Konkursy Konkursy zagraniczne

Jacek Dukaj i Sebastian Musielak z nagrodą Hall of Fame Europejskiego Stowarzyszenia Science Fiction

Podczas Euroconu, konwentu fanów szerokorozumianej fantastyki, Jacek Dukaj oraz Sebastian Musielak zostali uhonorowani w kategorii Hall of Fame. Jacka Dukaja uznano za najlepszego autora, natomiast Sebastian Musielak za najlepszego tłumacza. Laur przyznaje Europejskie Stowarzyszenie Science Fiction.

European Science Fiction Society to istniejąca od roku 1972 międzynarodowa organizacja zrzeszająca fanów fantastyki oraz osoby zajmujące się nią zawodowo, a jej celem statutowym jest promowanie fantastyki w Europie oraz europejskiej fantastyki na świecie. Nominacje do nagród ESFS zgłaszają fani z poszczególnych krajów. Same nagrody przyznawane są na spotkaniu stowarzyszenia, które odbywa się podczas Euroconu. W tym roku odbył się on w szwedzkiej Uppsali w dniach 8-11 czerwca.

Jacek Dukaj (ur. 1974 r.) to najczęściej nagradzany polski pisarz literatury fantastycznej. Sześciokrotnie nagrodzony Nagrodą im. Janusza A. Zajdla (czternastokrotnie nominowany), m.in. czterokrotnie nominowany do Paszportu Polityki w kategorii Literatura, Trzykrotny laureat „Śląkfy” jako Twórca Roku, trzykrotny laureat Nagrody Głównej w Nagrodzie Literackiej im. Jerzego Żuławskiego, laureat Nagrody Kościelskich, Europejskiej Nagrody Literackiej. Film animowany Tomasza Bagińskiego Katedra na podstawie opowiadania Dukaja został w 2003 nominowany do Oscara.

Sebastian Musielak (ur. 1970 r.) – polski tłumacz literatury fińskiej i anglojęzycznej, wydawca. W 2008 roku został laureatem nagrody czasopisma „Literatura na Świecie” w kategorii „Nowy głos” za przekład powieści fińskiego pisarza Daniela Katza Kobieta pułkownika (Czarne 2007). w 2017 roku Ministerstwo Kultury Finlandii przyznało mu doroczną nagrodę państwową dla tłumacza literatury fińskiej na język obcy. W roku 2023 był nominowany do Nagrody im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego za przekład powieści Polowanie na małego szczupaka Juhaniego Karili (Marpress 2021).

Więcej informacji na stronie ESFS.

Dodaj komentarz