Konkursy Konkursy literackie

„Mój kościół” – konkurs literacki wyd. Stapis

A oto zapowiedz konkursu literackiego organizowany przez Wydawnictwo Stapis przy współpracy z Fundacją im. Kazimierza Łyszczyńskiego, Fundacją Teraz Nauka, Fundacją Wolność od Religii oraz Tygodnikiem „Fakty po mitach”.

W krajach Europy Zachodniej coraz częściej puste kościoły zamienia się w obiekty społecznie użyteczne; świetlice, biblioteki, domy kultury, muzea, kina, teatry, sale gimnastyczne, baseny, restauracje, dyskoteki piwiarnie czy domy mieszkalne.

Wobec dynamicznie postępującej laicyzacji w naszej ojczyźnie i u nas już niebawem dojdzie do takiej sytuacji. Kościołów (w sensie budynków) mamy ponad 10 000 i już niedługo wiele z nich opustoszeje, a Kościół (w sensie instytucji) zmuszony będzie się ich pozbywać.

Od uczestników Konkursu oczekujemy przedstawienia swojego pomysłu na MÓJ KOŚCIÓŁ. Czego brakuje w Twojej okolicy, na Twojej wsi, w miasteczku, dzielnicy i na co najlepiej będzie przeznaczyć budynek kościoła, gdy ten będzie już sprzedany bądź przekazany gminie? Jak najlepiej wykorzystać te – często imponujące gabarytami czy architektonicznie – budynki? W polskiej specyfice katolicyzmu warto nie zapomnieć o olbrzymich plebaniach (czasem większych od świątyń).

Czekamy na Wasze teksty dotyczące konkretnych kościołów. Forma literacka obojętna, to może być np.: opowiadanie, nowela, tekst s-f, esej, reportaż, komiks, dwunastozgłoskowiec czy wręcz dramat. Treść musi być opatrzona zdjęciem omawianego budynku, może być uzupełniona innymi zdjęciami, rysunkami, projektami. Można puścić wodze fantazji, włączyć do fabuły nieuchronnie już powstałą i rozwijającą się Sztuczną Inteligencję.

Najciekawsze teksty zostaną nagrodzone i opublikujemy je w antologii CO ZROBIĆ Z MOIM KOŚCIOŁEM w Polsce XXI wieku.


Prace można nadsyłać do 31.10.2023 roku, ogłoszenie werdyktu jury oraz rozdanie nagród odbędzie się podczas Dni Ateizmu w Warszawie wiosną 2024 roku (data i miejsce zostaną podane później).

Więcej o konkursie…

Dodaj komentarz