Edytorstwo Historia książki i druku

Codex Sassoon za 38,1 mln USD

Wyceniany na 30-50 milionów dolarów Codex Sassoon, pochodząca z X wieku Biblia hebrajska, rywalizowała o miano najdroższej księgi sprzedanej na aukcji. Ostatecznie nabyto ją za 38,1 miliona dolarów (35,3 miliona euro) 17 maja w Nowym Jorku podczas aukcji w Sotheby’s. Według Reutera rękopis nabył były ambasador Stanów Zjednoczonych w Rumunii i obecny przewodniczący American Jewish Committee, Alfred H. Moses. Podarował cenny rękopis Muzeum Narodu Żydowskiego ANU z siedzibą w Tel Awiwie.

Codex Sassoon to najwcześniejszy zachowany rękopis Biblii hebrajskiej – datowany jest na około 900 rok (na podstawie badań zawartości izotopu C-14). Rękopis składa się z 792 stron pergaminu oprawionych w zwierzęcą skórę i waży prawie 12 kilogramów. Brakuje 12 stron. Biblia hebrajska, albo też Stary Testement, składa się z 24 ksiąg podzielonych na trzy części: Pięcioksiąg, Prorocy i Pisma. Jej tekst podlegał zmianom aż do wczesnego średniowiecza, kiedy to żydowscy uczeni, zwani masoretami, zaczęli tworzyć zbiór notatek, które go ujednolicały.

Codex Sassoon (fot. Sotheby’s)

Po raz pierwszy pojawia się prawie kompletna księga Biblii hebrajskiej ze znakami samogłoskowymi, kantylacją i notatkami na dole, które mówią skrybom, jak należy napisać poprawny tekst – powiedział Sharon Mintz, starszy specjalista ds. artefaktów żydowskich domu aukcyjnego.

Nazwa kodeksu pochodzi od nazwiska bogatego irackiego Żyda, który stał się jego właścicielem w 1929 roku – David Solomon Sassoon. 

Utwór zawiera odręczne notatki na niektórych stronach z XI wieku. Dotyczą sprzedaży i późniejszego zapisu na synów kupującego. Inny wpis wskazuje, że księga trafiła do synagogi Makisin w Syrii w XIII w. Najeźdźcy mongolscy zniszczyli budynek sakralny, a wszelkie ślady kodeksu zaginęły, dopóki nie został zakupiony przez Davida Solomona Sassoona. W 1989 roku kodeks nabył szwajcarski kolekcjoner Jacqui Safry.

(źródło Actualitte)

Dodaj komentarz