Hurt/księgarstwo Księgarnie

inbook.pl – nowa/stara księgarnia na warszawskim Bródnie

Według informacji Stowarzyszenia Księgarzy Polskich od początku roku w Warszawie zamknięto 10 księgarń. Tym bardziej więc cieszy otwarcie nowej, choć na starym, od lat przeznaczonym na książkę, miejscu.

7 września Agencja Wydawniczo-Reklamowa Skarpa Warszawska uroczyście otworzyła podwoje dla czytelników w lokalu przy ulicy Kondratowicza 4a na warszawskim Bródnie. To już trzecie podejście Skarpy do biznesu księgarskiego w stolicy. W lutym 2019 roku uroczystą wstęgę do lokalu przy ulicy Grójeckiej przeciął szef Agencji Rafał Bielski. Wcześniej już działała księgarenka na Pradze. Obydwie nie przetrwały pandemii. Mamy nadzieję, że tym razem będzie inaczej, tym bardziej, że bródnowski lokal jest doskonale znany lokalnym mieszkańcom; od ponad czterdziestu lat mieściła się tu księgarnia, najpierw Domu Książki, a przez ostatnie 10 lat prowadził ją Maciej Biedrzycki.

Księgarnia jest duża jak na dzisiejsze standardy – około 250 mkw. Jest to lokal celowy Spółdzielni Mieszkaniowej „Bródno”. – To ewenement w skali kraju, że nie miasto, nie samorząd, nie politycy dają lokal pod księgarnię, ale sam właściciel, tu Spółdzielnia Mieszkaniowa; woli mieć księgarnię niż bank czy Biedronkę – zaznacza Rafał Bielski. – Musiałem nawet podpisać zobowiązanie, że będę w tym miejscu kontynuował tradycje księgarskie. Zresztą to była nawet nie umowa ale cesja umowy z 1982 roku. Coś fantastycznego.

Nie obawia się o przyszłość swej nowej księgarni? – Sytuacja jest trudna. Widzimy co się dzieje na rynku: Empik ogranicza powierzchnie pod książki, Bonito zamknęło wiele swych punktów. Wydaje mi się jednak, że jest przestrzeń na księgarnie poza galeriami handlowymi. Księgarnie lokalne, blisko mieszkańców, ale wsparte dużym sklepem internetowym, który jednak generuje setki zamówień dziennie. To ma działać jak wspólny organizm.

Księgarnia zajmuje kilka pomieszczeń, z czego jedno przeznaczone jest na spotkania autorskie. – Jako wydawnictwo, które wydaje 100 tytułów rocznie jesteśmy w stanie we własnym zakresie zapewnić tu bardzo bogaty program kulturalny, znajdą tu swoje miejsce też inne wydawnictwa. W Warszawie jest generalnie problem z miejscami na spotkania autorskie. Albo są komercyjne – za duże pieniądze, albo ich po prostu nie ma – Empik przecież zamknął cały impresariat.

Na otwarciu księgarni pojawili się współpracujący ze Skarpą autorzy, szefowie i przedstawiciele drukarń, prasa branżowa, przyjaciele wydawnictwa.

Księgarnią kierować będzie Paweł Kowalski, człowiek z branży, mający doskonale zorientowanie w rynku wydawniczym i w handlu z bibliotekami.

Księgarnia inbook.pl czeka na klientów.

(info ap)

Dodaj komentarz