Rynek wydawniczy

“Skrzydła Dedala” wręczone

Autorka książek dla młodzieży Małgorzata Musierowicz, literaturoznawca profesor Jan Tomkowski oraz publicysta i poeta Piotr Wierzbicki to laureaci nagrody Biblioteki Narodowej “Skrzydła Dedala” za lata 2020, 2021 i 2022. Nagrody wręczono po przerwie spowodowanej pandemią w środę 22 marca.

Laureatka Skrzydeł Dedala za 2020 roku Małgorzata Musierowicz to autorka wielotomowego, bardzo popularnego cyklu powieści „Jeżycjada”, którym zaczytywała się młodzież już od lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku.

Nagrodę za rok 2021 przyznano za całokształt twórczości literaturoznawcy, autorowi podręczników do literatury powszechnej i polskiej profesorowi Janowi Tomkowskiemu.

Wyróżnienie za miniony rok otrzymał Piotr Wierzbicki – znany dziennikarz i pisarz, a także opozycjonista w czasach PRL. To autor m.in. głośnych Myśli staroświeckiego Polaka czy książek Boski Bach i Nieboski Chopin.

Nagroda przyznawana jest przez Bibliotekę Narodową od 2015 roku pisarzom za książkę lub całokształt twórczości w dziedzinie literatury pięknej, ze szczególnym uwzględnieniem prozy, krytyki literackiej, artystycznej, historii oraz szeroko rozumianej problematyki społecznej. Jury nagrody kieruje się przede wszystkim wysokim poziomem artystycznym wyróżnianych dzieł i autorów, ale również ich niezależnością myślenia, odwagą i nonkonformistyczną postawą. Jednocześnie stara się dostrzegać i doceniać rozmaite gatunki literatury, od szeroko pojętej prozy artystycznej, przez eseistykę i pisarstwo historyczne po poezję i dramat. Nagroda Skrzydła Dedala nawiązuje do idei Nagrody im. Andrzeja Kijowskiego, przyznawanej w latach 1985-1989 przez Komitet Kultury Niezależnej, a następnie w latach 1995-2008 przez Zakład Narodowy im. Ossolińskich we Wrocławiu (Ossolineum) i w latach 2010–2012 przez Bibliotekę Narodową.

Dodaj komentarz