Konkursy Księgarnie Różne

Ulubiona Księgarnia Warszawy

Rusza nowa edycja konkursu „Ulubiona Księgarnia Warszawy”. W tym roku każdy będzie mógł zgłosić księgarnię do tego tytułu, a potem wziąć udział w głosowaniu.


Warszawianki i warszawiacy od trzech lat wybierają swoje ulubione księgarnie niezależne, które tworzą niepowtarzalny klimat stolicy i są lokalnymi centrami kultury. W tym roku konkurs „Ulubiona Księgarnia Warszawy” zmienia się. W nowej odsłonie składa się z kilku etapów – pierwszy to zgłaszanie księgarń. Nowością jest także powołanie komisji konkursowej, która wskaże nominacje w czterech kategoriach, a także przyzna nagrodę specjalną. Zwycięzcy otrzymają tytuł „Ulubiona Księgarnia Warszawy 2023” oraz nagrody pieniężne o łącznej wartości 75 tys. złotych.

Zgłoszenia księgarń do konkursu przyjmowane są od 10 sierpnia do 17 września. Propozycje należy przesłać za pośrednictwem specjalnego formularza.

Spośród wszystkich zgłoszeń komisja konkursowa nominuje księgarnie w czterech kategoriach (max 7 w każdej kategorii): kluboksięgarnia, antykwariat, księgarnia ogólnoasortymentowa oraz księgarnia specjalistyczna. Jury weźmie pod uwagę ich działalność w ostatnich 12 miesiącach według następujących kryteriów: zaangażowanie pracowników i znajomość oferty książkowej, kulturotwórcza rola księgarni (promocja czytelnictwa, aktywność w mediach społecznościowych, organizacja wydarzeń), spójność z wartościami wpisanymi do polityki kulturalnej Miasta. Po ogłoszeniu nominacji rozpocznie się głosowanie mieszkańców w plebiscycie online (od 13 października do 26 listopada).

W ramach tegorocznej edycji nagrody w stołecznych księgarniach i antykwariatach odbędą się różnorodne wydarzenia kulturalne, m.in. spacer, gra literacka, warsztaty i spotkania autorskie. Projekty zbierał Staromiejski Dom Kultury, który przygotuje również uroczysty finał konkursu w grudniu.

Więcej o konkursie

Organizatorem konkursu i fundatorem nagrody „Ulubiona Księgarnia Warszawy” jest miasto stołeczne Warszawa.
Partnerzy konkursu: Polska Izba Książki, Biblioteka Analiz oraz Stowarzyszenie Księgarzy Polskich Okręg w Warszawie.

(źródło i zdjęcie: kultura.um.warszawa.pl)

Dodaj komentarz