Targi w Polsce Targi, festiwale

Targi Książki w Katowicach 2023

Targi Książki w Katowicach to coroczne, jesienne wydarzenie promujące czytelnictwo i literaturę z udziałem znakomitych autorów, wydawców i niezawodnej śląskiej publiczności. Wyjątkowa atmosfera, różnorodność, dostępność dla każdego (bezpłatny wstęp) i wysoki standard Międzynarodowego Centrum Kongresowego to kolejne atuty wydarzenia – literackiej wizytówki Katowic i regionu śląskiego. Współgospodarzem Targów jest miasto, organizatorem – Fundacja Historia i Kultura.


W ubiegłorocznej edycji Targów Książki w Katowicach udział wzięło ponad 160 wystawców, a na scenach i w stoiskach odbyło się ponad 200 wydarzeń. Targi odwiedziło około 30 tysięcy osób – publiczność dopisała na spotkaniach, a wydawcy odnotowali rekordową sprzedaż. Gościem specjalnym Targów była Ukraina, jej wystąpienie zorganizowały fundacje Współpracy Polsko – Niemieckiej oraz Historia i Kultura.

Najbliższa edycja Targów Książki w Katowicach odbędzie się w dniach 3-5 listopada 2023 r., tradycyjnie, w Międzynarodowym Centrum Kongresowym. Formuła Targów wzbogacona zostanie o nowy element programowy – „Spotkania z Nauką”, planowany jest również udział kraju – gościa specjalnego (szczegóły niebawem), znacznie powiększy się też targowa powierzchnia.

Tegoroczne Targi planujemy z rozmachem. Doskonałe wyniki i wysoka ocena ubiegłorocznej edycji oraz sygnały zainteresowania wydarzeniem, które praktycznie cały czas płyną od wydawców i partnerów programowych skłoniły nas do decyzji, by dwukrotnie powiększyć targową przestrzeń. Większa powierzchnia sal MCK i przyległych przestrzeni komunikacyjnych, którą oddamy w tym roku do dyspozycji wystawcom i gościom pomieści poszerzoną i bardziej zróżnicowaną ekspozycję targową i zagwarantuje komfort odwiedzającym. W ofercie targowej przybędzie kolejny element programowy i wystawienniczy – „Spotkania z Nauką” czyli prezentacja wydawniczych osiągnięć oficyn naukowych i akademickich – mówi Jacek Oryl, dyrektor Targów Książki w Katowicach i wiceprezes Fundacji Historia i Kultura.

Targi Książki w Katowicach kolejny raz zapraszają na spotkanie z wydawcami i twórcami z całej Polski i nie tylko, warsztaty, dyskusje, panele i debaty, strefy tematyczne oraz spotkania z autorkami i autorami, także w ramach programu dla dzieci i młodzieży. W stoiskach wydawców można będzie znaleźć nowości i bestsellery wszystkich gatunków literackich i zdobyć autografy wielu ulubionych pisarzy.

Nowością, organizowaną podczas tegorocznych Targów Książki w Katowicach, będzie pierwszy z cyklu projektów „Spotkania z Nauką”, przygotowany przez Fundację Historia i Kultura. Projekt złożony w ramach Konkursu „Społeczna Odpowiedzialność Nauki II – Popularyzacja Nauki” otrzymał wsparcie Ministerstwa Edukacji i Nauki i realizowany będzie w latach 2023-2025 podczas Targów Książki w Katowicach i Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie.

„Spotkania z Nauką” mają na celu promocję polskiej nauki wśród szerokiej publiczności przez prezentację dorobku wydawniczego uczelni i instytucji naukowych z całej Polski na stoiskach targowych a także organizację wykładów i spotkań ze znakomitymi uczonymi i popularyzatorami nauki.

Katowice i Warszawa to silne ośrodki akademickie. Katowice mogą się ponadto pochwalić tytułem „Europejskiego Miasta Nauki 2024”. Mamy nadzieję, że „Spotkania z Nauką” w wartościowy sposób poszerzą ofertę katowickich i warszawskich targów książki – należących do czołówki największych i najliczniej odwiedzanych wydarzeń literackich w kraju i przyczynią się do popularyzacji publikacji naukowych wśród wielotysięcznej publiczności miłośników literatury – dodaje Jacek Oryl.

Więcej informacji
(info FHiK)

Dodaj komentarz