Rynek wydawniczy

Agora i Nisza odwołują spotkanie z autorem książki „Maxima culpa. Jan Paweł II wiedział” – oświadczenie wydawców

Po publikacji książki Maxima culpa. Jan Paweł II wiedział niderlandzkiego dziennikarza Ekke Overbeeka oraz jego udziale w głośnym reportażu Marcina Gutowskiego „Franciszkańska 3” w TVN24 wokół tematu tuszowania pedofilii przez Karola Wojtyłę i wokół samego Overbeeka narasta napięta atmosfera, wzmagana przez prawicowych polityków i media. Podsycanie nienawiści wobec dziennikarzy głęboko niepokoi nas – wydawców książki, gdyż może prowadzić do eskalacji nastrojów społecznych, a nawet przemocy.

W związku z tym podjęliśmy decyzję, by ze względów bezpieczeństwa autora i publiczności odwołać planowane na 13 marca br. (poniedziałek) spotkanie autorskie w Krakowie.
Mamy nadzieję, że niebawem poziom debaty publicznej, a co za tym idzie, emocji w społeczeństwie unormują się i Ekke Overbeek będzie mógł spotkać się z publicznością w Krakowie i innych miastach.
W reakcji na naszą decyzję Ekke Overbeek pisze: Przykro mi z powodu odwołania spotkania w Krakowie. Instrumentalizacja postaci papieża przez polityków jest nadużyciem. Mam nadzieję, że wkrótce spotkanie się odbędzie.

Równocześnie zapraszamy na spotkanie z Ekke Overbeekiem w Warszawie, które odbędzie się 21 marca br. (wtorek) o godz. 19:00 w siedzibie Agory, ul. Czerska 8/10.
Liczymy na to, że w ciągu najbliższych dni atmosfera wokół reportażu i książki uspokoi się na tyle, by dać szansę na rzeczową rozmowę o trudnym temacie.

Spotkanie odbędzie się w języku polskim. Wstęp wolny.

Link do wydarzenia: https://bit.ly/spotkanie_Ekke_Overbeek_Warszawa
Transmisja online odbędzie się na Facebookowym profilu serwisu Wyborcza.pl.

Wydawnictwo Agora i Wydawnictwo Nisza


Więcej o książce Ekke Overeeka Maxima culpa. Jan Paweł II wiedział
Dziennikarskie śledztwo potwierdza, że jeszcze jako arcybiskup krakowski Wojtyła osobiście decydował o tym, że duchowni molestujący nieletnich mogli dalej pracować jako duszpasterze, czym narażał kolejne
dzieci.
Kłamstwem jest, że Jan Paweł II dopiero w latach osiemdziesiątych usłyszał o krzywdach, które spotkały dzieci z rąk kleru. Zanim w USA pierwszy ksiądz katolicki został oskarżony, polscy biskupi, w tym przyszły papież, mieli już spore doświadczenie z procesami sądowymi przeciwko swym podwładnym.
Polscy księża często pozostawali bezkarni, nawet wtedy, kiedy komunistyczne władze miały dowody, że dopuszczali się oni nadużyć.
Holenderski dziennikarz przez kilka lat poświęcał swój prywatny czas na badanie archiwalnych dokumentów, poszukiwanie i odpytywanie świadków oraz na ułożenie wszystkich elementów w jedną, klarowną i niepozostawiającą złudzeń całość.


Imponująca praca. Dowody przedstawione w tej książce obciążają Jana Pawła II znacznie bardziej, niż mogłem to sobie wyobrazić.
Thomas Doyle; amerykański ksiądz-prawnik, który ostrzegł papieża w 1984/1985 r.

Jeśli książka Ekke Overbeeka Lękajcie się rozpoczęła debatę o kondycji moralnej polskiego katolicyzmu, to jego następna książka stanowi wybuch sejsmiczny dla globalnego katolicyzmu.
Profesor Stanisław Obirek


Ekke Overbeek jest wieloletnim korespondentem w Europie Centralnej dla gazety „Trouw” i innych niderlandzkich mediów. Już w 2013 roku ukazała się jego książka Lękajcie się; ofiary pedofilii w polskim kościele mówią, która otworzyła oczy na fakt, że kościół katolicki w Polsce ukrywa prawdę o skali nadużyć seksualnych wobec dzieci. Jest również współautorem pierwszego filmu na temat pedofilii w polskim kościele: ‘Silence in the shadow of John Paul II’ (2013).

(info Agora)

Dodaj komentarz