Konkursy Najlepsze książki/plebiscyty Różne

Marcin Pilis z nagrodą miesięcznika „Nowe Książki”

O tym, że Marcin Pilis został tegorocznym laureatem nagrody miesięcznika „Nowe Książki” za książkę Mnogość rzeczy wiemy już od końca stycznia. Wczoraj, w Sali Spotkań imienia Pawła Hertza w siedzibie PIW przy ulicy Foksal 17 w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia mu nagrody. Wzięli w niej m.in. dyrektor IK, Dariusz Jaworski, redaktor naczelny „Nowych Książek”, Grzegorz Filip, przedstawiciele wydawnictwa Lira (Magdalena Musińska – specjalistka ds. marketingu i promocji oraz Marek Jannasz – prezes wydawnictwa), nakładem którego ukazała się w/w pozycja.

Autor nagrodzonej powieści podziękował za wyróżnienie, mówiąc m.in.: Jestem bardzo wzruszony, bo zupełnie nie spodziewałem się, że akurat za tę książkę przyjdzie mi odebrać taką nagrodę. Jest to książka, która – w odróżnieniu na przykład od Ciszy w Pogrance – jest »literaturą czystą«. Nie ma tu wojny, nie ma zawartych tez na wielkie tematy. Mnogość rzeczy to po prostu powieść o miłości. Miłość to temat, który bardzo trudno poruszać w literaturze, a ja postawiłem sobie kiedyś za cel napisanie romansu. Wyszedł mi taki właśnie romans – właściwie antyromans. Odpowiadając na pytania z sali zdradził, że marzy mu się napisanie takiego romansu z prawdziwego zdarzenia, wyciskacza łez.

Kilka fragmentów nagrodzonej książki przeczytał aktor Andrzej Ferenc. Laudację na cześć laureata nagrody napisał Wacław Holewiński, z powodów zdrowotnych nie mógł niestety wziąć udziału w uroczystości. W jego imieniu odczytał ją Grzegorz Filip.

Laureat nagrody Marcin Pilas w otoczeniu wydawców (Magdalena Musińska – specjalistka ds. marketingu i promocji Wydawnictwa Lira, Marek Jannasz – prezes Wydawnictwa Lira), obok redaktor naczelny „Nowych Książek” Grzegorz Filip

Marin Pilis (ur. 1974) jest prozaikiem, autorem kilku powieści i opowiadań. Ukończył studia na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego. Mieszka w Myszkowie, gdzie przez lata pracował jako dziennikarz w lokalnej prasie. Jego proza łączy w sobie elementy powieści obyczajowej i psychologicznej z wątkami historycznymi – pisarz nie boi się wypowiadać na najtrudniejsze i wciąż żywe tematy związane z przeszłością naszego kraju i tej części Europy. Za powieść Cisza w Pogrance został w 2022 roku uhonorowany Nagrodą Literacką im. Józefa Mackiewicza.


Nagroda Książka Roku miesięcznika „Nowe Książki” jest przyznawana od 1999 roku. Jej dotychczasowymi laureatami byli m.in. Tadeusz Różewicz, Jerzy Jedlicki, Ryszard Kapuściński, Barbara Skarga, Urszula Kozioł, Kazimierz Orłoś, Maria Poprzęcka, a w ubiegłym roku Urszula Zajączkowska. Nagroda wynosi 10 tys. zł, a jej fundatorem jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Werdyktu dokonuje jury składające się z członków redakcji pisma.

Dodaj komentarz