Upowszechnianie czytania książek uznane zostało za innowacyjne podejście do problemów społecznych: Maria Deskur z Fundacji Powszechnego Czytania członkinią globalnej sieci innowatorów społecznych Ashoki.
Nieczytanie książek staje się dziś rosnącym problemem i jedną z udowodnionych przyczyn wykluczenia społecznego. Ashoka jest organizacją, która w Polsce działa już 30 lat, wspierając niezwykłe innowatorki i wybitnych innowatorów społecznych. W tym roku do grona jej członków i członkiń dołączyły kolejne cztery osoby. Wśród nich znalazła się Maria Deskur – prezeska Fundacji Powszechnego Czytania, która sprawia, że czytanie i poziom czytelnictwa w Polsce staje się sprawą publiczną.
Ashoka wspiera wizję świata, gdzie każdy może działać na rzecz dobra wspólnego: identyfikuje i wspiera wiodących innowatorów i innowatorki społeczne. Maria Deskur znalazła się w gronie 85 Ashoka Fellows w Polsce i ponad 4000 na całym świecie, wyłonionych i zaproszonych na przestrzeni ostatnich 40 lat istnienia organizacji.
Ashoka Fellows są wybieraniane na podstawie zaangażowania w rozwiązywanie problemów społecznych u ich źródła. Jednym z czynników, które umożliwiają budowanie społeczeństw bardziej włączających, społeczeństw, w których każde dziecko miałoby szansę na osiągniecie swojego pełnego potencjału, jest niewątpliwie upowszechnianie czytania i traktowanie go nie jako umiejętności nabywanej w szkole, ale fundamentu budowania kompetencji i wynikającego z nich zaangażowania obywateli we wszystkie inne tematy – to jedna z najważniejszy społecznie aktualnych spraw. To szczególnie ważne w obliczu niesatysfakcjonującego stanu polskiego czytelnictwa i nieustającej konieczności wspierania naszej gospodarki, innowacyjności, nauki i siły demokracji.
Dziękuję ogromnie Ashoce za przyjęcie mnie do grona ludzi, których działania Ashoka uwiarygadnia: swoją marką, wieloletnim doświadczeniem i wielostopniowym procesem rekrutacyjnym. Jest mi szalenie miło osobiście, ale jest to przede wszystkim ważne dla sprawy: upowszechnianie czytania zostało w ten sposób potwierdzone przez to poważne międzynarodowe gremium jako innowacyjne narzędzie niwelowania wykluczenia społecznego. Bo tak jest: nie próbujemy zbudować armii humanistów; chcemy, by każde dziecko miało na realizację swojego pełnego potencjału – w dziedzinie, którą sobie wybierze – a to, statystycznie patrząc, jest skutkiem czytania i rozmów w domu, od małego. – mówi Maria Deskur.
Maria Deskur, od lat związana z polską branżą wydawniczą, jako współzałożycielka FPC, szukając przyczyn niskiego poziomu czytelnictwa w Polsce, sięgnęła po doświadczenia innych krajów. W pro-czytelniczych inicjatywach podkreśla, że kultura książki nie oddziałuje jedynie na poszczególne jednostki, ale na całe społeczeństwo, którego przyszłość zależy od liczby obywateli czytających, bo czytanie przekłada się na edukację, zdrowie, innowacyjność, przedsiębiorczość, naukę a nawet demokrację.
Członkostwo w pierwszej, największej na świecie, globalnej sieci przedsiębiorców i przedsiębiorczyń społecznych Ashoki – umożliwi Fundacji Powszechnego Czytania jeszcze szersze działania zwracające uwagę na konieczność upowszechniania czytania, jako elementu budowania sprawiedliwego świata, determinującego możliwość budowania społeczności, wprowadzania innowacji, uczenia empatii i współpracy.
Działając globalnie, Ashoka uwzględnia kontekst lokalny, starając się odpowiadać na potrzeby ekosystemu innowacji społecznych i przedsiębiorców społecznych. Współpraca jest fundamentem i budulcem tych działań. Globalna społeczność twórczyń i twórców zmian skupiona w regionalnych biurach Ashoki może wymieniać się wiedzą i doświadczeniami z licznych krajów i kultur. Członkowie i członkinie działają w ponad 95 krajach na świecie, przyczyniając się do realizacji wizji świata, w którym każdy może działać na rzecz dobra wspólnego, w oparciu o mądrość i doświadczenia innych.
(info FPC)
Dział, w którym zamieszczane są drobne informacje z rynku wydawniczo-księgarsko-poligraficznego.