Różne Targi w Polsce

Książki przyszłości do zobaczenia na Targach Książki i Mediów VIVELO

Wielozmysłowe książki przyszłość będzie można doświadczyć na Targach Mediów i Książki VIVELO (18-21.05) na PGE Narodowym.


Jak będą wyglądać książki przyszłości? Będzie można je nie tylko czytać i oglądać, ale być może staną się też bramą do innych, wirtualnych rzeczywistości. Nowoczesne technologie już dziś oferują możliwość ożywienia ilustracji zawartych w publikacjach. AR czyli rozszerzona rzeczywistość wzbogaca książki o filmy i animacje, tworzące iluzję w czasie rzeczywistym na ekranie telefonu. Na majowych Targach Mediów i Książki VIVELO (18-21.05) na PGE Narodowym będzie unikalna szansa, aby wielozmysłowo doświadczyć książki przyszłości!

Multimedialny, artystyczny projekt książki pt. Listy Minotaura do Zakażonych, autorstwa prof. Andrzeja Bednarczyka, Rektora Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, powstawał przez 15 lat. To unikalne dzieło sztuki wykorzystuję technikę rozszerzonej rzeczywistości za pośrednictwem której odkrywamy „drugie dno” zawartych w książce ilustracji. Komiks i krótkie opowiadania opakowano w czarny sześcian, po otwarciu którego zanurzamy się w gąszczu graficznego labiryntu. Każde z 246 mikroopowiadań zilustrowanych misterną kreską artysty ożywa dzięki aplikacji i ukrytym w ilustracjach kodom QR.
Ożywione dedykowaną aplikacją AR (augmented reality) okładka i ilustracje oraz teksty wchodzą ze sobą w oczywiste, wątpliwe, a niekiedy absurdalne alianse. Można je więc gmatwać i rozsupływać po swojemu. Każdy list z osobna, choć ponumerowany, wymyka się kategorycznemu uszeregowaniu w nurcie narracji. Można po kolei lub skacząc między przypadkowymi stronami, czytać listy, oglądać ilustracje, odsłaniać w AR nowe warstwy i cytaty snujące odrębną nić opowieści lub mieszając ze sobą te wszystkie tropy, kształtować je w dowolne konstelacje. Każda podjęta ścieżka ułoży się na twój niepowtarzalny sposób w opowieść o świecie globalnego labiryntu – mówi profesor Andrzej Bednarczyk.

Na Targach odbędzie się spotkanie z udziałem profesora Andrzeja Bednarczyka.

(fot. Grzegorz-Kwiek)

Największy stadion w kraju, 6 stref tematycznych, 8 tys. m2, setki wystawców i twórców. Targi Książki i Mediów VIVELO to 4 dni spotkań wielbicieli książki tradycyjnej z fanami nowymi technologiami audio i video. Wielkie święto książki i nowych mediów, okraszone będzie kilkudziesięcioma wydarzeniami dodatkowymi: pokazami i warsztatami, dla wszystkich grup wiekowych, które odbędą się pod hasłem #ŁączyNasKsiążka.

18-21 maja, PGE Narodowy, Warszawa
www.targivivelo.pl

(info Vivelo, zdjęcia: Ireneusz Borowski, Grzegorz-Kwiek)

Dodaj komentarz