Targi Targi w Polsce

Podsumowanie pierwszej edycji Targów BookGame

Ta impreza to będzie hit!, BookGame ma ogromny potencjał!, Będziemy też za rok! – to jedne z najczęściej powtarzanych zdań podczas pierwszej edycji Targów BookGame – imprezy z grami planszowymi, zabawkami edukacyjnymi, książkami i komiksami, która 12-14 maja odbyła się w EXPO Kraków. Kto był, ten wie, że ilość atrakcji przerosła najśmielsze oczekiwania. Kto nie był, niech zaplanuje udział za rok, bowiem organizatorzy zapowiadają, że nie poprzestaną na laurach i już pracują nad programem kolejnej edycji.


Games Room o powierzchni 4 000 m2 z największą wypożyczalnią gier w Polsce, sesje RPG z Mistrzami Gry, ponad 30 turniejów z nagrodami, spotkania z autorami i twórcami gier, Dziecięca Strefa Warsztatowa, akcja Gra za Grę, planszówkowy speed dating, strefa prototypów, strefa szachowa, spotkania branżowe i szkolenia dla działów HR – to zaledwie kilka punktów z trzydniowego programu.

Nareszcie w Małopolsce!
Targi w Krakowie dzięki współpracy z branżowym środowiskiem zapełniły lukę na planszówkowej mapie Polski. Jak twierdzi Jakub Róg ze Stowarzyszenia Miłośników Gier Planszowych „Gralicja” – w Małopolsce brakowało imprezy na taką skalę. Jej ogrom, ogrom przestrzeni, w której można zagrać – jest nieporównywalny z niczym innym, co do tej pory było. Największy chyba Games Room w Polsce (w sobotę był moment, że prawie wszystkie stoliki były zajęte, co oznacza, że 1200 osób grało naraz – to robi wrażenie), ponad 1400 kopii egzemplarzy gier, blisko 1000 różnych tytułów, a to tylko punkt do dalszego rozwoju.

Zdanie podziela Marcina Ropka z Ateneum, IUVI Games – od wielu lat brakowało takiej imprezy w Krakowie i powtarzam to, co powiedziałem wcześniej – impreza ma potencjał i uważam, że warto robić kolejną edycję. Jeśli otrzymalibyśmy zaproszenie na kolejną edycję, będziemy chcieli je przyjąć.

Targi BookGame łączą pokolenia
Dzieci z rodzicami, wnukowie z dziadkami – Targi BookGame nie znają wieku. Organizatorzy przygotowali program z myślą zarówno o zaawansowanych graczach, jak i rodzinach, czy grupach przyjaciół, którzy szukają pomysłu na wspólne spędzenie czasu. – Połączenie gier planszowych, strategicznych, RPG, paragrafowych z książkami, szachami, speedcubingiem i zabawkami kreatywnymi, a także programu adresowanego do szkół i bibliotek z programem dla dzieci, młodzieży i dorosłych, oraz przygotowanie go z myślą o początkujących i zaawansowanych graczach okazało się świetnym rozwiązaniem i sprawiło, że każdy odwiedzający mógł znaleźć coś dla siebie i swojej rodziny – podkreśla Małgorzata Downar, Team Liderka Targów BookGame

Na targach można było spotkać stoiska dużych wydawnictw, jak i tych bardziej niszowych. – Gdy chodziłem po stoiskach wystawienniczych, widziałem dużo pozycji, o których nie miałem pojęcia, że istnieją. Nie tylko dlatego, że nie jestem może aż takim gamingowcem, jak wiele osób, ale dlatego, że tutaj jest wielu wystawców niszowych, takich, którzy tworzą indywidualnie, nie tworzą przemysłowo i przez to można u nich zobaczyć coś naprawdę wyjątkowego, unikatowego – zauważył Sylwester Jaroszewski właściciel sklepu SpeedCube, członek Ligi Niezwykłych.

Spotkania z autorami książek i twórcami gier
Udział w BookGame był fantastyczną okazją do spotkania, porozmawiania a nawet zagrania z autorami książek oraz autorami gier. Jednym z gości był Ignacy Trzewiczek – twórca planszówek, wydawca, popularyzator gier, który opuszczając EXPO Kraków powiedział – wracam szczęśliwy do domu, miałem dwie bardzo fajne prelekcje, pełna sala na prelekcjach, więc jestem bardzo zadowolony. Spotkałem uśmiechniętych ludzi, rozdałem masę autografów i selfie, otrzymałem masę prezentów od fanów – ciasteczek, więc wracam w dobrym humorze.

Podczas spotkania Krocząc między światami. Przenikanie literatury i gier organizowanego przez Krakowskie Biuro Festiwalowe słuchacze poznali konkretne przykłady na to, jak dalece literatura przeniknęła do gier, a także jak wpłynęła na rozwój tej formy rozrywki. Gośćmi dyskusji byli: Mikołaj Kołyszko, Anna Mazur, Radek Rak, Adam Wieczorek. Szachistów zainteresowała natomiast rozmowa pt. Literatura kontra rzeczywistość – gambit Królowej z Kamilą Kałużną-Turczą, Prezes Małopolskiego Związku Szachowskiego.

Edukacja poprzez zabawę
Pierwszy dzień Targów BookGame upłynął pod hasłem spotkań branżowych. W programie można było znaleźć m.in. warsztaty, kursy oraz liczne prelekcje. Oficjalne otwarcie dnia branżowego odbyło się z udziałem dr. Tomasza Makowskiego, dyrektora Biblioteki Narodowej, który podkreślił, iż gry łączą pokolenia i mają swoje stałe miejsce w bibliotekach.

Podczas targów dużym zainteresowaniem cieszyło się stoisko z eksperymentami, które pozwalały na eksplorację świata nauki.

Przy stoisku Vanaheim.pl działa się magia. Malowały dzieci, malowali dorośli.

Pomoc niejedno ma imię
Pierwsza edycja Targów BookGame była nie tylko okazją do fantastycznej zabawy, ale i pomocy. W ramach wydarzenia zorganizowana została licytacja unikatowych szachów wykonanych przez Łukasza Wiciarza – jednego z najbardziej cenionych polskich autorów szachów kolekcjonerskich – podpisanych przez Jana Krzysztofa Dudę, arcymistrza szachowego – wszystko, aby pomóc dzieciom z Ukrainy, które w wyniku wojny straciły rodziców. Gablota z szachami, która ustawiona była w lobby EXPO Kraków przez 3 dni Targów BookGame, przyciągała spojrzenia wystawców i odwiedzających. Nic dziwnego. Żółte i niebieskie figury nawiązujące do flagi Ukrainy zachwycały starannością wykonania. Figury mają 19 cm wysokości i powstały z drewna lipowego. Licytacja, która rozpoczęła się 4 maja na platformie onebid.pl, zakończyła się kwotą 7 000 zł podczas finałowej aukcji w trakcie Targów BookGame.

Z dużym zainteresowaniem spotkała się również akcja „Gra za Grę”, czyli zbiórka gier dla małopolskich bibliotek. W trakcie targów zebrano 277 gier (wszystkie w stanie idealnym), które zasilą biblioteki.

Statuetki BookGame Award przyznane!
Podczas Targów BookGame odbyło się wręczenie nagród BookGame Award. Celem konkursu było wyróżnienie najciekawszych gier planszowych wydanych po polsku, które ukazały się w 2022 roku. Jury złożone ze specjalistów gier planszowych dokonało oceny i przyznało nagrody w 5 kategoriach:

– gra do 6 roku życia – dla Egmont Polska za Supernogi Stonogi XXXL
– gra rodzinna – dla Lucky Duck Games Polska za Flamecraft
– gra imprezowa – dla Rebel.pl za Super Mega Fajna Gra
– gra zaawansowana – dla Rebel.pl za Twilight Inscription
– gra logiczna – dla IUVI Games za Misie w Lesie

Ponadto nagrodę publiczności otrzymało Lucky Duck Games Polska za Poszukiwanie Planety X.

Pozytywne echo!
Wszystko, co dobre, kiedyś się kończy. Pierwsza edycja Targów BookGame pozostawiła po sobie apetyt na więcej – więcej pozytywnej rywalizacji, więcej zabawy, więcej rozmów i więcej uśmiechu. – Wyjeżdżając z EXPO Kraków zapamiętam ogromną przestrzeń, pozytywną energię, dużo miłych osób przychodzących na te targi – takich zafascynowanych grami, dzięki którym widać, jak nisza gier planszowych dobrze się rozwija. Zapamiętam nasze oblegane stoisko, na którym ludzie chcą się uczyć układania kostki. Na imprezie mamy rekordzistów świata, rekordzistów Europy, którzy pokazują swoje umiejętności, mamy mozaiki, które są tworzone z 1000 kostek. Tak powinniśmy robić imprezy – podsumował Przemysław Malinowski z Ligii Niezwykłych.

Targi BookGame zostały opracowane tak, aby każdy znalazł coś dla siebie. Słowa Tomasza Mędzika z serwisu Granie z dziećmi są najlepszych potwierdzeniem tego, że cel ten udało się zrealizować – przede wszystkim zapamiętam przestrzeń. Tutaj mamy gdzie pograć, mamy z kim porozmawiać i ten ogromny Games Room, który naprawdę robi wrażenie. Moje dzieci natomiast na pewno będą pamiętać kostki Rubika, dział z eksperymentami. Przyszli zobaczyć nowości planszówkowe, a przy okazji skorzystali z oferty edukacyjnej. To było naprawdę ekstra. Tu jest tak dużo atrakcji, że można zainteresować przedszkolaka, można też zainteresować doświadczonych graczy. Tutaj każdy znajdzie coś dla siebie.
Więcej o Targach

Honorowy patronat nad wydarzeniem objęli: Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski, Marszałek Województwa Małopolskiego Witold Kozłowski, Narodowe Centrum Kultury, Biblioteka Narodowa.
(info Targi w Krakowie)

Dodaj komentarz