Targi w Polsce

MTK w Warszawie – „Przedwojenna Warszawa bandycka i filmowa – prawda czy mity?”

Międzynarodowe Targi Książki w Warszawie i magazyn “Wydawca” zapraszają na spotkanie z autorami bestsellerów Grzegorzem Kalinowskim i Markiem Telerem. Rozmowa toczyć się będzie wokół przedwojennej Warszawy, stolicy ówczesnego półświatka, bazdytyzmu, celebrytów, świata filmu. Co z tego, co znamy, jest prawdą, a co mitem?

Grzegorz Kalinowski (ur. 1966). Asolwent Uniwersytetu Warszawskiego, autor poczytnych kryminałów, w swoim czasie nauczyciel, dzienniarz sportowy, korespondent wojenny podczas konfliktu wewnętrznego w dawnej Jugosławii, obecnie redaktor czasopisma „Skarpa Warszawska” i portalu Futbolfejs.
Na dorobek literacki G. Kalinowskiego składa się kilkanaście książek, w tym cykl “Śmierć frajerom” oraz Śmierć z ogłoszenia. Na pierwszy składa się pięć tytułów: Śmierć frajerom, Złota maska, Tajemnica skarbu Ala Capone, Na beczce prochu – akcja rozgrywa się w przedwojennej Warszawie, a główny bohater to szelmowski Zenek Wcisło, który wciąż wciągany jest w niebezpieczne przygody kryminalno-szpiegowsko-sensacyje. Z kolei Śmierć z ogłoszenia rozgrywa się świecie filmu lat 30. ubiegłego wieku, wśród gwiazd tamtych lat: Bodo, Smosarska, Fogg, Dymsza i Kiepura.
autot, dzinikrze.

Marek Teler (ur. 1996). Absolwent Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego, autor, dziennikarz. Publikował na łamach magazynów „Focus Historia” oraz „Skarpa Warszawska”, portalu historycznym Histmag.org i w sekcji historycznej portalu lifestyle’owego viva.pl, Wwlatach 2021–2023 był zastępcą redaktora naczelnego „Skarpy Warszawskiej”, obecnie w Onet.pl/Plejada. Autor ośmiu książek poświęconych historii Polski, którą pokazuje poprzez dzieje postaci tamtych czasów. Interesuje się m.in. losami bohaterów przedwojennego kina. W 2021 został laureatem Nagrody Klio III stopnia w kategorii varsaviana za książkę pt. Zagadka Iny Benity. AK-torzy kontra kolaboranci (Bellona).

Prowadzenie: red. naczelny “Wydawcy” Andrzej Palacz

26.05.2023
PKiN, Międzynarodowe Targi Książki w Warszawie
26.05.2023, Sala Sienkiewicza, godz. 13:00

Dodaj komentarz