Konkursy Najlepsze książki/plebiscyty Targi w Polsce

Znamy zwycięzców tegorocznej edycji Konkursu o Grand Prix Festiwalu Kryminalna Warszawa

Znamy zwycięzców tegorocznej edycji Konkursu o Grand Prix Festiwalu Kryminalna Warszawa. Uroczystość wręczenia dyplomów miała miejsce podczas Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie, 26 maja. W imieniu mecenasa nagrody, Stowarzyszenia Autorów ZAiKS, symboliczne czeki wręczał Przewodniczący Rady ZAiKS Janusz Fogler. Laureatów wybrało jury w składzie: prof. dr hab. UW Ewa Paczoska, redaktorzy Szymon Kloska, Andrzej Palacz, Marcin Sendecki, Adam Szaja.

A oto nagrodzeni:

GRAND PRIX
Marta Kozłowska za Berdyczów (Wydawnictwo Ha!art)

Uzasadnienie przygotował i odczytał Marcin Sendecki

Berdyczów jest rzeczywistym miastem i miejscem, a jednocześnie nie-miastem i nie-miejscem, dokąd – w polszczyźnie – posyła się listy, by nigdy nie odnalazły adresata. Berdyczów jest powieścią, która, czerpiąc i z gonzo-reportażu, i z Flanna O’Briena, proponuje własną wizję owego miejsca i nie-miejsca. Berdyczów jest – i zarazem nie jest – powieścią kryminalną, co cechuje tylko najlepsze powieści kryminalne. To dziś rzadkość. I właśnie dlatego postanowiliśmy, że laureatką Grand Prix tegorocznego Festiwalu Kryminalna Warszawa zostaje Marta Kozłowska i jej Berdyczów.

RÓWNORZĘDNE WYRÓŻNIENIA:


Maciej Siembieda za książkę Katharsis (Wydawnictwo Agora)

Uzasadnienie przygotował i odczytał Adam Szaja

W zeszłym roku już w pierwszym zdaniu zdradziłem, kto został wyróżniony, więc pozwolą Państwo, że tym razem postaram się zbudować napięcie. Wyróżniona przez jury osoba książki pisze stosunkowo niedługo, ale już jest nominowana do nagród na targach i festiwalach. Skupia się na czasach dawnych, ale nie aż tak bardzo, i miesza je ze współczesnością. Jury doceniło wartość literacką, którą ta osoba wykuwała przez lata w innej branży. Teraz tajemnica pryśnie, bo muszę powiedzieć, że autor splótł ze sobą Grecję, wyspę Wolin, kopalnię uranu, a także międzypokoleniowe losy polsko-greckie.

Marta Guzowska za Złą miłość (wydawnictwo Wielka Litera)

Uzasadnienie przygotowała i odczytała prof. Ewa Paczoska

Ta powieść spełnia wszystkie wymogi dobrego kryminału: mamy tu fabułę, której supły trudno czytelnikowi rozplątać, zaskakujące zwroty akcji, wyraziste, ale niejednoznaczne postacie bohaterów. Do tego dochodzi jeszcze miejsce akcji – podwarszawski Brwinów, ulokowany niedaleko od stolicy, ale jednocześnie bliski prowincji, ze swoistymi dla niej rytuałami i towarzyskimi układami. Miasto i miasteczko w tej powieści łączą skomplikowane relacje. Obserwujemy je z różnych perspektyw: detektywki, która z powodu życiowych zawirowań musiała wrócić do Brwinowa i patrzy nań teraz z mieszaniną czułej nostalgii i irytacji. „Lokalsów”, traktujących ten mały światek jako swoje uniwersum, które określa ich strategie czy społeczne gry. W końcu – z perspektywy ofiary, która stąd się wyrwała, żeby zrobić oszałamiającą medialną karierę. Siłą tej opowieści jest obraz środowiska, ale także, jak wspominałam, bohaterowie, a zwłaszcza bohaterki. Mam tu na myśli zwłaszcza postać prowadzącej śledztwo – kobiety po przejściach, nie potrafiącej uporać się ani ze swoją przeszłością, ani z teraźniejszością, której rytm wyznaczają m.in. trudne relacje ze starzejącym się ojcem i dorastającą córką. Zakończenie powieści wyjaśnia zagadkę zbrodni, ale jednocześnie otwiera nowe poszlaki. Autorka pozostawia więc czytelnika z tajemnicą, każąc mu czekać na kolejne odsłony kryminalnego wątku.

Stoją od lewej: Marta Kozłowska, Marta Guzowska, Jacek Oryl (dyr MTK w Warszawie), Maciej Siembieda, Janusz Fogler (Przewodniczący Rady ZAiKS)

A oto pełna szóstka nominowanych:

  • Marta Guzowska Zła miłość, Wielka Litera
  • Anna Kańtoch Jesień zapomnianych, Marginesy
  • Marta Kozłowska Berdyczów, Wydawnictwo Ha!art
  • Robert Małecki Wiatrołomy, Wydawnictwo Literackie
  • Piotr Rogoża Konwersja, Marginesy
  • Maciej Siembieda Katharsis, Agora

Konkurs o Grand Prix Festiwalu Kryminalna Warszawa towarzyszy Festiwalowi, w ramach którego na Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie odbywają się spotkania z autorkami i autorami tego gatunku z Polski i zagranicy.

W konkursie oceniane są polskie powieści kryminaln. Jego celem jest wyłonienie i nagrodzenie powieści kryminalnych najlepszych pod względem literackim.
Organizatorem Konkursu jest Fundacja Historia i Kultura, Mecenasem Grand Prix Festiwalu Kryminalna Warszawa jest Stowarzyszenie Autorów ZAiKS.


One thought on “Znamy zwycięzców tegorocznej edycji Konkursu o Grand Prix Festiwalu Kryminalna Warszawa

Dodaj komentarz