Konkursy Najlepsze książki/plebiscyty Różne

Znamy laureatów IX edycji konkursu Nagroda Newsweeka im. Teresy Torańskiej

Znamy laureatów IX edycji konkursu Nagroda Newsweeka im. Teresy Torańskiej.  Nagrody są przyznawane w czterech kategoriach: „Najlepszy materiał dziennikarski prasowy”, „Najlepszy materiał dziennikarski medialny”, „Najlepsza książka” oraz „Wyróżniająca się postawa obywatelska i działalność w życiu publicznym”.

Nagrody wręczono podczas gali, która odbyła się w poniedziałek, 6 marca. Była to już dziewiąta edycja konkursu. Wręczono również nagrody laureatom za 2020 rok.,

 A oto laureaci – rok 2022:

  • W kategorii „Najlepszy materiał dziennikarski prasowy” – dziennikarka portalu OKO.Press, Dorota Borodaj za tekst „Ona mówiła, że jest w ciąży, ale jej nie uwierzono – pojechała za drut. Spowiedź pogranicznika”.
  • W kategorii „Najlepszy materiał dziennikarski medialny”  –  Piotr Świerczek z redakcji “Czarno na białym” za pokazywany na antenie TVN24 reportaż „Siła kłamstwa” o działaniach komisji Antoniego Macierewicza.
  • Za „Najlepszą książkę” nagrodzono Annę Bikont i jej pozycję pt. Cena. W poszukiwaniu żydowskich dzieci po wojnie
  • Z wyróżniającą się postawę obywatelską i działalność w życiu publicznym Kapituła konkursu wyróżniła dr Hannę Machińską, obrończynię praw człowieka, która od 2017 roku pełniła funkcję zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich.

Nagrody za 2020 rok

  • „Najlepszy materiał dziennikarski” – Mateusz Baczyński za artykuł „Historia kłamstwa. Jak szukano zabójców Iwony Cygan”.
  • „Najlepsza Książka” – Karolina Sulej za Rzeczy osobiste. Opowieść o ubraniach w obozach koncentracyjnych i zagłady.

Misją konkursu „Nagroda Newsweeka im. Teresy Torańskiej jest propagowanie kultury słowa w życiu publicznym, a także promowanie autorów znaczących materiałów dziennikarskich i postaw prospołecznych. – Żyjemy w czasach, w których na dziennikarzach spoczywa szczególna odpowiedzialność za słowo i rzetelność w opisywaniu otaczającego nas świata. Nagrody Newsweeka im. Teresy Torańskiej są uhonorowaniem tych, których praca spełnia najwyższe standardy i uzmysławia jak ważne i potrzebne są nam w Polsce wolne, niezależne media – komentuje Tomasz Sekielski, redaktor naczelny Newsweeka. Nagroda im. Teresy Torańskiej przyznawana jest od 2013 roku.

(źródło www.wirtualnemedia.pl)

Dodaj komentarz