Redakcja „Magazynu Literackiego KSIĄŻKI” po raz piętnasty przyznała doroczne Nagrody Magellana. Ideą konkursu jest wyróżnianie wydawców wartościowych – pod względem merytorycznym i graficznym – książek turystycznych i podróżniczych.
Komisja konkursowa przyznała 10 nagród głównych. Co warte podkreślenia, wśród nagrodzonych i wyróżnionych tytułów królują zdecydowanie publikacje polskich autorów.
Uroczysta gala odbyła się 26 maja podczas Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie. Tytuły rozpatrywano w 12 kategoriach: przewodnik tekstowy; przewodnik kieszonkowy, ilustrowany; przewodnik dla aktywnych; mapa, plan i atlas turystyczny; album; przewodnik dla dzieci, przewodnik kulinarny, książka podróżnicza; książka reportażowa oraz Wydarzenie Roku.
W kategorii „Wydarzenie Roku” uhonorowano honorowało publikację Pawła Kwiatkowskiego „Street art Polska” (wydawnictwo Arkady).
Nagrodę główną w kategorii „przewodnik kieszonkowy” otrzymał Piotr Jabłoński za „Korfu i Zakynthos. Kefalonia, Itaka, Lefkada, Paksos. Przewodnik light” (wydawnictwo ExpressMap).
W kategorii „przewodnik ilustrowany” nagroda powędrowała do Izabeli Nowek „Albania, Kosowo, Macedonia Północna. Przewodnik 3 w 1” (ExpressMap).
W tej kategorii przyznano cztery wyróżnienia za publikacje:
• „Polska. Ucieczki z miasta. Ilustrowany przewodnik weekendowy” (Bezdroża)
• Beaty i Paweła Pomykalskich „Polska z pomysłem. Miasta i miasteczka” (Bezdroża)
• Katarzyny Węgrzyn za publikację „Gdzie w Polsce do miasta. Przewodnik po niezwykłych i nieoczywistych miejscach w największych miastach Polski” (Znak)
• Katarzyny Zaparaniuk za „Slow przewodnik. Beskid Niski” (wydawnictwo SBM)
W kategorii „przewodnik dla aktywnych” nagrodę przyznano serii „ActiveBook” (sześć tytułów): „Bieszczady pełne wrażeń”, „Tatry i Podtatrze pełne wrażeń”, „Mazury i Warmia pełne wrażeń”, „Polskie morze pełne marzeń”, „Sudety pełne wrażeń”, „Jura Krakowsko-Częstochowska pełna wrażeń” (Bezdroża).
W tej kategorii przyznano trzy wyróżnienia:
• Monika Witkowska, „Moje Karpaty. 10 gór z charakterem” (Bezdroża)
• Marcin Palacz, „Polskie wybrzeże Bałtyku i niemiecka część Zalewu Szczecińskiego” (Nautica)
• Monika i Seweryn Masalscy, „Mikrowyprawy z Warszawy. 57 nieoczywistych wycieczek, które uratują weekend” (Znak)
W kategorii „mapa, plan i atlas turystyczny” uhonorowano wydawnictwo ExpressMap za „Beskid Śląski i Mały. Mapa panoramiczna 1:52 500”.
W kategorii „album” nagrodę główną otrzymał Grzegorz Bobrowicz za „Uroczyska Polski” (Arkady)
W tej kategorii przyznano dwa wyróżnienia:
za „Lwów i ziemia lwowska” Mirka Osip-Pokrywki (Jedność)
i „Druskieniki. Kurort przedwojennej Polski” Jana Skłodowskiego (Dom Wydawniczy Księży Młyn)
W kategorii „przewodnik kulinarny” najlepsza okazała się publikacja wydawnictwa Znak: „Italia na talerzu. Wszystko o kuchni włoskiej”.
Wyróżniono publikacje: Wojciecha Bońkowskiego i Tomasza Prange-Barczyńskiego „Włochy. Przewodnik po winach, regionach, odmianach” (Ferment) i Magdaleny Tomaszewskiej-Bolałek „Tradycje kulinarne Norwegii” (Hanami).
W kategorii „przewodnik dla dzieci” wyróżniono dwie publikacje:
• Ilony Wiśniewskiej „Przyjaciel Północy”, il. Mariusz Andryszczyk (Agora)
• Małgorzaty Ruszkowskiej „Dobra nasza! Polska – przewodnik dla dzieci”, ilustracje Klaudia Kozińska (Dwie Siostry)
Wyróżnienia w kategorii „przewodnik literacki” nagrodą główną uhonorowano Lechosława Herza za publikację „Puszcza. Opowieści kampinoskie (wydawnictwo Iskry).
Wyróżnienia otrzymali:
• Aleksander Kaczorowski, „Czechy. To nevymyslíš” (Muza)
• Barry Hatton, „Lizbona. Królowa mórz”, tłum. Barbara Gutowska-Nowak (Bo.wiem /Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego)
W kategorii w kategorii „książka podróżnicza” nagrodę główną otrzymali Ola Synowiec i Arkadiusz Winiatorski za „Na poboczu Ameryk. Pieszo z Panamy do Kanady” (wydawnictwo Czarne).
Jury wyróżniło dwie publikacje: Katarzyny Łozy „Ukraina. Soroczka i Kiszone arbuzy” (Wydawnictwo Poznańskie) i Ewy Chwałko „Łuk Karpat. 84 dni samotnej wędrówki” (Wydawnictwo Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu).
W kategorii „książka reportażowa” wybór był bardzo trudny. Nagroda główna trafia do Ewy Pluty za „Rubież. Reportaż wędrowny” (wydawnictwo Dowody).
Wyróżniono dwie publikacje:
• „Dzieci Nilu. Reporterska podróż przez Afrykę” Xaviera Aldekoi, tłum. Barbara Bardadyn (Bo.wiem/ Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego)
• „Zamalowane okna” Anny Liminowicz (wydawnictwo Dowody)
Organizatorem konkursu „Najlepsze publikacje turystyczne” jest „Magazyn Literacki KSIĄŻKI”, miesięcznik poświęcony współczesnej literaturze polskiej i zagranicznej. Istnieje na rynku od 1992 roku. Wydawany jest z myślą o czytelnikach poszukujących aktualnych informacji o wydarzeniach ważnych dla uczestników branży książkowej. Stanowi nie tylko źródło rzetelnej wiedzy o rynku wydawniczo-księgarskim, ale jest również cennym przewodnikiem po nowościach wydawniczych.
(info „Magazyn Literacki KSIĄŻKI”)
Dział, w którym zamieszczane są drobne informacje z rynku wydawniczo-księgarsko-poligraficznego.