Targi w Polsce Targi, festiwale

Wolna Białoruś gościem specjalnym Targów Książki w Katowicach

Targi Książki w Katowicach to coroczne, jesienne wydarzenie promujące czytelnictwo i literaturę z udziałem znakomitych autorów, wydawców i niezawodnej publiczności. W tym roku Targi odbędą się w dniach od 3 do 5 listopada w Międzynarodowym Centrum Kongresowym, a w roli gościa specjalnego zaprezentuje się Wolna Białoruś. Wystąpienie niezależnych wydawnictw i autorów białoruskich przygotują Instytut Książki Białoruskiej i Przedstawicielstwo ds. Odrodzenia Narodowego Zjednoczonego Przejściowego Gabinetu Białorusi. Współgospodarzem Targów jest miasto, organizatorem – Fundacja Historia i Kultura.


Pozycja Targów Książki w Katowicach i ich potencjał międzynarodowy napawają nas optymizmem. W zeszłym roku w Targach udział wzięło ponad 160 wystawców i 30 000 zwiedzających, publiczność dopisała na ponad 200 spotkaniach, a wydawcy odnotowali rekordową sprzedaż. Gościem specjalnym Targów była Ukraina. Dla nas organizatorów to wielki zaszczyt i radość, że w roli gościa specjalnego nadchodzących Targów Książki w Katowicach wystąpi Wolna Białoruś. Dzięki zaangażowaniu Instytutu Książki Białoruskiej i Przedstawicielstwa ds. Odrodzenia Narodowego Zjednoczonego Przejściowego Gabinetu Białorusi, na Targach powstanie stoisko Wolnej Białorusi i odbędzie się program wydarzeń z udziałem niezależnych białoruskich autorów i wydawców. To wspaniale, że będziemy mogli przybliżyć prawdziwą, wolną od cenzury, białoruską twórczość literacką śląskiej i ogólnopolskiej publiczności – mówi Jacek Oryl, dyrektor Targów Książki w Katowicach i wiceprezes Fundacji Historia i Kultura.

Współczesna książka białoruska jest ucieleśnieniem twórczego potencjału kultury białoruskiej i niezłomności naszego narodu. W czasie, gdy na Białorusi niszczone są niezależne wydawnictwa, panuje cenzura, książki i autorów ogłasza się ekstremistami, publikacja każdej nowej białoruskiej książki staje się ikoniczna i symboliczna. Jesteśmy bardzo wdzięczni Fundacji Historia i Kultura, za możliwość dotarcia do białoruskich czytelników poprzez Targi Książki w Katowicach, a także przybliżenia polskiej publiczności białoruskich autorów i książek – mówi Alina Koushyk z Przedstawicielstwa ds. Odrodzenia Narodowego Zjednoczonego Przejściowego Gabinetu Białorusi.

Organizacja stoiska „Wolnej Białorusi” jest dla Instytutu Książki Białoruskiej wielkim zaszczytem, za co serdecznie dziękuję Fundacji Historia i Kultura. Dołożymy starań, aby na stoisku można było kupić białoruskie książki wydawane w różnych miastach, a nawet w różnych krajach – Czechach, Polsce, Litwie, Wielkiej Brytanii. Gdy z powodu represji i prześladowań Białorusini nie mają możliwości organizowania targów i wystaw w kraju, w Mińsku, Homlu czy Pińsku, gdy noblistka Swiatłana Aleksiewicz przebywa na wygnaniu, a noblista Aleś Bialacki w więzieniu dziękujemy Polsce, która z niesłabnącym zaangażowaniem wspiera niezależną kulturę białoruską. To tutaj, w Polsce, w Katowicach, białoruscy autorzy i wydawcy będą mogli prezentować nowości książkowe, szczerze rozmawiać z czytelnikami i nie obawiać się, że trafią za kraty. Udział w tak ważnym międzynarodowym wydarzeniu książkowym w charakterze gościa specjalnego to nie tylko wyraz wsparcia i solidarności, ale także pogłębianie więzi z autorami, wydawnictwami, intelektualistami z innych krajów, promocja i awans słowa białoruskiego na platformach międzynarodowych – mówi Ała Pigalskaya, przedstawicielka Instytutu Książki Białoruskiej.

Tegoroczne Targi Książki w Katowicach zajmą dwukrotnie większą powierzchnię niż przed rokiem. Ekspozycja targowa będzie szersza i bardziej zróżnicowana, poprawi się komfort odwiedzających. W ofercie Targów przybędzie nowy element wystawienniczy i programowy – „Spotkania z Nauką” czyli sektor ze stoiskami oficyn naukowych i akademickich i spotkaniami dla publiczności popularyzującymi naukę. Na stoisku Wolnej Białorusi prezentowana będzie oryginalna współczesna literatura białoruska, książki historyczne i literatura dla dzieci, przekłady światowej klasyki i najnowszych bestsellerów na język białoruski, w programie znajdą się także spotkania autorskie i sesje autografów. Swój udział w ramach stoiska planują niezależne białoruskie wydawnictwa z różnych miast i krajów. Wśród nich są Gutenberg Publisher (Kraków, Polska), ARCHE (Białoruś), Słowianka (Warszawa, Polska), Viasna (Praga, Czechy), Skaryna Press (Londyn, Wielka Brytania), Januszkiewicz (Polska).

Wstęp na Targi Książki w Katowicach i udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny, dodatkowo wybrane spotkania zostaną zarejestrowane i dostępne będą w mediach społecznościowych organizatora Targów.

Więcej informacji
Profil FB

Targi Książki w Katowicach 2023
Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach, plac Sławika i Antalla 1

Targi są czynne dla zwiedzających:
piątek 3.11. – w godz. 11:00-19:00,
sobota 4.11. – w godz. 10:30-19:00,
niedziela 5.11. – w godz. 10:30-17:00.
(info FHiK)

Dodaj komentarz