Konkursy Najlepsze książki/plebiscyty Rynek wydawniczy

Redakcja „Magazynu Literackiego KSIĄŻKI” po raz piętnasty przyznała doroczne Nagrody Magellana

Redakcja „Magazynu Literackiego KSIĄŻKI” po raz piętnasty przyznała doroczne Nagrody Magellana. Ideą konkursu jest wyróżnianie wydawców wartościowych – pod względem merytorycznym i graficznym – książek turystycznych i podróżniczych.
Komisja konkursowa przyznała 10 nagród głównych. Co warte podkreślenia, wśród nagrodzonych i wyróżnionych tytułów królują zdecydowanie publikacje polskich autorów.

Uroczysta gala odbyła się 26 maja podczas Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie. Tytuły rozpatrywano w 12 kategoriach: przewodnik tekstowy; przewodnik kieszonkowy, ilustrowany; przewodnik dla aktywnych; mapa, plan i atlas turystyczny; album; przewodnik dla dzieci, przewodnik kulinarny, książka podróżnicza; książka reportażowa oraz Wydarzenie Roku.

W kategorii „Wydarzenie Roku” uhonorowano honorowało publikację Pawła Kwiatkowskiego „Street art Polska” (wydawnictwo Arkady).

Nagrodę główną w kategorii „przewodnik kieszonkowy” otrzymał Piotr Jabłoński za „Korfu i Zakynthos. Kefalonia, Itaka, Lefkada, Paksos. Przewodnik light” (wydawnictwo ExpressMap).

W kategorii „przewodnik ilustrowany” nagroda powędrowała do Izabeli Nowek „Albania, Kosowo, Macedonia Północna. Przewodnik 3 w 1” (ExpressMap).

W tej kategorii przyznano cztery wyróżnienia za publikacje:

• „Polska. Ucieczki z miasta. Ilustrowany przewodnik weekendowy” (Bezdroża)
• Beaty i Paweła Pomykalskich „Polska z pomysłem. Miasta i miasteczka” (Bezdroża)
• Katarzyny Węgrzyn za publikację „Gdzie w Polsce do miasta. Przewodnik po niezwykłych i nieoczywistych miejscach w największych miastach Polski” (Znak)
• Katarzyny Zaparaniuk za „Slow przewodnik. Beskid Niski” (wydawnictwo SBM)

W kategorii „przewodnik dla aktywnych” nagrodę przyznano serii „ActiveBook” (sześć tytułów): „Bieszczady pełne wrażeń”, „Tatry i Podtatrze pełne wrażeń”, „Mazury i Warmia pełne wrażeń”, „Polskie morze pełne marzeń”, „Sudety pełne wrażeń”, „Jura Krakowsko-Częstochowska pełna wrażeń” (Bezdroża).

W tej kategorii przyznano trzy wyróżnienia:

• Monika Witkowska, „Moje Karpaty. 10 gór z charakterem” (Bezdroża)
• Marcin Palacz, „Polskie wybrzeże Bałtyku i niemiecka część Zalewu Szczecińskiego” (Nautica)
• Monika i Seweryn Masalscy, „Mikrowyprawy z Warszawy. 57 nieoczywistych wycieczek, które uratują weekend” (Znak)

W kategorii „mapa, plan i atlas turystyczny” uhonorowano wydawnictwo ExpressMap za „Beskid Śląski i Mały. Mapa panoramiczna 1:52 500”.

W kategorii „album” nagrodę główną otrzymał Grzegorz Bobrowicz za „Uroczyska Polski” (Arkady)

W tej kategorii przyznano dwa wyróżnienia:

za „Lwów i ziemia lwowska” Mirka Osip-Pokrywki (Jedność)
i „Druskieniki. Kurort przedwojennej Polski” Jana Skłodowskiego (Dom Wydawniczy Księży Młyn)

W kategorii „przewodnik kulinarny” najlepsza okazała się publikacja wydawnictwa Znak: „Italia na talerzu. Wszystko o kuchni włoskiej”.

Wyróżniono publikacje: Wojciecha Bońkowskiego i Tomasza Prange-Barczyńskiego „Włochy. Przewodnik po winach, regionach, odmianach” (Ferment) i Magdaleny Tomaszewskiej-Bolałek „Tradycje kulinarne Norwegii” (Hanami).

W kategorii „przewodnik dla dzieci” wyróżniono dwie publikacje:
• Ilony Wiśniewskiej „Przyjaciel Północy”, il. Mariusz Andryszczyk (Agora)
• Małgorzaty Ruszkowskiej „Dobra nasza! Polska – przewodnik dla dzieci”, ilustracje Klaudia Kozińska (Dwie Siostry)

Wyróżnienia w kategorii „przewodnik literacki” nagrodą główną uhonorowano Lechosława Herza za publikację „Puszcza. Opowieści kampinoskie (wydawnictwo Iskry).

Wyróżnienia otrzymali:
• Aleksander Kaczorowski, „Czechy. To nevymyslíš” (Muza)
• Barry Hatton, „Lizbona. Królowa mórz”, tłum. Barbara Gutowska-Nowak (Bo.wiem /Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego)

W kategorii w kategorii „książka podróżnicza” nagrodę główną otrzymali Ola Synowiec i Arkadiusz Winiatorski za „Na poboczu Ameryk. Pieszo z Panamy do Kanady” (wydawnictwo Czarne).

Jury wyróżniło dwie publikacje: Katarzyny Łozy „Ukraina. Soroczka i Kiszone arbuzy” (Wydawnictwo Poznańskie) i Ewy Chwałko „Łuk Karpat. 84 dni samotnej wędrówki” (Wydawnictwo Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu).

W kategorii „książka reportażowa” wybór był bardzo trudny. Nagroda główna trafia do Ewy Pluty za „Rubież. Reportaż wędrowny” (wydawnictwo Dowody).

Wyróżniono dwie publikacje:
• „Dzieci Nilu. Reporterska podróż przez Afrykę” Xaviera Aldekoi, tłum. Barbara Bardadyn (Bo.wiem/ Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego)
• „Zamalowane okna” Anny Liminowicz (wydawnictwo Dowody)


Grono tegorocznych laureatów Nagrody Magellana

Organizatorem konkursu „Najlepsze publikacje turystyczne” jest „Magazyn Literacki KSIĄŻKI”, miesięcznik poświęcony współczesnej literaturze polskiej i zagranicznej. Istnieje na rynku od 1992 roku. Wydawany jest z myślą o czytelnikach poszukujących aktualnych informacji o wydarzeniach ważnych dla uczestników branży książkowej. Stanowi nie tylko źródło rzetelnej wiedzy o rynku wydawniczo-księgarskim, ale jest również cennym przewodnikiem po nowościach wydawniczych.

(info „Magazyn Literacki KSIĄŻKI”)

Dodaj komentarz