Konkursy Najlepsze książki/plebiscyty

Znamy tegorocznego laureata Nagrody im. Wisławy Szymborskiej 2023

Laureatem Nagrody im. Wisławy Szymborskiej 2023 został Tomasz Różycki za tom Ręka pszczelarza wydany przez Wydawnictwo Znak. Laureat otrzymał statuetkę oraz czek na 100 tysięcy złotych. Nominowani – czeki na 8 tysięcy złotych.

Tomasz Różycki (ur. w 1970 roku) – poeta i tłumacz, który nie stroni od prozy i eseistyki. Ma w dorobku dwanaście książek tłumaczonych na wiele języków. Najbardziej znanym jego dziełem jest poemat Dwanaście stacji (Nagroda im. Kościelskich). Dzisiaj jest on już członkiem jury Nagrody Fundacji im. Kościelskich, a także Nagrody Zbigniewa Herberta i szwajcarskiej Prix Jan Michalski. Jest też laureatem Nagrody im. Josifa Brodskiego przyznawanej przez „Zeszyty Literackie”, Northern California Book Awards, Nagrody im. Václava Buriana oraz finalistą prestiżowej Griffin Poetry Prize. Ostatnio wydał: Kapitan X (wiersze), Próba ognia (esej, uhonorowany tytułem Ambasador Nowej Europy przez Europejskie Centrum Solidarności) oraz Ijasz (poemat). Mieszka w Opolu.


Do nagrody nominowani byli również:

  • Maciej Bobula Pustko (Warstwy)
  • Stanisław Kalina Jaglarz gościć sójki (Biblioteka Śląska)
  • Kamila Janiak miłość (Wydawnictwo WBPiCAK)
  • Jadwiga Malina Teoria powtórzeń (Stowarzyszenie Pisarzy Polskich)

Wyboru laureata dokonała kapituła w składzie: Andrea Ceccherelli, Janusz Drzewucki, Xavier Farré, Anna Marchewka, Magdalena Rabizo-Birek, Marta Wyka, Juriij Zawadski. Sekretarzem Nagrody jest Joanna Bociąg.

Laureatką ubiegłorocznej Nagrody im. Wisławy Szymborskiej za najlepszą książkę poetycką wydaną w 2021 roku została Małgorzata Lebda za tom Mer de Glace wydany przez Wydawnictwo Warstwy.


Organizatorem konkursu jest Fundacja Wisławy Szymborskiej. Nagroda ma charakter międzynarodowy, przyznawana jest co roku za książkę poetycką wydaną w języku polskim w roku poprzedzającym. Do Nagrody zgłoszone mogą być tomy poetyckie wydane oryginalnie po polsku.

Kandydatów do Nagrody mogą zgłaszać wydawnictwa, instytucje kultury, media o charakterze literackim, członkowie kapituły oraz inne osoby.

(źródło: nagrodaszymborskiej.pl)

Dodaj komentarz