrócił z nowym cyklem, dostępnym wyłącznie w aplikacji Audioteki.

Na trzecim miejscu znalazła się Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS, w której słuchacze mogą znaleźć odpowiedzi na pytania dotyczące mechanizmów rządzących psychiką oraz tego, jaki mają wpływ na życie prywatne i zawodowe. Wiedzę na ten temat w podcaście popularyzują najlepsi psychologowie z Uniwersytetu SWPS.

 1. „Spokojnie, to tylko życie”, wydawca: Audioteka;
 2. „Polowanie na wiedźmy”, wydawca: Audioteka;
 3. „Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS”, wydawca: Uniwersytet SWPS;
 4. „Podkast Powszechny”, wydawca: Tygodnik Powszechny;
 5. „Krajm Story”, wydawca: Teatr Polskiego Podcastu;
 6. „Nowa Audio Fantastyka”, wydawca: Audioteka;
 7. „Zbrodnia na poniedziałek”, autor: Wojciech Chmielarz;
 8. „Podcast Muzeum Historii Polski”, wydawca: Muzeum Historii Polski;
 9. „Radio Książki”, autor: Michał Nogaś; wydawca: Audioteka i Wyborcza.pl;
 10. „Od Kimona do Maty”, wydawca: Audioteka.

(info Audioteka)


Audioteka – powstała w 2008 roku, zostając prekursorem branży audiobooków w Polsce. Jej słuchacze dzięki m.in. superprodukcjom czy audioserialom mogą oddać się jakościowej, cyfrowej rozrywce. Obecnie, za pośrednictwem swoich produktów, zapewnia dostęp do największego katalogu audio po polsku, z biblioteką zawierającą ponad 19 500 pozycji, w tym superprodukcje z najlepszymi reżyserami i największymi polskimi gwiazdami oraz świetną oprawą muzyczną. Audioteka to także jakość oferowanych produktów cyfrowych, którą zapewnia doświadczony zespół ekspertów. Oferuje wyselekcjonowane treści w 11 językach, m.in po niemiecku, czesku, hiszpańsku i turecku. Produkuje ponad 30 000 godzin treści rocznie na nasze trzy główne platformy – “Audioteka”, “Lecton”, oraz dedykowane pracownikom firm “Inspiro”. Audioteka to nie tylko tradycyjne audiobooki. Jej produkcje obejmują nowe formaty, takie jak audioseriale, treści edukacyjne, audio dokumenty, programy informacyjne, medytacje prowadzone, treningi uważności czy audycje podróżnicze. Tworzy ją zespół doświadczonych specjalistów, znających nie tylko swoich słuchaczy, ale też potrzeby rynku. Dlatego też marka mocno wspiera kulturę, czego przykładem jest autorski program „Usłysz kulturę”, wspierający finansowo projekty związane z pisaniem scenariuszy, tekstów, spin-offów oraz produkcją treści.

Dodaj komentarz