Listy bestsellerów Publikacje elektroniczne Rynek wydawniczy

Wrześniowe TOP 10 Audioteki

Trwająca kampania wyborcza przełożyła się również na preferencje użytkowników Audioteki – najpopularniejszą produkcją września był Upadek narodu, polityczny audioserial z Piotrem Adamczykiem w roli głównej. Na drugim miejscu znalazła się dystopijna Spalona ziemia, a podium zamyka Zbroja światła, czyli ukoronowanie najpopularniejszego cyklu powieści Kena Folletta – rozpoczętego przez Filary ziemi. Najchętniej słuchanym we wrześniu podcastem były Blaski i cienie autorstwa Anny Gacek.


TOP 10 audiobooków

Najpopularniejsza produkcja września, audioserial Upadek narodu, to trzymająca w napięciu historia o demokracji i jej słabościach, opowiadająca o losach głęboko wierzącego posła lewicy, Jean Vampela (Piotr Adamczyk), który w wyniku zbiegu okoliczności zostaje jednym z czołowych kandydatów w wyborach na prezydenta Francji. Scenariusz autorstwa Yanna Reuzeau, został przetłumaczony przez reżyserkę Ewę Rucińską po raz pierwszy na język polski na potrzeby audioserialu. W obsadzie m.in.: Piotr Adamczyk, Grzegorz Małecki i Sandra Drzymalska.

Na drugim miejscu znalazła się Spalona Ziemia. Audioserialprzenosi słuchaczy do roku 2036 w Republice Arny, gdzie nękająca susza i groźba wojny domowej stanowią mroczne tło dla opowieści o Josim (Bartosz Bielenia), młodym i ambitnym polityku. Superprodukcja została zrealizowana za pomocą technologii ambisonicznej, która podczas odtwarzania zapewnia doskonałą symulację przestrzeni. Aby w pełni tego doświadczyć, najlepiej odbierać audioserial z użyciem słuchawek, co daje wrażenie bycia w samym środku wydarzeń.

Wrześniowe podium zamyka Zbroja światła, autorstwa Kena Folleta. Audiobook jest jednocześnie finałem wątków poruszanych w Filarach ziemi, jak również pomostem pomiędzy cyklem a trylogią Stulecie. W produkcji, czytanej przez Krzysztofa Gosztyłę, słuchacze docenili wielką historię widzianą oczami zwykłych ludzi – emocje, ścierające się z beznamiętnymi trybami przeznaczenia oraz walkę o rodzinę i wolność słowa. Na popularność historii z pewnością miała wpływ również mistrzowska interpretacja Gosztyły.

 1. Upadek Narodu“, Yann Reuzeau, wydawca: Audioteka;
 2. Spalona ziemia”, Bracia Oleksiak, wydawca: Audioteka;
 3. Zbroja światła”, Ken Follett, wydawnictwo: Albatros;
 4. Chłopki. Opowieść o naszych babkach”, Joanna Kuciel-Frydryszak, wydawnictwo: Marginesy;
 5. Człowiek, który umarł dwa razy”, Richard Osman, wydawnictwo: Agora;
 6. Zarzut”, Remigiusz Mróz, wydawnictwo: Czwarta Strona;
 7. Zima Świata”, Ken Follett, wydawca: Audioteka, Wydawnictwo Albatros;
 8. Oni tu są”, Adam Bauman, wydawca: Audioteka;
 9. Czwartkowy Klub Zbrodni”, Richard Osman, wydawnictwo: Agora;
 10. Dreszcz. Tom 1”, Jakub Ćwiek, wydawca: Sine Qua Non.

TOP 10 podcastów

Po świetnie przyjętej przez słuchaczy audycji Sweet Teens, Anna Gacek wróciła na łamy Audioteki z nowym podcastem Blaski i cienie. Audycja, w której autorka przybliża słuchaczom autobiografie osób z pierwszych stron gazet, z miejsca zyskała uznanie użytkowników, stając się najpopularniejszą produkcją września.

Na drugim miejscu znalazło się Spokojnie, to tylko życie, w którym autorki: dr Joanna Podgórska i Marta Niedźwiecka w przystępny sposób dyskutują o ludzkiej egzystencji z perspektywy psychologii i neurobiologii.

Trzecie miejsce przypadło audycji, która również koncentruje się na aspektach psychologicznych – Strefie Psyche Uniwersytetu SWPS. Psycholodzy z Uniwersytetu SWPS opowiadają o ludzkiej psychice i wyjaśniają mechanizmy jej działania na tyle skutecznie, że kolejny miesiąc z rzędu ich podcast znajduje się w czołówce najchętniej słuchanych produkcji,

 1. Blaski i cienie. Anna Gacek i biografie najsłynniejszych”, wydawca: Audioteka;
 2. Spokojnie, to tylko życie”, wydawca: Audioteka;
 3. Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS”, wydawca: Uniwersytet SWPS;
 4. Podkast Powszechny”, wydawca: Tygodnik Powszechny;
 5. Nowa Audio Fantastyka”, wydawca: Audioteka;
 6. Podcast Muzeum Historii Polski”, wydawca: Muzeum Historii Polski;
 7. Zbrodnia na poniedziałek”, autor: Wojciech Chmielarz;
 8. PigOut i Chmielarz gadają o książkach”, wydawca: Audioteka;
 9. Frontstory Podcast”, Fundacja Reporterów;
 10. Sweet Teens. Anna Gacek i popkultura naszych czasów”, wydawca: Audioteka.

Audioteka – powstała w 2008 roku, zostając prekursorem branży audiobooków w Polsce. Jej słuchacze dzięki m.in. superprodukcjom czy audioserialom mogą oddać się jakościowej, cyfrowej rozrywce. Obecnie, za pośrednictwem swoich produktów, zapewnia dostęp do największego katalogu audio po polsku, z biblioteką zawierającą ponad 19 500 pozycji, w tym superprodukcje z najlepszymi reżyserami i największymi polskimi gwiazdami oraz świetną oprawą muzyczną. Audioteka to także jakość oferowanych produktów cyfrowych, którą zapewnia doświadczony zespół ekspertów. Oferuje wyselekcjonowane treści w 11 językach, m.in po niemiecku, czesku, hiszpańsku i turecku. Produkuje ponad 30 000 godzin treści rocznie na nasze trzy główne platformy – “Audioteka”, “Lecton”, oraz dedykowane pracownikom firm “Inspiro”. Audioteka to nie tylko tradycyjne audiobooki. Jej produkcje obejmują nowe formaty, takie jak audioseriale, treści edukacyjne, audio dokumenty, programy informacyjne, medytacje prowadzone, treningi uważności czy audycje podróżnicze. Tworzy ją zespół doświadczonych specjalistów, znających nie tylko swoich słuchaczy, ale też potrzeby rynku. Dlatego też marka mocno wspiera kulturę, czego przykładem jest autorski program „Usłysz kulturę”, wspierający finansowo projekty związane z pisaniem scenariuszy, tekstów, spin-offów oraz produkcją treści.

Dodaj komentarz