Biblioteki Różne Rynek wydawniczy

Jubileuszowa edycja Tygodnia Bibliotek

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich już po raz dwudziesty organizuje Tydzień Bibliotek. W tym roku akcja odbywa się pod hasłem „Moja, Twoja, Nasza – BIBLIOTEKA!”


Tydzień Bibliotek ma na celu podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększanie prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa.

Autorką hasła tegorocznej edycji jest Jolanta Poważyńska z Koła Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich w Wałbrzychu. „Biblioteka jest jak przyjaciel, z którym dobrze spędza się czas. Każdy może znaleźć w niej coś ciekawego dla siebie. Może to być naukowa odpowiedź na jakieś zawiłe pytanie z dowolnej dziedziny lub odwrotnie – fantazyjny i nieoczywisty świat zawarty w książce lub w grze. Oferta Biblioteki jest różnorodna i dostosowana do wielu potrzeb. To dlatego Bibliotekę można nazwać Moją, Twoją, Naszą i się z nią utożsamiać” – SBP uzasadniło wybór hasła.

Historia Programu nierozerwalnie związana jest z obecnością Polski w Unii Europejskiej. 1 maja 2004 r. doszło do największego rozszerzenia w historii UE – do wspólnoty wstąpiło 10 krajów, w tym Polska. Tydzień później pod hasłem bezpośrednio nawiązującym do akcesji – „Biblioteki w Europie były zawsze” odbył się I Tydzień Bibliotek.

W pierwszych latach było to święto ruchome, ale zawsze odbywało się w tygodniu, w którym przypadał 8 maja – Dzień Bibliotekarza i Bibliotek. Od kilku lat termin Programu jest stały – Tydzień Bibliotek jest realizowany od 8 do 15 maja.

Każda edycja akcji przebiega pod innym hasłem, którego wyboru dokonuje Zarząd Główny SBP – jej pomysłodawca i koordynator. Od początku akcji Tydzień Bibliotek, realizowanej przez biblioteki wszystkich typów z całej Polski, towarzyszy konkurs, najpierw na najlepszy projekt programu (2004-2005), następnie na najlepszy program, a od X edycji (2013) na najciekawsze wydarzenie organizowane w ramach Tygodnia Bibliotek.

Nieco młodszy jest konkurs na plakat Tygodnia Bibliotek, który swoją pierwsza odsłonę miał w 2006 r. a w latach 2011-2018 był rozstrzygany głosami Internautów. Autorem tegorocznego plakatu promującego akcję jest Emil Idzikowski.

Informacje o wydarzeniach w ramach tegorocznej edycji Tygodnia Bibliotek znaleźć można na stronie: tydzienbibliotek.sbp.pl


Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

(źródło SBP. autor plakatu: Emil Dzikowski))

Dodaj komentarz