Targi, festiwale

Festiwal Ojce i Dziatki w Katowicach

5. edycja Festiwalu Ojce i Dziatki w Katowicach odbędzie się w dniach 25-27 sierpnia. W ramach katowickiego festiwalu już od 4 sierpnia można też oglądać polsko-ukraińską wystawę „Czytanie relacji”.

Swoją obecność na festiwalu w Katowicach potwierdzili znani i lubiani przez najmłodszych czytelników twórcy, tacy jak: Wojciech Widłak, Aleksandra Krzanowska, Joanna Rusinek, Paweł Beręsewicz, Barbara Sadurska, Marcin Minor, Agata Romaniuk i Roksana Jędrzejewska-Wróbel.

Różnorodne warsztaty i spotkania w ramach katowickiej imprezy odbywać się będą w Filii nr 3 Biblioteki Katowice, Galerii Rondo Sztuki, Muzeum Śląskim, Siedzibie ING Banku Śląskiego oraz Narodowej Orkiestrze Symfonicznej Polskiego Radia. To ostatnie miejsce będzie gościło szczególne wydarzenie – zamykający festiwal koncert „Przyjaciel, którego nie było”, będący muzyczną adaptacją książki Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel.

W ramach katowickiej imprezy już od 4 sierpnia można także oglądać wystawę pt. „Czytanie relacji”. Przedstawia ona 18 książek polskich i ukraińskich twórców, które w trudnym czasie mogą dawać dzieciom siłę i wywoływać w nich wiarę w dobrą przyszłość, a przede wszystkim pomagać budować mocne fundamenty relacji między dwoma narodami.

Na wystawie można obejrzeć prace polskich i ukraińskich ilustratorów, wśród których znaleźli się: Józef Wilkoń, Emilia Dziubak, Paweł Pawlak, Maciej Szymanowicz, Marianna Sztyma, Iwona Chmielewska, Joanna Concejo, Joanna Rusinek, Dominika Czerniak-Chojnacka, Khrystyna Lukaschuk, Oksana Draczkowska, Kateryna Shtanko, Masha Foya, Rostislav Popsky, Anastazja Stefurak, Romana Romanyshyn, Andriy Lesiv, Oksana Bula i Grasya Oliyko.

Współorganizatorem wystawy jest Instytut Książki. Została ona sfinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Mała książka – wielki człowiek”. Wystawę można oglądać do 4 września w katowickiej Galerii Rondo Sztuki (Rondo im. Gen. Jerzego Ziętka 1).

Poza wystawą „Czytanie relacji”, podczas katowickiego festiwalu odbędą się dwa inne wydarzenia zorganizowane we współpracy z Instytutem Książki i programem „Mała książka – wielki człowiek”. Oba będą dotyczyły książki „Krasnal w krzywej czapce”, która wchodzi w skład naszej wyprawki czytelniczej dla przedszkolaków.

W piątek 25 sierpnia o godzinie 11:30 odbędzie się spotkanie z Wojciechem Widłakiem, autorem „Krasnala w Krzywej Czapce” (a także m.in. serii „Pan Kuleczka”). Wydarzenie jest dedykowane dzieciom powyżej sześciu lat. Z kolei zaraz po nim, o godzinie 12:30, dzieci od lat pięciu na warsztat plastyczny zaprosi Aleksandra Krzanowska, która jest odpowiedzialna za piękne ilustracje do „Krasnala w Krzywej Czapce”. Uczestnicy warsztatu będą mieli za zadanie stworzyć albumy wspomnień, które będą przypominać im o wszystkim tym, na co nie może zabraknąć czasu.

Oba wydarzenia odbędą się w Filii nr. 3 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Katowicach, ul. Gliwicka 93.

***

Więcej o festiwalu…


Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej Ojce i Dziatki w różnych terminach odbywa w kilku polskich miastach: Warszawie, Radomiu, Wrocławiu, Gdyni, Sopocie i Katowicach. Festiwal korzysta z dofinansowania przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Promocja czytelnictwa”.

Dodaj komentarz