Konkursy literackie Najlepsze książki/plebiscyty

Czytelnicy i czytelniczki głosują na książkę roku 2023 – trwa plebiscyt Nike Czytelników „Gazety Wyborczej”

Tylko do niedzieli, 24 września 2023 r. miłośnicy literatury mogą głosować w plebiscycie Nike Czytelników, wskazując na Wyborcza.pl najlepszą spośród 7 książek nominowanych do tegorocznej Nagrody Nike. Redakcja „Wyborczej” zachęca także do wzięcia udziału w konkursie na recenzję – autor lub autorka najlepszego tekstu otrzyma voucher o wartości 5 tys. zł. Ogłoszenie wyników 27. edycji Nike Czytelników odbędzie się w piątek, 29 września br. – dwa dni przed finałową galą Nagrody Literackiej Nike.


O tytuł książki 2023 i Nagrodę Nike rywalizują w tej edycji konkursu następujące publikacje:

  • Wiktoria Bieżuńska, „Przechodząc przez próg, zagwiżdżę” (powieść), Wyd. Cyranka, Warszawa
  • Anna Bikont, „Cena. W poszukiwaniu żydowskich dzieci po wojnie” (reportaż), Wyd. Czarne, Wołowiec
  • Mateusz Górniak, „Trash story” (powieść), Wyd. Ha!Art, Kraków
  • Grzegorz Piątek, „Gdynia obiecana. Miasto, modernizm, modernizacja 1920-1939″ (reportaż historyczny), Wyd. W.A.B., Warszawa
  • Zyta Rudzka, „Ten się śmieje, kto ma zęby” (powieść), Wyd. W.A.B., Warszawa
  • Piotr Sommer, „Lata praktyki” (poezja), Wyd. WBPiCAK, Poznań
  • Ilona Wiśniewska, „Migot. Z krańca Grenlandii” (reportaż), Wyd. Czarne, Wołowiec

Decyzję o laureacie lub laureatce Nike jurorzy podejmą w dniu wręczenia nagrody – 1 października br. Zwycięzca otrzyma 100 tys. zł i statuetkę projektu Gustawa Zemły.
Obok jury swoje wyróżnienie tradycyjnie przyznają także czytelnicy i czytelniczki Wyborcza.pl i „Wyborczej” w plebiscycie na Nike Czytelników 2023. Aż do niedzieli, 24 września br. do końca dnia każdy może oddać głos na jedną z siedmiu książek-finalistek Nike 2023 w serwisie Wyborcza.pl/nike.

Wyniki Nike Czytelników 2023 zostaną ogłoszone w serwisie Wyborcza.pl i na łamach „Wyborczej” w piątek, 29 września – dwa dni przed finałową galą. Redakcyjne jury wybierze zwycięską konkursową recenzję, a jej publikacja nastąpi na Wyborcza.pl i w „Gazecie Wyborczej” 2 października – wraz z relacją z gali. Laureat lub laureatka otrzyma voucher o wartości 5 tys. zł.

W ubiegłym roku Nagroda Nike Czytelników trafiła do Joanny Ostrowskiej za książkę „Oni. Homoseksualiści w czasie II wojny światowej”. Jej laureatami są także m.in. Olga Tokarczuk, Mariusz Szczygieł, Wojciech Kuczok, Jerzy Pilch i Tadeusz Różewicz.


Nagroda Literacka Nike przyznawana jest za najlepszą książkę roku. W konkursie mogą startować wszystkie gatunki literackie. Nagrody nie można podzielić ani nie przyznać. W 2022 r. jury przyznało Nike Jerzemu Jarniewiczowi za tom poezji „Mondo Cane”.

Gala wręczenia Nike 2023 odbędzie się w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego w niedzielę, 1 października 2023 r. Organizatorami Nagrody Nike są „Wyborcza” i Fundacja Nagrody Literackiej Nike, a fundatorem Fundacja Agory.
(info Agora SA)

Dodaj komentarz