Konkursy Najlepsze książki/plebiscyty

Ogłoszono nominacje do Nagrody Żółtej Ciżemki za 2022 rok

Znamy nominacje do tegorocznej Nagrody Żółtej Ciżemki, przyznawanej każdego roku przez Bibliotekę Kraków autorom najlepszych książek dla dzieci i młodzieży.


W tym roku Nagroda Żółtej Ciżemki zostanie przyznana już po raz siódmy. W konkursie oceniane są zarówno teksty książek, jak i ilustracje. Spośród niemal 200 zgłoszeń kapituła wybrała pięć książek, które uzyskały nominacje do nagrody. Są to:

  • Katarzyna Jackowska-Enemuo, il. Nika Jaworowska-Duchlińska, Między światem, a zaświatem, Wydawnictwo Albus, Poznań 2022.
  • Roksana Jędrzejewska-Wróbel, il. Marianna Oklejak, Dziwożona, Wydawnictwo Bajka, Warszawa 2022.
  • Zygmunt Miłoszewski, il. Piotr Sokołowski, Uciekaj. Hydropolis, Grupa Wydawnicza Foksal, Warszawa 2022.
  • Zofia Stanecka, il. Marianna Sztyma, Drań, czyli moje życie z jamnikiem, Wydawnictwo Kropka, Warszawa 2022.
  • Maciej Szymanowicz, Marzenia: fakty, mity, głupoty, Wydawnictwo Nasza Księgarnia, Warszawa 2022.

Nominowane książki wybrała kapituła w składzie: dr hab. Katarzyna Wądolny-Tatar, dr Agnieszka Staniszewska-Mól, prof. dr hab. Alicja Baluch, Marcin Bruchnalski, Iwona Haberny, dr Anna Machwic i Izabela Ronkiewicz-Brągiel.

Zwycięską książkę poznamy 19 maja, a wręczenie nagrody odbędzie się 4 czerwca o godz. 13:30 w Urzędzie Miasta Krakowa.

Kapituła nagrody będzie oceniła książki wydane po raz pierwszy w 2022 roku. Będą brane pod uwagę książki (wydania papierowe) autorstwa rodzimych twórców: autorów tekstu i ilustracji.


W ubiegłym roku nagrodę za najpiękniejsze i najbardziej wartościowe polskie wydawnictwo 2021 roku adresowane do młodszych czytelników przyznano: w kategorii literatura – Roksanie Jędrzejewskiej-Wróbel za Stan splątania (Wydawnictwo Literackie) oraz w kategorii grafika: Gosi Herbie i Mikołajowi Pasińskiemu za Van Doga (HarperCollins Polska)!

(źródło Biblioteka Kraków)


Dodaj komentarz