Konkursy Różne Targi, festiwale

Nagroda “Złota Róża” 2023 dla książki popularyzującej naukę 

Tegoroczny 27. Festiwal Nauki w Warszawie odbędzie się w dniach od 15 do 29 września 2023 r. W trakcie Festiwalu zostanie przyznana po raz kolejny nagroda miesięcznika „Nowe Książki”, Instytutu Książki i Festiwalu Nauki w Warszawie „Złota Róża” dla najlepszej napisanej po polsku książki popularyzującej naukę (książka musi być wydana w ostatnich 12 miesiącach).


Spośród zgłoszonych książek jury nagrody wybierze grupę nominowanych tytułów oraz jedną zwycięską publikację. W składzie jury nagrody „Złota Róża” zasiadają: dr Stanisław Bajtlik (przewodniczący jury, Festiwal Nauki), red. Małgorzata Borczak („Nowe Książki”), red. Grzegorz Filip („Nowe Książki”), prof. Magdalena Fikus (Festiwal Nauki). Lista nominowanych książek zostanie ogłoszona na stronie internetowej Festiwalu Nauki i w mediach społecznościowych, a autorki i autorzy nominowanych publikacji otrzymają zaproszenie na uroczystą galę, podczas której nastąpi wręczenie nagrody.

Laureat otrzymuje nagrodę pieniężną, a także zaproszenie do wygłoszenia wykładu w ramach kolejnej edycji Festiwalu Nauki w Warszawie. Wydawca zwycięskiej książki może promować ją i sprzedawać podczas uroczystego wręczenia nagrody i debaty zamykającej tegoroczny festiwal. Informacja o przyznaniu Nagrody zostanie opublikowana na stronie internetowej, na profilu w portalu Facebook oraz trafi do mediów współpracujących z Festiwalem.

W ubiegłym roku laureatką nagrody „Złota Róża” została Agnieszka Krzemińska za książkę pt. Grody, garnki i uczeni. O archeologicznych tajemnicach ziem polskich wydaną przez Wydawnictwo Literackie. W ostatnich latach Nagrodę otrzymali i otrzymały m.in.: Andrzej Kajetan Wróblewski za książkę Historia fizyki w Polsce (PWN, 2020), Łukasz Lamża za książkę Światy równoległe. Czego uczą nas płaskoziemcy, homeopaci i różdżkarze? (Czarne, 2020), Urszula Zajączkowska za książkę Patyki, badyle, (Marginesy, 2019), Michał Heller za książkę Bóg i geometria. Gdy przestrzeń była Bogiem (Copernicus Center Press, 2015), Marek Grajek za książkę Nie tylko Enigma. Ryba, która przemówiła (PWN, 2013), Marcin Ryszkiewicz za książkę Homo sapiens. Meandry ewolucji (CiS, 2013), Tomasz Rożek za książkę Nauka po prostu. Wywiady z wybitnymi uczonymi (Demart, 2011).

W tym roku zgłaszać można pierwsze wydania książek opublikowanych między 1 lipca 2022 roku a 30 czerwca 2023 roku.

Regulamin nagrody

Aby zgłosić książki należy:
1. Przesłać na adres poczty elektronicznej marcingolab@uw.edu.pl dane książki (lub książek) – autora, tytuł, miejsce i rok wydania, a także załączyć skan lub obraz okładki/okładek.

2. Przesłać najpóźniej do 10 lipca 2023 roku dwa egzemplarze książki/książek na adres:
Festiwal Nauki
ul. Żwirki i Wigury 93
02-089 Warszawa
(z dopiskiem na paczce: Złota Róża 2023)
(Festiwal Nauki w Warszawie)

Dodaj komentarz