Konkursy Konkursy literackie

Nominowani do XI Nagrody im. Wisławy Szymborskiej

Jury Nagrody im. Wisławy Szymborskiej ogłosiło listę pięciu poetek i poetów nominowanych za książki poetyckie wydane w 2022 roku.


Fundacja Wisławy Szymborskiej przedstawiła listę nominacji podczas konferencji prasowej, która odbyła się w środę, 10 maja w pałacu Potockich w Krakowie. Na konferencji obecne były przedstawicielki kapituły Nagrody – przewodnicząca dr Anna Marchewka i sekretarz Joanna Bociąg, Pełnomocnik Prezydenta Miasta Krakowa ds. Kultury Robert Piaskowski, reprezentanci partnerów Fundacji oraz media i miłośnicy poezji. W imieniu Zarządu Fundacji głos zabrała prof. Teresa Walas.

Oto lista nominowanych tytułów:

  • Maciej Bobula, Pustko, Warstwy
  • Stanisław Kalina Jaglarz, gościć sójki, Biblioteka Śląska
  • Kamila Janiak, miłość, Wydawnictwo WBPiCAK
  • Jadwiga Malina, Teoria powtórzeń, Stowarzyszenie Pisarzy Polskich
  • Tomasz Różycki, Ręka pszczelarza, Znak

Do tegorocznej edycji Nagrody im. Wisławy Szymborskiej zgłoszono 255 książek. Po zapoznaniu się ze wszystkimi tytułami kapituła spotkała się po raz pierwszy w lutym, aby zadecydować, które książki przejdą do kolejnego etapu. Listę 79 tomów zakwalifikowanych do drugiego etapu ogłosiliśmy ostatniego dnia lutego. 10 maja na konferencji prasowej poznaliśmy nominowanych do Nagrody. Kapituła wyłoniła tych 5 tytułów podczas ostatnich, kwietniowych obrad w Krakowie. Ten wybór to owoc wielokrotnych lektur, wspólnych rozmów i dyskusji wszystkich członków i członkiń kapituły – o kulisach pracy jury opowiadała Joanna Bociąg, sekretarz Nagrody.

Nagroda za zwycięski tom zostanie wręczona 8 lipca, podczas Festiwalu Miłosza, na uroczystej gali w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.
(źródło i zdjęcie: nagrodaszymborskiej.pl)

Dodaj komentarz