Publikacje elektroniczne Rynek wydawniczy

Wolne Lektury apelują o wsparcie

Fundacja Wolne Lektury informuje o swej fatalnej kondycji finansowej i apeluje o wsparcie.


Dzień dobry!

Nasza sytuacja jest fatalna i stale się pogarsza. Od początku tego roku ze wspierania Wolnych Lektur zrezygnowało już 10% darczyńców — rozumiemy doskonale, że inflacja skłania do obcinania wydatków. Jednocześnie mimo naszych bezustannych prób nie udało nam się uzyskać stabilnego finansowania biblioteki ani od Ministerstwa Kultury, ani Narodowego Centrum Kultury, ani Narodowego Instytut Wolności.

Prawie wszystkie nasze wnioski o dotację zostały odrzucone. Jeden, na wydanie ebooka i audiobooka powieści Goethego, otrzymał połowę kwoty, w związku z czym musieliśmy zrezygnować z nagrania audio. Drugi otrzymał jedynie 1/6 dofinansowania, co pozwala nam w tym roku jedynie na uwolnienie 30 wierszy i pięciu powieści. Trzeci — otrzymaliśmy 10% wnioskowanej kwoty, czyli 52 tys. zł, dzięki którym sfinansujemy wyjazdy na festiwale i kilka warsztatów. Łącznie nie zapewniają utrzymania Wolnych Lektur — najważniejszej i najpopularniejszej biblioteki cyfrowej, dostarczającej każdego dnia darmowe książki tysiącom dzieciaków.

Tylko dzisiaj, kiedy piszę do Ciebie ten list, zajrzało do nas po książki 33 tys. unikatowych użytkowników. Nie prosimy ich o dane, nie wyświetlamy reklam, nie pytamy o poglądy polityczne — każde dziecko zasługuje na wolny dostęp do lektur szkolnych! Mimo że wnioskowaliśmy o projekty wieloletnie, Ministerstwo Kultury nie przyznało Wolnym Lekturom żadnych dotacji na 2024 poza dokończeniem edycji powieści Goethego.

Nasz, już mocno okrojony, zespół liczy obecnie sześć osób. Dzięki grantowi z PFRON na produkcję audiobooków będziemy mogli sfinansować w przyszłym roku jeden etat i prace informatyczne. Wszystkie oszczędności, zgromadzone przez fundację, wyczerpiemy w tym roku.

Jesteśmy pełni obaw o przyszłość Wolnych Lektur. Jeśli nasi darczyńcy będą rezygnować w tym tempie ze wspierania wolnej biblioteki, w 2024 biblioteka przestanie istnieć.

Proszę Cię dziś o wsparcie Wolnych Lektur stałą niewielką kwotą:

Dodaj komentarz