Konkursy Najlepsze książki/plebiscyty

Nagroda Literacka im. Marka Nowakowskiego za rok 2023 dla Aleksandry Majdzińskiej

Kapituła Nagrody Literackiej im. Marka Nowakowskiego nagrodziła Aleksandrę Majdzińską za tom Szalom bonjour Odessa – sugestywny portret wyjątkowego miasta, opisanego przez polską pisarkę w krótkich, realistycznych obrazkach. Nagroda imienia Marka Nowakowskiego przyznawana jest corocznie przez Bibliotekę Narodową pisarzom za opowiadanie lub cykl opowiadań. Mottem Nagrody są słowa Marka Nowakowskiego „Nie jesteśmy znikąd”.


Podczas uroczystości, która odbyła się 14 maja 2023 roku w nowych czytelniach Biblioteki Narodowej, laureatka otrzymała dyplom oraz statuetkę z brązu i granitu zaprojektowaną, a także wykonaną przez prof. Macieja Aleksandrowicza. Nagrodę wręczyli prof. Maciej Urbanowski (przewodniczący jury) oraz dr Tomasz Makowski (dyrektor Biblioteki Narodowej).

Nagrodę przyznała kapituła w składzie: Maciej Urbanowski – przewodniczący, Wojciech Chmielewski – wiceprzewodniczący, Włodzimierz Bolecki, Janusz Drzewucki, Irena Makarewicz, Krzysztof Masłoń, Mateusz Matyszkowicz.

Witając gości, dyrektor Biblioteki Narodowej dr Tomasz Makowski wskazał, że jedną z form pamięci o wybitnych pisarzach, którzy kształtowali naszą tożsamość i wyznaczali granice naszej wyobraźni językowej, są nagrody literackie. Marek Nowakowski bezwzględnie do grupy takich pisarzy należał i należy.

Laudację wygłosił Wojciech Chmielewski, pierwszy laureat Nagrody Literackiej im. Marka Nowakowskiego: Miasto portretowane przez Aleksandrę Majdzińską jest inne, bo zmieniły się czasy, minęły całe epoki. Inni zamieszkują je ludzie, odmienni odesyci, choć wciąż stanowią tygiel narodowości ukraińsko-rosyjsko-ormiańsko-żydowskiej. We wciąż rodzącym się w Odessie kapitalizmie każdy żyje jak może, według dowcipu, jednego z wielu, przytaczanych przez autorkę w książce: «A ty masz pieniądze, żeby tak się zachowywać? – mówią w Odessie». Bohaterka książki Szalom bonjur Odessa znalazła się w mieście w poszukiwaniu śladów ojca, który nieoczekiwanie opuścił rodzinę i Polskę wiele lat temu, tu żył i został pochowany. Śledztwo rodzinne jest tu zaledwie pretekstem do realistycznego ukazania świata miejskiego, który pochłania bohaterkę do tego stopnia, że po pewnym czasie czuje się już chyba częścią Odessy, częścią wielkiego miasta, które przyjęło ją i pochłonęło. Posłuchajmy pieśni na cześć jednej z odeskich ulic: Uchylone metalowe drzwi i napis: Nowe życie starych rzeczy, rynny odarte z ogłoszeń, schody betonowe, metalowe, drewniane, pięknie kute balkony, wiszące nad głową dobudówki opakowane w plastikowe panele, zakratowane okna ze skrzyneczkami klimatyzacji, gniazda kabli, geometria żółtych rur gazowych, zasypane śmieciami narożne zejścia do piwnic, rok 1896 wkomponowany w misterną arabeskę podwórkowej bramy, a za nią przemarznięte kwiaty w pomalowanych oponach, zardzewiała blacha pod opadającymi deskami, ławeczka z palet, pnącza winogron, sznurki z bielizną, w głębi zaparkowany samochodów, a pod nogami spłoszone koty – twoja marcowa Mołdawianka…


Aleksandra Majdzińska jest pisarką i scenarzystką. Urodziła się w 1975 roku, pochodzi ze Starej Dąbrowy. Ukończyła studia filologiczne na Uniwersytecie Gdańskim oraz reżyserię na Wydziale Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Przez wiele lat pracowała także jako nauczycielka polonijna na Wschodzie. To doświadczenie miało wpływ na jej twórczość literacką, która często dotyczy rozliczenia się z historią, widzianą przez pryzmat codziennych spraw.
Jej debiut literacki z 2019 roku Morkut i inne opowiadania (wyd. Marpress) zdobył wiele uznania krytyków literackich i czytelników oraz nominację do Nagrody Literackiej im. Marka Nowakowskiego. Wiele opowiadań z tego zbioru skupia się na kobietach, których życie zawsze było związane z historią Polski. Książka została przetłumaczona na język niemiecki.
W 2022 roku ukazała się druga książka Aleksandry Majdzińskiej Szalom bonjour Odessa. Również ta książka została bardzo dobrze przyjęta.
Jednym z osiągnięć pisarki jest scenariusz do filmu krótkometrażowego Mleczny Brat z 2014 roku, którego była współautorką. Film został wyreżyserowany przez Vahrama Mkhitaryana i zdobył nagrodę Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Golden Apricot w Erywaniu oraz wiele krajowych nagród i wyróżnień. Za ten scenariusz Majdzińska otrzymała nominację do Nagrody im. Jana Machulskiego w kategorii najlepszy scenariusz.
Aleksandra Majdzińska otrzymała stypendia ministra kultury i dziedzictwa narodowego, marszałka województwa pomorskiego oraz starosty powiatu słupskiego. Została również wyróżniona nagrodą w kategorii proza Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. Mieczysława Stryjewskiego.


Poprzednimi lauretami Nagrody byli: Wojciech Chmielewski, Rafał Wojasiński, Marta Kwaśnicka, Wojciech Kudyba, Kazimierz Orłoś.

(źródło BN, fot.: BN, Paweł Morawiec)


One thought on “Nagroda Literacka im. Marka Nowakowskiego za rok 2023 dla Aleksandry Majdzińskiej

Dodaj komentarz