Dotacje Rynek wydawniczy

Wyniki naboru do programu „Promocja czytelnictwa” 2023

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznał dotacje w ramach programu „Promocja czytelnictwa”. Zgłoszono 644 projekty, ze względów formalnych odrzucono 31, przyznano 122 dotacje.

Sprawdzamy dla Państw najciekawsze, naszym zdaniem, dotacje.

Najwyżej oceniony został projekt Agencji Promocyjnej OKO pt. „Robak” – kampania promocyjna, w oparciu o grę i internetową platformę wiedzy, w 190. rocznicę powstania Pana Tadeusza. Na 100 możliwych punktów projekt zdobył ich aż 91,5. Na mniej więcej o punkt mnie oceniono akcję Galerii Sztuki w Legnicy pt. Zaczytani. Na trzecim miejscu Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Pleszewie za akcję Stacja Biblioteka – pierwszy kurs do świata książek.

A które wydarzenia otrzymają największe wsparcie państwa? I tak Stowarzyszenie Wydawców Katolickich zagwarantowało sobie dotacje po 250 tys. zł na trzy lata (2023-25) na organizację Ogólnopolskich Targów Wydawnictw Katolickich (OTKW)- w drodze do 30-lecia organizacji wydarzeń promujących czytelnictwo książek o tematyce religijnej. Kwotą 125 tys. zł państwo dofinansuje też nagrody OTWK – Nagrody Stowarzyszenie Wydawców Katolickich FENIKS 2023 i Mały FENIKS 2023. 227 tys. zł otrzyma Fundacja ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom na swoja tradycyjną już kampanię „Cała Polska czyta dzieciom”, 224 tys. zł Fundacja Centrum Edukacji Obywatelskiej na 9. edycję Nocy Bibliotek 2023, 178,5 tys. zł Fundacja im. Zbigniewa Herberta na obchody Stulecia Herberta (w 2024 otrzyma 250 tys. zł). Po 150 tys. przyznano Fundacji Dziedzictwo Europy na Filmowy Kanon Literatury Polskiej XX w. oraz Fundacji Augusta hr. Cieszkowskiego na Program telewizyjny „Kronos”. Dotację o dwa tysiące mniej otrzyma Fundacja Europejski Instytut na Rzecz Demokracji na „Fredro zapomniany” – pierwsza telewizyjna opowieść o życiu i twórczości Aleksandra Fredry (cykl 3 odcinków). Fundacja Burza Mózgów otrzyma 140 tys. zł na Festiwal Literatury dla Dzieci. Agencję Promocyjna OKO państwo wesprze kwotą 125 tys. zł na jubileuszowy (dziesiąty) Międzynarodowy Festiwal Literatury Dziecięcej Rabka Festival. Taka sama kwota zasili kasę organizatorów Festiwalu Stolica Języka Polskiego 2023-2025 (Fundacja Sztuki Kreatywna Przestrzeń) oraz Festiwalu CONRADA kontynuacja w latach 2023-2025 (Fundacja Tygodnika Powszechnego). Wrocławskie Biuro Literackie ma zapewnione dotacje na trzy lata po 84,5 tys. zł na trzydziestolecie najstarszego polskiego festiwalu literackiego. 70 tys. zł wsparcia otrzyma Stowarzyszenie Towarzystwo Krzewienia Kultury Fizycznej „Kompas” na 10. Festiwal Literatury Górskiej.

Z projektów, które na razie nie otrzymały dotacji wybraliśmy Wrocławski Dom Literatury na Wrocław Miasto Literatury UNESCO 2023 oraz Międzynarodowy Festiwal Poezji Silesius, znaną i cenioną akcję Fundacji Powszechnego Czytania pt. KSIĄŻKA NA RECEPTĘ – recepta na zbudowanie nawyku czytania, Festiwal Książki w Toruniu, Kujawsko-Pomorski Festiwal Książki, Festiwal Literacki “Preteksty” w Gnieźnie, Silesiana – Dolnośląski Salon Wydawniczy, Festiwal Puls Literatury w Łodzi.


Wyniki naboru pod adresem:
https://www.gov.pl/web/kultura/promocja-czytelnictwa5


W przypadku jeśli złożony przez Państwa wniosek nie otrzymał dofinansowania, ale w toku oceny uzyskał co najmniej 50 pkt, przysługuje Państwu możliwość złożenia odwołania.
Odwołania należy składać w terminie do dnia 6 kwietnia 2023 r.

Kontakt:
Magdalena Migas, m.migas@instytutksiazki.pl, tel. 12 617 19 12


One thought on “Wyniki naboru do programu „Promocja czytelnictwa” 2023

Dodaj komentarz