Targi w Polsce Targi, festiwale

MTK w Warszawie gotowe na przyjęcie tłumu czytelników. W czwartek ruszają targi książki

Na drugiej konferencji prasowej organizatorzy i goście Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie podzielili się ostatnimi informacjami dotyczących Targów. W tegorocznym wydarzeniu udział weźmie blisko 500 wystawców i wielu znakomitych twórców z Polski i 14 innych krajów: Austrii, Azerbejdżanu, Chin i Tajwanu, Francji, Hiszpanii, Indii, Islandii, Korei Płd., Niemiec, Norwegii, Rumunii, Słowacji, Włoch oraz Ukrainy – która jest gościem honorowym tegorocznej edycji. W Targach uczestniczyć będzie prawie 1000 autorek i autorów, tłumaczy, ilustratorów i innych osób związanych z branżą wydawniczą, a także przedstawicieli świata kultury. Na trzech scenach i w siedmiu salach odbędzie się blisko 270 spotkań, do tego ponad 500 spotkań na stoiskach wydawców – łącznie, w ciągu czterech dni, w ramach targów, będzie miało miejsce blisko 800 wydarzeń.
My zapraszamy na trzy z nich: wręczenie nagród w Konkursie PTWK Najpiękniejsze książki Roku 2022 oraz towarzyszące uroczystości rozstrzygnięcie Rankingu WYDAWCY WYBIERAJĄ DRUKARNIE (czwartek 25 maja, Sala Kisielewskiego, godz. 14:00) oraz zorganizowane przez naszą redakcję spotkanie z autorem kryminałów Grzegorzem Kalinowskim i dziennikarzem i autorem biografii gwiazd przedwojennego kina Markiem Telerem pt. „Przedwojenna Warszawa bandycka i filmowa – prawda czy mity?” (piątek 26 maja, Sala Sienkiewicza, godz. 13:00).

Targi zostaną przeprowadzone w salach na parterze Pałacu Kultury i Nauki oraz w kilkudziesięciu namiotach rozstawionych na Placu Defilad, przed wejściem głównym do PKiN oraz od strony Kinoteki.

Wstęp na Targi Książki w Warszawie jest bezpłatny dla wszystkich zwiedzających, a część wydarzeń dostępna będzie za pośrednictwem mediów społecznościowych. Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Historia i Kultura.


Gościem Honorowym MTK jest Ukraina – jej stoisko znajdziemy w Sali Marmurowej PKiN pod numerem 120. Planowany jest przyjazd około 45 wydawców. Miejsce do spotkań z publicznością na stoisku ukraińskim pomieści wybrane wydarzenia i kącik z aktywnościami dla dzieci. Niezależnie, na Targach w PKiN, działać będzie księgarnia z książkami ukraińskich autorów w polskim tłumaczeniu i publikacjami o Ukrainie.
Do Warszawy przyjedzie ponad 20 znakomitych autorek i autorów z Ukrainy którzy wezmą udział w 60 wydarzeniach literackich w ciągu czterech targowych dni, a wśród nich: Jurij Andruhowycz, Ostap Sływynski, Jurij Wynnyczuk, Switłana Taratorina, Kateryna Babkina czy Hałyna Kruk.
Bogaty program wydarzeń promujących kulturę i literaturę ukraińską, w którym każdy znajdzie coś dla siebie, obejmie spotkania autorskie, dyskusje literackie czy sesje autografów. Będą też zajęcia dla najmłodszych czytelników i występ z udziałem muzyków z Ukrainy na plenerowej scenie Targów. Wśród wydarzeń branżowych znajdą się spotkania poświęcone przekładom literackim i aktualnej sytuacji ukraińskiego rynku wydawniczego oraz prestiżowa Gala wręczenia nagrody Drahoman, organizowana przez Instytut Ukraiński i partnerów: Ukraiński Instytut Książki oraz Pen Club-Ukraine.
Na Targach odbędzie się też wspólny, polsko-ukraiński projekt literacki – festiwal „Siła Słowa – literackie dialogi polsko-ukraińskie”. To cykl spotkań i rozmów pisarzy, dziennikarzy, intelektualistów z Polski i Ukrainy, służący prezentacji dokonań i wymiany myśli, który podkreśla rolę literatury w kształtowaniu ponadczasowych wartości, takich jak wolność, godność, honor, odwaga czy poczucie wspólnoty i solidarność, tak ważnych, w czasach gdy za naszą granicą toczy się wojna.
Program festiwalu powstał we współpracy Instytutów Książki: Ukrainy i Polski oraz organizatora Targów, dzięki dofinasowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


Targom towarzyszyć będzie wielowątkowy program dla miłośników literatury: festiwale, strefy tematyczne i wydarzenia branżowe, m.in.: Festiwal Komiksowa Warszawa, Festiwal Kryminalna Warszawa, Dzień Reportażu z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego, Międzypokoleniowy Festiwal Literatury dla Dzieci „Ojce i dziatki”, Konferencja „Czytelnictwo dla Demokracji” oraz Festiwal „Siła Słowa” polsko-ukraińskie dialogi literackie.
Podczas Targów poznamy laureatów nagród: IKARA – nagrody Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie i PTWK dla autora, 63. Konkursu PTWK Najpiękniejsze Książki Roku 2022, 14. Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego, Nagrody Magellana w konkursie na „Najlepsze publikacje turystyczne”, Konkursu o Grand Prix Festiwalu Kryminalna Warszawa, Nagród „Nowej Fantastyki”, Konkursu ACADEMIA na najlepszą książkę akademicką i naukową oraz konkursu „Piórko 2023. Nagroda Biedronki za książkę dla dzieci”. Rozstrzygnięte zostaną konkursy branżowe, m.in. Konkurs PTWK Najpiękniejsze Książki Roku 2022, pierwsza część Rankingu Polskich Drukarń Dziełowych – Wydawcy Wybierają Drukarnie.


Wśród zagranicznych gości (oprócz autorów z Ukrainy) m.in.: B.A. Paris, Roy Jacobsen, Annelise Pitz, Li Ang, Won-Pyung Sohn, Viola Ardone, Marisa de Lempicka, Dan Yakov Shechter.


W konferencji prasowej udział wzięli: Jacek Oryl – dyrektor Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie, wiceprezes Fundacji Historia i Kultura
Oleksandra Koval – dyrektor Ukraińskiego Instytutu Książki
Artur Jóźwik – dyrektor Biura Kultury Urzędu m.st. Warszawy
Paweł Timofiejuk – dyrektor Festiwalu Komiksowa Warszawa
Agnieszka Karp-Szymańska – organizator Festiwalu Literatury Dziecięcej „Ojce i dziatki”, szef portalu Czas dzieci.pl


Program Gościa Honorowego – Ukrainy
Program spotkań – sceny i sale
Program spotkań – stoiska
Lista wystawców

Dodaj komentarz