Konkursy Najlepsze książki/plebiscyty Różne

Znamy laureatów IX edycji konkursu Nagroda Newsweeka im. Teresy Torańskiej

Znamy laureatów IX edycji konkursu Nagroda Newsweeka im. Teresy Torańskiej.  Nagrody są przyznawane w czterech kategoriach: „Najlepszy materiał dziennikarski prasowy”, „Najlepszy materiał dziennikarski medialny”, „Najlepsza książka” oraz „Wyróżniająca się postawa obywatelska i działalność w życiu publicznym”.

Nagrody wręczono podczas gali, która odbyła się w poniedziałek, 6 marca. Była to już dziewiąta edycja konkursu. Wręczono również nagrody laureatom za 2020 rok.,

 A oto laureaci – rok 2022:

  • W kategorii „Najlepszy materiał dziennikarski prasowy” – dziennikarka portalu OKO.Press, Dorota Borodaj za tekst „Ona mówiła, że jest w ciąży, ale jej nie uwierzono – pojechała za drut. Spowiedź pogranicznika”.
  • W kategorii „Najlepszy materiał dziennikarski medialny”  –  Piotr Świerczek z redakcji “Czarno na białym” za pokazywany na antenie TVN24 reportaż „Siła kłamstwa” o działaniach komisji Antoniego Macierewicza.
  • Za „Najlepszą książkę” nagrodzono Annę Bikont i jej pozycję pt. Cena. W poszukiwaniu żydowskich dzieci po wojnie
  • Z wyróżniającą się postawę obywatelską i działalność w życiu publicznym Kapituła konkursu wyróżniła dr Hannę Machińską, obrończynię praw człowieka, która od 2017 roku pełniła funkcję zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich.

Nagrody za 2020 rok

  • „Najlepszy materiał dziennikarski” – Mateusz Baczyński za artykuł „Historia kłamstwa. Jak szukano zabójców Iwony Cygan”.
  • „Najlepsza Książka” – Karolina Sulej za Rzeczy osobiste. Opowieść o ubraniach w obozach koncentracyjnych i zagłady.

Misją konkursu „Nagroda Newsweeka im. Teresy Torańskiej jest propagowanie kultury słowa w życiu publicznym, a także promowanie autorów znaczących materiałów dziennikarskich i postaw prospołecznych. – Żyjemy w czasach, w których na dziennikarzach spoczywa szczególna odpowiedzialność za słowo i rzetelność w opisywaniu otaczającego nas świata. Nagrody Newsweeka im. Teresy Torańskiej są uhonorowaniem tych, których praca spełnia najwyższe standardy i uzmysławia jak ważne i potrzebne są nam w Polsce wolne, niezależne media – komentuje Tomasz Sekielski, redaktor naczelny Newsweeka. Nagroda im. Teresy Torańskiej przyznawana jest od 2013 roku.

(źródło www.wirtualnemedia.pl)

One thought on “Znamy laureatów IX edycji konkursu Nagroda Newsweeka im. Teresy Torańskiej

Dodaj komentarz