Targi za granicą

Berliner Bücherfest wraca po 15 latach

Organizatorzy Berliner Bücherfest (Berlińskiego Festiwalu Książki) zapraszają do stolicy Niemiec w dniach 17-18 czerwca. Ta plenerowa impreza odbędzie się na Bebelplatz, w miejscu, w którym 10 maja 1933 roku naziści spalili książki.

Festiwal książki powraca po piętnastu latach dzięki wsparciu finansowemu Administracji Senatu Berlina.

Przez dwa dni będziemy największą księgarnią plenerową w Europie – zapowiada przewodnicząca Rady kraju związkowego Berlin-Brandenburgia, Martina Tittel. – Kilka innych miast (na przykład Madryt) rywalizuje z Berlinem o ten tytuł, ale to, co zaplanowali i już zrealizowali berlińczycy, robi wrażenie: w planie ponad 100 stoisk wydawców i księgarń, ponad 60 wydarzeń. Na Festiwalu pojawią się tacy autorzy jak Andrea Maria Schenkel, Volker Weidermann, Shelly Kupferberg, Alexander Osang i Kat Menschik.

Orgnizatorzy liczą na duże zainteresowanie Festiwalem, tym bardziej, że ruszył KulturPass – 200 euro przeznaczone dla młodych ludzi, krórzy w tym roku kończą 18 lat. W ciągu  dwóch lat mogą przeznaczyć je na zakup książek, płyt i CD oraz na imprezy kulturalne. To około 750 tysięcy potencjalnych czytelników. Przeznaczono  na tę akcję 100 mln euro z budżetu minister stanu ds. kultury Claudii Roth.  

Podobna akcja zorganizowana została we Francji, gdzie młodzi ludzie otrzymują 300 euro, z czego na książki przeznaczyli ponad połowę tej kwoty.

Więcej o Festiwalu…

(info wg Boersenblatt)

Dodaj komentarz