Festiwale literackie

Festiwal poetycki „Warszawa Wierszy” (30.09-9.10)

W dniach od 30 września do 9 października odbędzie się nowy festiwal poetycki – „Warszawa Wierszy”. Organizatorami są Fundacja Domu Literatury i Domów Pracy Twórczej oraz Polski PEN Club. Projekt jest współfinansowany przez m.st. Warszawa.

Jak zapowiadają organizatorzy, festiwal będzie obfitował w spotkania autorskie, dyskusje, a także wieczory poetyckie, wystawy i koncerty. Udział w wydarzeniu zapowiedzieli już m.in.: Ewa Lipska, Ryszard Krynicki, Krzysztof Siwczyk, Anna Piwkowska, Krzysztof Czyżewski, Piotr Mitzner, Anna Bikont i Anda Rottenberg.

Wiersze mówią rzeczy ważne i poruszające. Otwierają wyobraźnię, dają do myślenia. Potrafią bawić i niepokoić. Są wolne i uczą wolności. Uczą wychodzenia z ciasnych ram nawyków i wmówień. Uczą pytać i szukać, nie godzić się na kłamstwo i blichtr, zawsze być w drodze. I jednocześnie przechowują w sobie potrzebę prawdy, intuicję sensu, nadzieję. Jest w nich nieoczywista mądrość, tajemnica, odwaga wyruszenia w nieznane, żywa obecność słów, w których odcisnęło się czyjeś doświadczenie. Dlatego umieją stać się darem i formą bliskości – po ludzku ważnej, prawdziwej – czytamy na na stronie internetowej festiwalu.

Festiwal „Warszawa Wierszy” ma przyczynić się do tego, aby poezja lepiej zrosła się ze stołeczną tkanką miejską. Mają w tym pomóc takie inicjatywy, jak spacer „miejsca poetów, miejsca wierszy”, a także akcja „podaruj wiersz” oraz „kawa i wiersz”, która będzie się odbywała w wybranych warszawskich kawiarniach.

Wstęp na wszystkie odbywające się w ramach festiwalu wydarzenia jest bezpłatny, jednak na część z nich obowiązują zapisy.

Szczegółowy program festiwalu.

Dodaj komentarz