Biblioteki Różne

„Eureka Biblioteka!”: imponujący zbiór płyt jazzowych oraz sala do jogi

W sobotę 1 kwietnia 2023 roku o godz. 15:35 na antenie TVP Kultura wyemitowany zostanie kolejny odcinek „Eureki Biblioteki!”, poświęcony bibliotekom, które uzyskały wsparcie Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 (NPRCz 2.0). Tym razem odwiedzimy Miejską Bibliotekę Publiczną w Lesznie.


Biblioteka w Lesznie przełamuje stereotypy i zaskakuje niespodziewanymi atrakcjami. Należą do nich jedyna na świecie Cyfrowa Biblioteka Żużlowa, a także Biblioteka Jazzu, która znakomicie dokumentuje polską historię tego gatunku i w której organizowane są spotkania kulturalne i koncerty. Biblioteka w Lesznie oferuje także salę do jogi i kawiarnię. Znajduje się w niej również „Pokój Grochowiaka”, czyli przestrzeń poświęcona poecie Stanisławowi Grochowiakowi, który urodził się właśnie w Lesznie.

Czytelnicy odwiedzający bibliotekę w Lesznie przekraczając próg nie muszą zachowywać ciszy – strefa ciszy znajduje się tu tylko w jednym, wybranym pomieszczeniu. Dla odwiedzających dostępny jest również taras widokowy, który latem staje się czytelnią na świeżym powietrzu.


„Eureka Biblioteka!” to cykl telewizyjny zrealizowany w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. Seria ukazuje nowoczesne biblioteki publiczne – beneficjentów NPRCz 2.0, prezentuje ich ofertę kulturalno-edukacyjną, najciekawsze wydarzenia i działania na rzecz społeczności lokalnej.
(info Narodowe Centrum Kultury)

Dodaj komentarz