Filmy Rynek wydawniczy

Filmowa adaptacja “Chłopów” polskim kandydatem do Oscara!

Komisja Oscarowa zadecydowała, że film „Chłopi” w reż. DK Welchman i Hugh Welchmana, którego koproducentem jest Narodowe Centrum Kultury, jest polskim kandydatem do Oscara w kategorii Najlepszy Film Zagraniczny. Film został też doceniony podczas 48. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, gdzie zdobył Nagrodę specjalną oraz Nagrodę Publiczności.

W uzasadnieniu decyzji (sześcioosobowa Komisji pod przewodnictwem Ewy Puszczyńskiej, producentki m. in. filmów Ida i Zimna wojna) czytamy: Autorzy „Chłopów” zaprezentowali kolejny imponujący film animowany, nie tylko powtarzając triumf „Vincenta”, ale idąc znacznie dalej, osiągając nowy poziom dynamizmu w animacji, w którym kamera nie jest tylko obserwatorem , ale uczestnikiem. Film porusza ważne i wciąż aktualne tematy społeczne; opresją kobiet, ich zależność, a nawet przynależność do mężczyzny, przemoc seksualną, mobbing. To historia , która będzie zrozumiała na całym świecie, ponad granicami i podziałami politycznymi.

Oscarową Shortlistę, składającą się z piętnastu filmów, z której następnie Amerykańska Akademia Filmowa wybierze piątkę nominowanych w kategorii Najlepszy Film Zagraniczny (dawniej: Najlepszy Film Nieanglojęzyczny) poznamy 21 grudnia br. Oficjalne nominacje do Oscara zostaną ogłoszone zaś 23 stycznia 2024 roku. Sama Gala Oscarów odbędzie się zaś w Los Angeles w niedzielę 10 marca 2024 roku.


Film „Chłopi”, wyprodukowany przez BreakThru Films, to adaptacja słynnej powieści o tym samym tytule, za którą Władysław Reymont przed niemal stu laty (1924) został nagrodzony literackim Noblem. Film wyreżyserowali: DK Welchman (znana wcześniej jako Dorota Kobiela) i Hugh Welchman. Duet zasłynął wcześniej nominowaną do Oscara produkcją „Twój Vincent” – pierwszą na świecie pełnometrażową animacją malarską, którą obejrzało w kinach 6 mln widzów.

Animacja „Chłopi” to esencja półwiecza malarstwa europejskiego z przełomu XIX i XX wieku, z naciskiem na styl Młodej Polski. Najpierw film był kręcony jako film fabularny z aktorami. Następnie ponad 100 malarzy w czterech studiach w Polsce, na Litwie, w Ukrainie i Serbii malowało na podstawie zdjęć olejne obrazy na płótnie, które stały się kluczowymi klatkami w filmie. Na przygotowanie animacji malarskiej artyści poświęcili ponad 2 lata, ponad 200 000 godzin pracy. Animatorzy uzupełniali ujęcia namalowane przez malarzy, by całość filmu była płynna i przyjemna dla oka.

W „Chłopach” występują m.in.: Mirosław Baka, Ewa Kasprzyk, Sonia Bohosiewicz, Małgorzata Kożuchowska, Dorota Stalińska, Andrzej Konopka, Maciej Musiał i Julia Wieniawa i Kamila Urzędowska. Powieść i malarstwo wzbogaca muzyka korzeni zinterpretowana przez Łukasza L.U.C.-a Rostkowskiego. Kompozytor wraz ze słowiańskim kolektywem światowej klasy muzyków stworzył magiczny pejzaż dopełniający piękno malowanych obrazów. W projekcie biorą udział m.in. Tęgie Chłopy, Laboratorium Pieśni, T.Etno czy Maria Pomianowska. Za produkcję „Chłopów” odpowiada BreakThru Films.

Autorami zdjęć do „Chłopów” są Radosław Ładczuk, Kamil Polak i Szymon Kuriata, kostiumy przygotowała Katarzyna Lewińska, a scenografię Elwira Pluta. Szefem animacji malarskiej jest Piotr Dominiak, za postprodukcję odpowiadają Łukasz Mackiewicz i Michał Janicki.

Pierwsze pokazy „Chłopów” w Polsce odbędą się podczas Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Film bierze udział w Konkursie Głównym.

Współfinansowanie: Polski Instytut Sztuki Filmowej, Mazowiecki Warszawski Fundusz Filmowy, Narodowe Centrum Kultury, Polska Fundacja Narodowa.

(źródło: Narodowe Centrum Kultury)

Dodaj komentarz