Różne Rynek wydawniczy

Ogólnopolski Festiwal Piosenki Retro im. Mieczysława Fogga czy spotkanie autorskie z Markiem Telerem?

To było spotkanie z Markiem Telerem przerywane piosenkami czy jedna z imprez tegorocznego Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Retro im. Mieczysława Fogga przerywana opowieściami Marka Telera?

Dla gości stołecznego Klubu Księgarza, którzy licznie pojawili się tam we wtorek 5 września, to chyba nie miało większego znaczenia. Zabawa była przednia, Marek sypał anegdotami ze swych książek dot. postaci polskiego kina lat 30., Anna Maria Adamiak śpiewała hity tamtych lat, pieczę nad całością sprawował Wojciech Dąbrowski – sprawca samego festiwalu Piosenki Retro, który też doskonale sprawdza się jako konferansjer i śpiewak. Akompaniowali im Robert Kulas oraz Maciej Klociński. Wśród gości Joanna Hempel z Australii, autorka książki Księgi wojny i miłości, oraz Anna Mieszkowska – autorka wielu publikacji dot. kabaretu międzywojennego.

Marek Teler opowiada o swych książkach
Piosenkarski duet: Anna Maria Adamek i Wojciech Dąbrowski i

Marek Teler opowiadać potrafi, wystarczy rzucić mu hasło. Tym razem tematem spotkania z nim była jego książka Amanci II Rzeczypospolitej – szósta pozycja w jego bibliografii. Kogo opisał? Jest ich tam dwunastu, ci dojrzali, jak Kazimierz Junosza Stępowski, Zbigniew Staniewicz, Franciszek Brodniewicz, Andrzej Karewicz, klasyczni: Aleksander Żabczyński, Jerzy Mar, Mieczysław Cybulski, Adam Brodzisz, z młodszych amantów: Leszek Pośpiełowski, Zbigniew Rakowiecki, Włodzimierz Łoziński, Witold Zacharewicz. Losy każdego z nich, często tragiczne, przedstawił M. Teler w kilku słowach.

A dlaczego zabrakło wśród nich tego chyba najbardziej znanego: Eugeniusza Bodo? (pytanie z sali). Bo jego losy opisał już nie dawno ktoś inny. A Marek nie lubi im następować na pięty.

Warto dodać, że wszystkie książki Marka Telera są bogato ilustrowane, w dużej części to nie znane fotografie zdobywane z archiwów rodzinnych ich bohaterów. Marek przyznaje, że ta część pracy nad książkami, nawiązywanie kontaktu z potomkami postaci przedstawianych w jego książkach, fascynuje go najbardziej. Odkrywanie tajemnic, nieznanych wątków z życia byłych gwiazd, to jego pasja.

Na koniec spotkania powinno być podpisywanie książek. Z tym był problem, o czym ze smutkiem w głosie poinformował gospodarz Klubu Księgarza Janek Rodzeń, bo wydawca Amantów II Rzeczypospolitej, Bellona, dostarczył ich tylko… pięć egzemplarzy – nakład wyczerpany.

A jakich piosenek wysłuchaliśmy? Nie mogło zabraknąć tych klasycznych: „Miłość ci wszystko wybaczy” i „Walc Francois”.
(ap)

Dodaj komentarz