Konkursy Różne

Andrzej Kopacki laureatem Nagrody Literackiej Skrzydła Dedala 2023

Laureatem przyznawanej przez Bibliotekę Narodową Nagrody Literackiej Skrzydła Dedala za rok 2023 został Andrzej Kopacki, tłumacz, poeta i eseista.

A. Kopacki jest profesorem literaturoznawstwa w Instytucie Germanistyki Uniwersytetu Warszawskiego i wieloletnim redaktorem wydawanego przez Instytut Książki pisma „Literatura na Świecie”. Na język polski przełożył dzieła takich niemieckojęzycznych autorów jak m.in. Walter Benjamin, Hannah Arendt, Bertolt Brecht, Gottfried Benn i Hans Magnus Enzensberger.

Decyzję podjęło jury, w skład którego weszli: Włodzimierz Bolecki (przewodniczący), Tomasz Bocheński, Antoni Libera i o. Janusz Pyda OP. Jak podano, nagrodę przyznano Kopackiemu za „twórcze poszukiwanie języka poetyckiego, który w zmodyfikowanych formach klasycznych wyraża zagubienie człowieka pospolitego w chaotycznym świecie współczesnym”.


Nagroda przyznawana jest przez Bibliotekę Narodową od 2015 roku pisarzom za książkę lub całokształt twórczości w dziedzinie literatury pięknej, ze szczególnym uwzględnieniem prozy, krytyki literackiej, artystycznej, historii oraz szeroko rozumianej problematyki społecznej. Jury nagrody kieruje się przede wszystkim wysokim poziomem artystycznym wyróżnianych dzieł i autorów, ale również ich niezależnością myślenia, odwagą i nonkonformistyczną postawą. Jednocześnie stara się dostrzegać i doceniać rozmaite gatunki literatury, od szeroko pojętej prozy artystycznej, przez eseistykę i pisarstwo historyczne po poezję i dramat. Nagroda Skrzydła Dedala nawiązuje do idei Nagrody im. Andrzeja Kijowskiego, przyznawanej w latach 1985-1989 przez Komitet Kultury Niezależnej, a następnie w latach 1995-2008 przez Zakład Narodowy im. Ossolińskich we Wrocławiu (Ossolineum) i w latach 2010–2012 przez Bibliotekę Narodową.

(źródło: Biblioteka Narodowa)


Dodaj komentarz