Wyceniany na 30-50 milionów dolarów Codex Sassoon, pochodząca z X wieku Biblia hebrajska, rywalizowała o miano najdroższej księgi sprzedanej na aukcji. Ostatecznie nabyto ją za 38,1 miliona dolarów (35,3 miliona euro) 17 maja w Nowym Jorku podczas aukcji w Sotheby’s. Według Reutera rękopis nabył były ambasador Stanów Zjednoczonych w Rumunii i obecny przewodniczący American Jewish Committee, Alfred H. Moses. Podarował cenny rękopis Muzeum Narodu Żydowskiego ANU z siedzibą w Tel Awiwie.
Codex Sassoon to najwcześniejszy zachowany rękopis Biblii hebrajskiej – datowany jest na około 900 rok (na podstawie badań zawartości izotopu C-14). Rękopis składa się z 792 stron pergaminu oprawionych w zwierzęcą skórę i waży prawie 12 kilogramów. Brakuje 12 stron. Biblia hebrajska, albo też Stary Testement, składa się z 24 ksiąg podzielonych na trzy części: Pięcioksiąg, Prorocy i Pisma. Jej tekst podlegał zmianom aż do wczesnego średniowiecza, kiedy to żydowscy uczeni, zwani masoretami, zaczęli tworzyć zbiór notatek, które go ujednolicały.
– Po raz pierwszy pojawia się prawie kompletna księga Biblii hebrajskiej ze znakami samogłoskowymi, kantylacją i notatkami na dole, które mówią skrybom, jak należy napisać poprawny tekst – powiedział Sharon Mintz, starszy specjalista ds. artefaktów żydowskich domu aukcyjnego.
Nazwa kodeksu pochodzi od nazwiska bogatego irackiego Żyda, który stał się jego właścicielem w 1929 roku – David Solomon Sassoon.
Utwór zawiera odręczne notatki na niektórych stronach z XI wieku. Dotyczą sprzedaży i późniejszego zapisu na synów kupującego. Inny wpis wskazuje, że księga trafiła do synagogi Makisin w Syrii w XIII w. Najeźdźcy mongolscy zniszczyli budynek sakralny, a wszelkie ślady kodeksu zaginęły, dopóki nie został zakupiony przez Davida Solomona Sassoona. W 1989 roku kodeks nabył szwajcarski kolekcjoner Jacqui Safry.
(źródło Actualitte)
Dział, w którym zamieszczane są drobne informacje z rynku wydawniczo-księgarsko-poligraficznego.