Drukarnie Poligrafia Technika

Kompap zainwestował 10 mln zł w maszynę drukującą

Grupa Kompap, do której należą m.in. dwie wiodące w Polsce drukarnie dziełowe – BZGraf i OZGraf, za ponad 10 mln zł kupiła do swojego olsztyńskiego zakładu ośmiokolorową maszynę offsetową Komori Lithrone GL-840P. To urządzenie nowoczesnej generacji drukujące obustronnie 15 tysięcy arkuszy B1 na godzinę w wysokiej jakości. Nowa inwestycja pozwoli zwiększyć o kilkadziesiąt procent wydajność drukarni OZGraf, co przełoży się także na jej konkurencyjność dla klientów.


Nowo zamówiona przez Kompap maszyna drukująca to wersja „advanced”, czyli z rozbudowanym peryferiami i wieloma nowoczesnymi rozwiązaniami, jak np. laserowym sposobem mierzenia jakości druku. Obecnie jest produkowana w Japonii i do olsztyńskiej drukarni zostanie dostarczona latem. Następnie montaż tak skomplikowanego urządzenia i o znacznych rozmiarach potrwa około dwóch tygodni.

Nasza nowa maszyna drukująca będzie produkowała więcej i szybciej, a przy tym w najwyższej jakości druku, co w przypadku albumów, książek dla dzieci i innych bogato ilustrowanych wydań, w których się specjalizujemy, ma szczególne znaczenie. Dzięki temu chcemy być bardziej konkurencyjni pod różnymi względami dla klientów z Polski i z zagranicy. Jednym z ważnych kryteriów decydujących o naszych przewagach na poziomie europejskim jest czas i nowa maszyna jeszcze podniesie naszą sprawność w tym zakresie. W przyszłości podobnej klasy nową maszynę offsetową będziemy też chcieli kupić do naszej drukarni w Białymstoku – zapowiada Waldemar Lipka, prezes zarządu Kompap SA.

Najnowszy zakup Kompapu, choć najwyższy pod względem ceny, nie jest jedyną inwestycją spółki w wyposażenie drukarni. Spółka regularnie wymienia maszyny i unowocześnia swoje zakłady drukarskie w Białymstoku, Olsztynie i Laskowicach. Tylko w latach 2020-21 wydała na ten cel ok. 12 mln zł, a w 2022 r. kolejne 4 mln zł. To jeden z elementów strategii, pozwalającej Kompapowi zdobywać nowe zamówienia. W efekcie grupa Kompap jest zaliczana do największych zakładów poligraficznych w Polsce, obsługujących wiodące domy wydawnicze z Polski i zagranicy.


KOMPAP SA posiada w swoim portfelu dwa zakłady graficzne należące do liderów rynku druku dziełowego w Polsce – OZGraf i BZGraf, a także drukarnię offsetową rolową w Laskowicach. Spółka ponadto zajmuje się produkcją specjalistycznych artykułów papierniczych i biurowych, jak koperty utajnione czy rolki do bankomatów z nadrukiem, a także drukiem akcydensowym. Od 2022 r. do grupy należy też spółka Komunikacja Masowa zajmującą się drukiem cyfrowym oraz e-dokumentacją. Kompap jest notowany na GPW od 1996 r.

(info Practum Consulting)

Dodaj komentarz