Konkursy Najlepsze książki/plebiscyty

Ewa Pluta laureatką Nagrody Literackiej „Znaczenia” 2023


Laureatką Nagrody Literackiej „Znaczenia” 2023 została Ewa Pluta za książkę Rubież. Reportaż wędrowny (wydawnictwo Dowody).

Jury doceniło autorkę za „wyjątkową chodzoną opowieść o wschodniej granicy Polski, w której przeplatają się ze sobą minireportaże z terenu, anegdoty z dziejów mijanych po drodze miejsc, osobiste wglądy w zastane światy, portrety mieszkających na tych terenach ludzi oraz eseje o znaczeniu granic we współczesnym świecie”.

W składzie kapituły konkursowej znaleźli się: Zofia Król – przewodnicząca, Urszula Zajączkowska, Joanna Mueller, Maciej Jakubowiak oraz Filip Springer (wstrzymał się od głosu).


Ewa Pluta to dziennikarka, redaktorka wydań cyfrowych w „Piśmie”. Publikowała m.in. w „Kwartalniku Przekrój”, „Newsweek Psychologia” i na Newsweek.pl. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i m.st. Warszawy – dzielnicy Wawer. W 2022 roku nakładem wydawnictwa Dowody ukazał się jej reporterski debiut Rubież. Reportaż wędrowny, poprzedzony spacerem wzdłuż wschodniej granicy Polski, z Suwalszczyzny w Bieszczady. Interesuje się krajoznawstwem, lubi spacerować.


Nagroda Literacka „Znaczenia” jest przyznawana corocznie autorowi/autorce jednej książki, wyłonionej spośród wydawnictw, obejmujących wszystkie gatunki literackie. Nagroda jest przyznawana za książkę odważnie konfrontującą się ze współczesnością, ale skłaniającą też do myślenia o przyszłości.

Festiwal „Znaczenia” to festiwal budowany wokół jednej książki.
Na podstawie wybranego przez kapitułę tytułu organizowane są debaty, seanse filmowe, wystawa sztuki, spotkania autorskie i warsztaty dla dzieci, które wszystkim pozwalają pogłębić i poszerzyć znaczenia zawarte w tekście.
Wszystko odbędzie się w przestrzeni miasta Wołomina 16 i 17 września 2023 oraz w Warszawie 18 września 2023.

Pierwszym (2021 rok) laureatem Nagrody i bohaterem Festiwalu był Jakub Kornhauser, w 2022 roku Tomasz Szerszeń.

Głównymi organizatorami festiwalu są gmina Wołomin, Mazowiecki Instytut Kultury oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Wołominie, a współorganizatorem Miejski Dom Kultury w Wołominie.

Więcej o Nagrodzie i Festiwalu – czytaj.

(źródło organizatora)

Dodaj komentarz