Rynek wydawniczy

„Chłopi” na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Toronto

Światowa premiera malowanej ekranizacji “Chłopów” Władysława Reymonta odbędzie się na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Toronto. Najnowszy film twórców „Twojego Vincenta”: DK Welchman i Hugh Welchmana został wybrany do pokazu w sekcji Special Presentation. Jego współproducentem jest Narodowe Centrum Kultury.

Festiwal w Toronto odbędzie się w dniach 7-17 września. To jedna z największych tego rodzaju imprez na świecie, która przyciąga co roku niespełna pół miliona widzów.

Polska premiera filmu zaplanowana jest na 13 października, a muzykę do malowanej ekranizacji “Chłopów”, skomponowaną przez Łukasza L.U.C.a Rostkowskiego będzie można usłyszeć 18 listopada (sobota) w Sali koncertowej Filharmonii Narodowej podczas specjalnego koncertu festiwalu Eufonie.

Film „Chłopi”, wyprodukowany przez BreakThru Films, to adaptacja słynnej powieści o tym samym tytule, za którą Władysław Reymont przed niemal stu laty (1924) został nagrodzony literackim Noblem. Film wyreżyserowali: DK Welchman (znana wcześniej jako Dorota Kobiela) i Hugh Welchman. Duet zasłynął wcześniej nominowaną do Oscara produkcją „Twój Vincent” – pierwszą na świecie pełnometrażową animacją malarską, którą obejrzało w kinach 6 mln widzów.

Animacja „Chłopi” to esencja półwiecza malarstwa europejskiego z przełomu XIX i XX wieku, z naciskiem na styl Młodej Polski. Początkowo film był kręcony jako film fabularny z aktorami. Następnie ponad 100 malarzy w czterech studiach w Polsce, na Litwie, w Ukrainie i Serbii malowało na podstawie zdjęć olejne obrazy na płótnie, które stały się kluczowymi klatkami w filmie. Na przygotowanie animacji malarskiej artyści poświęcili ponad 2 lata, ponad 200 000 godzin pracy. Animatorzy uzupełniali ujęcia namalowane przez malarzy, by całość filmu była płynna i przyjemna dla oka.

W „Chłopach” występują m.in.: Mirosław Baka, Ewa Kasprzyk, Sonia Bohosiewicz, Małgorzata Kożuchowska, Dorota Stalińska, Andrzej Konopka, Maciej Musiał i Julia Wieniawa i Kamila Urzędowska. Powieść i malarstwo wzbogaca muzyka korzeni zinterpretowana przez Łukasza L.U.C.-a Rostkowskiego. Kompozytor wraz ze słowiańskim kolektywem światowej klasy muzyków stworzył magiczny pejzaż dopełniający piękno malowanych obrazów. W projekcie biorą udział m.in. Tęgie Chłopy, Laboratorium Pieśni, T.Etno czy Maria Pomianowska. Za produkcję „Chłopów” odpowiada BreakThru Films.

Autorami zdjęć do „Chłopów” są Radosław Ładczuk, Kamil Polak i Szymon Kuriata, kostiumy przygotowała Katarzyna Lewińska, a scenografię Elwira Pluta. Szefem animacji malarskiej jest Piotr Dominiak, za postprodukcję odpowiadają Łukasz Mackiewicz i Michał Janicki.

Pierwsze pokazy „Chłopów” w Polsce odbędą się podczas Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Film bierze udział w Konkursie Głównym.

Współfinansowanie: Polski Instytut Sztuki Filmowej, Mazowiecki Warszawski Fundusz Filmowy, Narodowe Centrum Kultury, Polska Fundacja Narodowa.

(źródło: Narodowe Centrum Kultury)

Dodaj komentarz