Festiwale literackie

Dorota Masłowska przeczyta film. Nowy festiwal filmowo-literacki we Wrocławiu

Już 25 listopada we wrocławskim kinie DCF odbędzie się pilotażowa edycja festiwalu Korelacje. Ekspertki od słów, Dorota Masłowska i Agnieszka Wolny-Hamkało, przygotują autorskie narracje do wybranych przez siebie filmów. Tradycyjny seans filmowy zamieni się w słuchowisko połączone z obrazem. To nowy sposób doświadczania kultury, dostępny również dla osób ze szczególnymi potrzebami. Bilety już w sprzedaży.


Korelacje to literackie interpretacje kinowych dzieł w formie audiowizualnej. – Chcemy tworzyć przestrzeń dostępną dla każdego w tym samym czasie, w której przenikają się film, literatura i muzyka. Charakterystyczny styl pisania zaproszonych do projektu autorek i autorów nada filmom nowych znaczeń. Interpretowane będą obrazy, scenariusz, dźwięk i muzyka – mówi Piotr Krzykwa, pomysłodawca festiwalu Korelacje i członek Kineskop Studio. W pilotażowej edycji festiwalu wezmą udział dwie znakomite twórczynie: Dorota Masłowska, laureatka Nagrody Literackiej „Nike”, pisarka, dramatopisarka, felietonistka, kompozytorka, piosenkarka i producentka muzyczna oraz Agnieszka Wolny-Hamkało, poetka, której wiersze przełożono na 15 języków, krytyczka literacka, pisarka i publicystka.

Każda z nich przygotuje autorską interpretację tekstu do audiodeskrypcji opisującą przebieg i odbiór wybranego przez siebie filmu. Teksty zostaną przez autorki nagrane, a następnie zmontowane w filmie i wyświetlone w kinie jako słuchowisko filmowe. Dzięki temu osoby niewidome je usłyszą, a osoby niesłyszące przeczytają. – Korelacje to nowa, unikatowa formuła prezentowania sztuki filmowej na mapie Wrocławia. Cieszymy się, że wspólnie możemy propagować kulturę dostępną, oferować wydarzenia bez barier, integrujące publiczność ze szczególnymi potrzebami – podkreśla Magdalena Klich-Kozłowska, dyrektorka Dolnośląskiego Centrum Filmowego, które jest współorganizatorem festiwalu.

Seanse rozpoczną się równolegle – 25 listopada o godz. 18:00. Po filmach (ich tytuły pozostają tajemnicą) odbędzie się spotkanie z Dorotą Masłowską i Agnieszką Wolny-Hamkało tłumaczone na język migowy, które poprowadzi Jan Pelczar. Bilety na wydarzenie dostępne są w kasach kina DCF lub przez stronę internetową.


Kino DCF to jedno z najnowocześniejszych kin studyjnych w Polsce z ponad stuletnią tradycją filmową. Tylko tutaj sale kinowe – Warszawa, Lalka, Lwów i Polonia – noszą nazwy legendarnych wrocławskich kin. Na miejscu działają prowadzona przez ASP Wrocław Galeria KINO oraz kawiarnia Food Think Tank. Kino DCF we Wrocławiu jest częścią Dolnośląskiego Centrum Filmowego, w skład którego wchodzą również kina studyjne w Wałbrzychu, Jeleniej Górze, Żarach, Lubaniu i Legnicy. Od niedawna DCF programuje także weekendowe seanse repertuarowe w Miliczu.
Więcej informacji

(info Fest Promo)

Dodaj komentarz