Targi Targi w Polsce

Rozpoczęła się największa planszówkowa impreza w Krakowie

W EXPO Kraków rozpoczęły się Targi BookGame – największa w Małopolsce impreza z planszówkami, zabawkami edukacyjnymi, książkami i komiksami. Piątek na BookGame upływa pod hasłem spotkań branżowych. W programie m.in. warsztaty, kursy oraz liczne prelekcje. Uczestnicy mogą dowiedzieć się m.in. o roli grywalizacji w bibliotece. Oficjalne otwarcie dnia branżowego odbyło się z udziałem dr. Tomasza Makowskiego, dyrektora Biblioteki Narodowej. Targi BookGame potrwają do niedzieli godz. 17:00.


Największa w Polsce przestrzeń do grania
Targi w Krakowie wraz z Krakowskim Stowarzyszeniem Miłośników Gier Planszowych Gralicja i wypożyczalnią gier Dragonus w ramach BookGame przygotowały największą w Polsce przestrzeń do grania – Games Room o powierzchni 4000 m2, która pomieści 1200 graczy. W Games Roomie uczestnicy korzystają z bezpłatnej Wypożyczani Gier, w której znajdą ponad 1000 gier planszowych oraz niedostępne w sprzedaży „białe kruki”: Boże Igrzysko, Kemet, Najeźdźcy z północy, Starcraft, Runewars, Szogun, Eufrat i Tygrys, Anachrony, Kupcy i korsarze, Pupile podziemi, Wiedźmin. Będzie można ponadto spróbować swoich sił, wybierając grę z „Gralicyjnej 20-tki” – bestsellerów targowych polecanych przez wydawców gier planszowych.

Moc atrakcji dla każdej grupy wiekowej
Program BookGame został tak opracowany, aby każdy znalazł coś dla siebie. Dla najmłodszych przygotowane zostały: warsztaty tworzenia własnej gry planszowej i warsztaty budowania z klocków, strefa konstruktora i Kino Treflików, nauka sztuczek iluzjonistycznych, czytanie z Albikiem, strefa zabaw z CzuCzu, spotkania z Kicią Kocią, nauka gry w szachy, warcaby i szachy plenerowe, escape room, strefa VR. Wśród organizowanych turniejów gier planszowych znalazły się również eliminacyjne do Mistrzostw Polski w Carcassone, Puerto Rico, Neuroshima HEX, Catan i Rummikub. Szeroki wybór atrakcji czeka także dla nieco starszych uczestników wydarzenia. Organizatorzy zapraszają młodzież i dorosłych na malowanie figurek do gry Warhammer 40 000 z Vanaheim, sesje gier fabularnych RPG z udziałem Mistrzów Gry, m.in. Zew Cthulhu – rozgrywkę poprowadzi laureat Nagrody Nike Radek Rak! oraz Alien, Mothership, Dungeos and Dragons. Na uczestników czekać będą również sesje gier paragrafowych, m.in. „Dziady, cześć V. Dziady, które nie spieprzają”, którą poprowadzi Mikołaj Kołyszko. Liczne niespodzianki przygotowane zostały dla szachistów. Odwiedzający będą mogli wziąć udział m.in. w szachach plenerowych XXL na planszy 9m2, turnieju szachowym „Człowiek vs Komputer” przy użyciu komputerów szachowych, zmierzenia się z Maciejem Koziejem, Mistrzem Świata Amatorów w szachach, czy zgrania z szachowym komputerem DGT Centaur. Organizatorzy zapraszają na Planszówkowy speed dating oraz do udziału w akcji Gra za Grę, której celem jest zbiórka gier planszowych dla małopolskich bibliotek. To nie wszystko! Speedcube przygotował szereg atrakcji dla wielbicieli kostki Rubika, wśród nich m.in. wspólne układanie największej Kostki Rubika, turniej kostkowy, układanie setek Kostek Rubika w jeden obraz – mozaikę, SpeedStacking oraz liczne konkursy. Udział w BookGame będzie również okazją do spotkania z Dżodżo – byłym operatorem EKIPY, uczestnikiem programu „Mam talent!”

Spotkania z autorami książek i twórcami gier
Udział w BookGame jest fantastyczną okazją do spotkania, porozmawiania a może i zagrania z autorami książek oraz autorami gier. Udział w wydarzeniu potwierdził m.in. Ignacy Trzewiczek – twórca planszówek, wydawca, popularyzator gier, któremu największe sukcesy przyniosły gry Robinson Crusoe oraz Detektyw. Opowie o fenomenie popularności gier planszowych i najważniejszych tytułach, które sprawiły, iż granie w planszówki stało się modne na całym świecie.
Podczas spotkania Krocząc między światami. Przenikanie literatury i gier organizowanego przez Krakowskie Biuro Festiwalowe słuchacze poznają konkretne przykłady na to, jak dalece literatura przeniknęła do gier, a także jak wpłynęła na rozwój tej formy rozrywki. Gośćmi dyskusji będą: Mikołaj Kołyszko, Anna Mazur, Radek Rak, Adam Wieczorek.
Szachistów z pewnością zainteresuje rozmowa pt. Literatura kontra rzeczywistość – gambit Królowej z Kamilą Kałużną-Turczą, Prezes Małopolskiego Związku Szachowskiego.

Rozrywka i edukacja
Podczas wydarzeń organizowanych przez Targi w Krakowie duży nacisk kładziemy na edukację, dlatego w ramach BookGame przygotowaliśmy specjalny program branżowy dotyczący grywalizacji i wykorzystania gier planszowych w szkole, bibliotece i firmie. Zapraszamy bibliotekarzy, pedagogów, terapeutów i rodziców – zapowiada Grażyna Grabowska, Prezes Targów w Krakowie.
Podczas BookGame odbędą się również warsztaty dla pracowników działów kadr i HR. Eksperci opowiedzą m.in. o tym, jak przez grywalizację wzmocnić motywację wewnętrzną pracowników oraz jak wykorzystać gry planszowe do budowy i integracji zespołu.

BookGame Award 2023
W ramach wydarzenia organizowany jest konkurs BookGame Award 2023 – plebiscyt na najlepszą grę planszową. Jego celem jest wyróżnienie i nagrodzenie najciekawszych gier planszowych wydanych po polsku, które ukazały się w ubiegłym roku. Jury, w skład którego wchodzą specjaliści związani z branżą gier planszowych, dokona oceny w 5 kategoriach: gra dla dzieci do 6 roku życia, gra rodzinna, gra imprezowa, gra zaawansowana, gra logiczna. Dodatkowo przyznana zostanie nagroda publiczności.

Trudno wymienić wszystkie atrakcje z trzydniowego programu, dlatego zachęcam do odwiedzenia strony wydarzenia. Mogę jednak zapewnić, że przed nami trzy dni pełne emocji, przygód, nowych znajomości, zabawy i uśmiechu. Jako organizatorzy czujemy podekscytowanie i cieszymy się, że już niebawem powitamy graczy w EXPO Kraków – dodaje Grażyna Grabowska.

Honorowy patronat nad wydarzeniem objęli: Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski, Marszałek Województwa Małopolskiego Witold Kozłowski, Narodowe Centrum Kultury, Biblioteka Narodowa.

Więcej o BookGame

Bilety dostępne są na stronie wydarzenia.

(info Targi w Krakowie)

Dodaj komentarz