Targi w Polsce Targi, festiwale

Ruszyły Jesienne Targi Książki 2023

Blisko 150 wystawców, nowości wydawnicze, spotkania z autorami, ponad 140 wydarzeń w ciągu trzech dni – tak wygląda program rozpoczynających się w piątek warszawskich Jesiennych Targów Książki. Impreza odbędzie się w dniach 8–10 września przed Pałacem Kultury i Nauki (przed Kinoteką).


Warszawskie Jesienne Targi Książki, które w 2022 roku odbyły się w Arkadach Kubickiego, są kontynuacją Plenerów Literackich, organizowanych w poprzednich latach w Ogrodzie Saskim. Tegoroczna edycja imprezy odbędzie się na Placu Defilad od strony Al. Jerozolimskich przed Kinoteką.

Wydarzenie będzie połączeniem festiwalu literackiego z częścią targową. Przed wejściem do Kinoteki staną namioty z książkami oferowanymi przez wystawców, a spotkania autorskie z udziałem publiczności odbędą się nieopodal w przestrzeniach Kinoteki. Wydarzenie będzie bezpłatne dla wszystkich odwiedzających.

Na Jesiennych Targach Książki obecni będą wydawcy literatury pięknej, kryminałów, literatury faktu, książki dziecięcej, młodzieżowej, literatury young adults oraz komiksów. Prezentacji bogatej oferty wydawniczej towarzyszyć będzie różnorodny program spotkań z autorami, dyskusji oraz sesji autografów. Organizatorzy obiecują wiele literackich atrakcji skierowanych do najmłodszych, a także fanów i fanek gatunku young adults. Nie zabraknie nowości wydawniczych i klasyki dziecięcej i młodzieżowej literatury, a także spotkań z twórcami książek odpowiadających na najważniejsze pytania dotyczące życia młodych ludzi. We współpracy z Polskim Stowarzyszeniem Komiksowym na Targach działać będzie sektor komiksowy.

W targach weźmie udział blisko 150 wystawców. Wśród nich m.in. Agora, ArtRage, Księgarnie Świat Książki, Grupa Wydawnicza Foksal, Wielka Litera, Media Rodzina, Wydawnictwo Mięta, Wydawnictwo W drodze, Księży Młyn, Wydawnictwo Lucky, Wydawnictwo Sejmowe, Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego, Wydawnictwo Fronda, Wydawnictwo Kameleon, MUZA, Nowa Baśń, Instytut Pamięci Narodowej, Instytut Pileckiego, Vesper, Samowydawcy, Znak, oraz wydawnictwa komiksowe uczestniczące w majowym Festiwalu Komiksowa Warszawa.

Tegoroczną edycję odwiedzą znakomici autorzy, których książki pojawiają się na listach bestsellerów. Gośćmi Targów będą m.in. Michał Witkowski, Michał Rusinek, Wojciech Chmielarz, Katarzyna Puzyńska, Magdalena Rigamonti, Joanna Kuciel-Frydryszak, Wit Szostak, Jarosław Kurski, Marcin Kącki, Justyna Kopińska, Wacław Radziwinowicz, Aneta Jadowska, Juliusz Machulski, Jacek Tacik, Katarzyna Berenika Miszczuk, Magdalena Wolińska-Riedi, czy Agnieszka Klessa-Shin. Michał Witkowski spotka się z publicznością przedpremierowo z Autobiografią. Wiara. Premierowe spotkania odbędą się m.in. wokół książek: Putin. Car Atlantydy, reportażu Wacława Radziwinowicza (Agora). Mój przyjaciel Drago Navala, (Bellona); Gerda Krzysztofa Zajasa (Marginesy); Stypendium pentagramu – nowej wersji tajemniczej i mrocznej powieści fantasy, którą pokochało milion osób na Wattpadzie, autorstwa Anety Swobody (Uroboros); Pamiętnik Magdy Kot, nieprzyzwoicie śmiesznej książce o kobiecej przyjaźni, pułapkach miłości i talencie do wpadania w śmiertelne tarapaty, Karoliny Lewestam i Anny Masłoń (W.A.B.); Dziewczyny w czarnej sukience – historii zbrodni miłoszyckiej, za którą niesłusznie skazano Tomasza Komendę, Ewy Wilczyńskiej (Agora); Przegryw. Mężczyźni w pułapce gniewu i samotności, Patrycji Wieczorkiewicz i Aleksandry Herzyk (W.A.B.).


Poniżej najważniejsze informacje odnośnie do programu imprezy.

Spotkania na scenach

Na stoiskach wydawców można będzie spotkać autorów kolejnych premier: Stanisława Brejdyganta Pokoje. Od urodzenia po wiek klęski (Świat Książki), czy C.S. Riley The Last Breath, debiutującego na rynku czytelniczym Wydawnictwa Ya&Na.

Spotkania na stoiskach

Targi to także bogaty program spotkań na stoiskach wystawców i możliwość zdobycia autografów swoich ulubionych autorek i autorów, a wśród nich będą m.in.: Łukasz Orbitowski, Anna Bikont i Joanna Szczęsna, Konstanty Gebert, Paweł Kowal, Mikołaj Grynberg, ks. Kazimierz Sowa, a także Artur Andrus, Joanna Szczepkowska, Marek Niedźwiecki, Joanna Mokosa-Rykalska, Julia Łapińska, Jacek Galiński, Magdalena Majcher, Joanna Laprus i Dorota Szelągowska.

Spotkania kryminalne

Na miłośników kryminałów czekają nie tylko spotkania z Wojciechem Chmielarzem, Katarzyną Puzyńską i Krzysztofem Zajasem, ale też panel „Czwartkowy Klub Zbrodni, czyli o fenomenie cosy crime i Richarda Osmana” z udziałem Justyny Sobolewskiej i wymienionego już wcześniej Wojciecha Chmielarza.

Spotkania podróżnicze

Magdalena Wolińska-Riedi, autorka watykańskiej trylogii z bestsellerową Kobietą w Watykanie, która od dwudziestu lat mieszka w samym sercu Wiecznego Miasta, tym razem zabierze nas na niezwykły spacer po swoim Rzymie opisanym w książce Mój Rzym (ZNAK). A Agnieszka Klessa-Shin znana w Internecie jako Pyra w Korei, twórczyni popularnego kanału na YouTubie, na którym publikuje filmy o życiu codziennym w Korei opowie o swojej najnowszej książce Polka w Korei. Jak się żyje w kraju K-popu, kimchi i Samsunga (ZNAK).

Spotkania z reportażem

Na Targach można będzie wziąć udział w wielu spotkaniach z twórcami tego gatunku, będą to m.in.: Magda Rigamonti, Justyna Kopińska, Marcin Kącki, Wacław Radziwinowicz, Marta Sawicka-Danielak, Justyna Dżbik-Kluge, Ewa Wilczyńska, Zuzanna Bukłaha i Kacper Sulowski, Jacek Tacik oraz Patrycja Wieczorkiewicz, Aleksandra Herzyk.

Spotkania z historią

Targi będą także okazją do spotkań wokół tematów historycznych i poświęconych im książek, a wśród nich m. in. spotkanie z Joanną Kuciel-Frydryszak o książce Chłopki. Opowieść o naszych babkach (Marginesy), Magdą Rigamonti o książce Niewygodni. Mówią prawdę o wojnie (Wielka Litera), prof. Grzegorzem Kucharczykiem i dr Krzysztofem Rakiem o książce Polska. Dzieje państwa i narodu | ПОЛЬЩА. Історія держави і народу (Fundacja Historia i Kultura), Grzegorzem Łysiem o reportażu Bzik kolonialny. II Rzeczpospolitej przypadki zamorskie(W.A.B.), Martą Sawicką-Danielak o książce Ostatni Białystoker (Wielka Litera) i Rafałem Skąpskim o wspomnieniach Zofii z Odrowąż-Pieniążków Skąpskiej Dziwne jest serce kobiece…. Zapraszamy także na konferencję, której organizatorem jest Fundacja Historia i Kultura, w ramach cyklu „Polska-Rosja-Niemcy. Od XVIII do XXI wieku” – Niemcy, Rosja i wojna w Ukrainie, z udziałem prof. Hieronima Grali, prof. Grzegorza Kucharczyka, dr. Krzysztofa Raka i Witolda Jurasza.

Jesienne Targi Książki dla najmłodszych

Jesienne Targi Książki to także bogata oferta książek dla dzieci. Organizatorzy wydarzenia zapraszają całe rodziny po nowości wydawnicze z ulubionymi bohaterami najmłodszych czytelników, a samych rodziców także na spotkania autorskie z twórcami literatury dziecięcej, m.in. z Tomaszem Samojlikiem i Anią Grzyb – autorami książek z serii Mała Tarmosia i Moniką Kowaleczko-Szumowską, autorką książki Fajna Ferajna, która opowiada historię Powstania Warszawskiego z perspektywy dzieci. Na stoiskach wystawców można będzie spotkać Agatę Romaniuk, autorkę serii Kocia szajka, Marcina Przewoźniaka, Agnieszkę Mielech autorkę popularnej serii dla dzieci „Emi i Tajny Klub Superdziewczyn”, Agnieszkę Stelmaszyk, autorkę serii dla dzieci Mazurscy w podróży i Alfred wiewiór, czy Kasię Keller, autorkę serii o Jeżyku Franku. W piątek 8 września o godz. 15.00 na scenie głównej odbędzie się debata „Świat przyjazny dziecku i książki. Rola książek w zmieniającym się świecie”. Organizatorem spotkania jest Komitet Ochrony Praw Dziecka.

Komiksy

Podobnie jak na Międzynarodowych Targach Książki w Warszawie w roku ubiegłym, miłośnicy rysowanych historii znajdą coś dla siebie w specjalnej Strefie Komiksu.

Więcej informacji znaleźć można na stronie JTK.

([źródło: Fundacja Historia i Kultura)

Dodaj komentarz