Publikacje elektroniczne Rynek wydawniczy

„Jest temat, o którym się nie mówi…” – ruszyła kampania Stowarzyszenia Czytam i Słucham Legalnie

Aż 25% osób czytających e-booki i audiobooki przyznaje się do pobierania ich z nielegalnych źródeł – wynika z badań internautów prowadzonych przez Polską Izbę Książki oraz serwis Lubimyczytać.pl. Jeżeli dodamy do tego drugie tyle, które się do tego nie przyznaje, to okazuje się, że wiele osób korzysta z nielegalnych źródeł dystrybucji plików elektronicznych. Dlatego Stowarzyszenie Czytam i Słucham Legalnie, do którego należą Agora oraz jej księgarnia internetowa Publio, rozpoczęło kampanię informującą o szkodliwości piractwa oraz promującą legalne źródła pozyskiwania e-booków i audiobooków. Akcję wspierają pisarze i artyści, m.in. Mariusz Szczygieł, Elżbieta Cherezińska, Vincent Severski, Krzysztof Gosztyła, Paulina Jurga, Magdalena Witkiewicz i Tomek Michniewicz.

Piractwo książek elektronicznych to drażliwy temat – w najróżniejszych dyskusjach pojawia się mnóstwo wymówek usprawiedliwiających niską szkodliwość kradzieży plików z internetu i udostępniania e-książek, a przy tym często podkreślany jest brak świadomości naruszeń. W ramach kampanii informacyjnej Stowarzyszenie Czytam i Słucham Legalnie opublikowało spot z udziałem popularnych autorów i autorek. Jego bohaterem jest czytelnik Paweł, który chciał spokojnie spędzić wieczór czytając e-booka. Tylko czy jest on świadomy, jak i gdzie można legalnie nabyć książki elektroniczne? Czy zadaje sobie pytanie o źródło pochodzenia plików w internecie?
Spot można obejrzeć tutaj.

Twórcy kampanii oddali w niej głos autorom i autorkom książek. Odsyłają także do strony Czytamisluchamlegalnie.pl, na której można znaleźć odpowiedzi na wiele nurtujących internautów pytań, m.in. dowiedzieć się, skąd można legalnie pobierać e-booki i audiobooki. Autorzy kampanii zachęcają także do kontaktu, jeżeli występują wątpliwości dotyczące działań jakiejś platformy lub osób udostępniających pliki z książkami.

Za kreację kampanii odpowiada krakowska Agencja Nie Do Ogarnięcia.


Stowarzyszenie Czytam i Słucham Legalnie powstało w grudniu 2021 r. jako inicjatywa największych wydawców oraz księgarni, popierana przez znanych polskich autorów, lektorów oraz osobowości powiązane z szeroko rozumianą kulturą książki. Tworzą je podmioty związane z branżą książki: Nasza Księgarnia, Warbook, Elibri, Audioteka, Wydawnictwo Literackie, Platforma Dystrybucyjna Wydawnictw, Agora, Publio, Woblink, Legimi, Wydawnictwo Media Rodzina, Prószyński Media, serwis Lubimyczytać, Dom Wydawniczy Rebis, Wydawnictwo Czarna Owca, Wydawnictwo Helion, Wydawnictwo Publicat, Wydawnictwo Zysk i S-ka oraz mecenas Michał Kubanek. Podstawowym celem stowarzyszenia jest walka z nielegalną produkcją i dystrybucją treści podlegających ochronie prawno-autorskiej, interwencje prawne oraz promocja dobrych praktyk. Stowarzyszenie służy też informacją i zapleczem prawnym, a teraz również edukuje, prowadząc akcje społeczne.

(info Agora)

Dodaj komentarz