Konkursy Konkursy zagraniczne

Olga Tokarczuk z nagrodą „Literary Flame”

Olga Tokarczuk została laureatką międzynarodowej nagrody literackiej „Literary Flame”. Wyróżnienie zostanie wręczone 2 września podczas VII Międzynarodowego Festiwalu Literatury „Ćirilicom” w Budvie w Czarnogórze.

Nagroda „Literary Flame” powołana została w 2015 roku przez wydawnictwo Nova Knjiga we współpracy z laureatem Nagrody Nobla Mario Vargasem Llosą. Honoruje autorów z całego świata za wkład w literaturę światową, za wybitne osiągnięcia literackie. Nagroda przyznawana jest raz w roku autorowi zaproponowanemu przez Vargasa Llosę. Laureaci otrzymują złotą monetę z wizerunkiem Niegosza [(1813-51), poeta i filozof, jego dzieła są powszechnie uważane za jedne z najważniejszych w literaturze czarnogórskiej i serbskiej.

Przewodniczącym jury nagrody „Literary Flame” jest pierwszy laureat nagrody „Literary Flame” (Literacki Płomień) i jej współzałożyciel, laureat Nagrody Nobla Mario Vargas Llosa, a członkami – właściciel Nowej Książki i współfundator nagrody Predrag Uljarević, akademik Siniša Jelušić, profesorowie Sonja Tomović Šundić i Aleksandar Jerkov. Nazwa wyróżnienia pochodzi od słów, które peruwiański pisarz zawarł w jednym ze swoich esejów. Llosa pisał: literatura jest jak ogień – poprzez piękno, zaangażowanie społeczne, postawę krytyczną i twórczą prowadzi nas do idei lepszego świata i życia, idei lepszego człowieka, bogatszego i szczęśliwszego społeczeństwa, w którym wszyscy są równi.

W poprzednich latach nagrodę „Literary Flame” otrzymali m.in. Orhan Pamuk, Adam Zagajewski i Margaret Atwood. Po raz ostatni, przed pandemią, nagroda powędrowała w ręce hiszpańskiego pisarza Javiera Cercasa.

(źródło: Fundacja Olgi Tokarczuk, Vijesti.me)

Dodaj komentarz