Rynek wydawniczy

VII Festiwal Kryminału w Łodzi

W środę 15 listopada ruszył Festiwal Kryminału. To już siódma edycja tego cenionego i lubianego na mapie kulturalnej Łodzi wydarzenia. Spotkania z literaturą kryminalną potrwają do 25 listopada włącznie.


Ideą festiwalu jest prezentacja dobrej literatury kryminalnej. Z czytelnikami spotykają się najlepsi pisarze kryminałów z Polski. Gośćmi tegorocznej, 7. edycji festiwalu będą: Agnieszka Płoszaj, Paweł Wakuła, Maciej Kronenberg, Olga Rudnicka, Marcin Andrzejewski.

A oto program:
16.11/czwartek/12:30. Spotkanie Klubu Miłośników Gry w Scrabble (wydanie kryminalne) – podczas rozgrywek specjalnie premiowane będą słowa związane z tematyką śledztwa, zbrodni itp. Wstęp bezpłatny. Obowiązują zapisy.

17.11/piątek/17.00. Spotkanie z Policjantami z Komendy Wojewódzkiej Policji z Łodzi, którzy opowiedzą o działaniach „Archiwum X” zajmującego się wykrywaniem przestępstw popełnionych wiele lat temu .Teraz dzięki zastosowaniu nowych technologii wiele z takich przestępstw zostaje wykrytych.

17.11/piątek/18:00. Spotkanie z Agnieszką Płoszaj i rozmowa o najnowszej książce pt. Nie zabijaj (prowadzenie – Andrzej Rostocki) – Influencer zamordowany na planie zdjęciowym. Telewizyjna wróżbiarka przybita do stołu. Modelka, która zachłysnęła się sławą. Każde z nich szukało szczęścia w mieście grzechu. Wszyscy popełnili ten sam niewybaczalny błąd. Zoja Sterlak i Mariusz Kardas stają przed najtrudniejszą sprawą w swojej karierze. Żądza wymierzenia kary, która ich zdaniem kieruje mordercą, prowadzi do grupy fanatyków religijnych. Słynąca z intuicji i nieszablonowych działań policjantka czuje jednak, że za serią zabójstw kryje się coś więcej. Agnieszka Płoszaj jest pisarką, autorką powieści kryminalno-obyczajowych. Mieszka w Łodzi i w naszym mieście umieszcza akcję swoich książek. Wstęp bezpłatny. Obowiązują zapisy.

20/11/poniedziałek/10:30. Spotkanie z Pawłem Wakułą dla uczniów szkoły podstawowej na temat książki – Bjorn. Syn burzy (prowadzenie – Marcin Filipowicz) – Ruiny klasztoru na wyspie Lindisfarne skrywają groźną tajemnicę. Król Knut Wielki każe zamieszkać w nich garstce mnichów, a niedługo potem przysyła na Świętą Wyspę tajemniczego więźnia. Opat klasztoru, wielebny Brendan z Corku, staje przed trudnym zadaniem. Musi rozwiązać zagadkę godną Odyna, ustrzec swoich współbraci przed niebezpieczeństwem, a „gościa” przed ludźmi, którzy usiłują go zamordować. Impreza zamknięta (dla konkretnej szkoły podstawowej).

22/11/środa/11:00. Wycieczka szlakiem miejsc, gdzie kręcono w Łodzi filmy kryminalne – zbiórka o godz. 10.50 przy Ławeczce Tuwima przy ul. Piotrkowskiej, spacer potrwa godzinę przewodnik – Maciej Kronenberg (łodzianin, ekspert turystyki dziedzictwa przemysłowego i filmowego, autor m.in. Przewodnika po filmowej Łodzi, licencjonowany przewodnik po Łodzi.) Impreza zamknięta, przeznaczona dla bywalców Ośrodka Karolew.

24/11/piątek/18:00 – Festiwal Kryminału – spotkanie z Olgą Rudnicką – rozmowa o najnowszej książce Między młotem a imadłem (prowadzenie Anna Groblińska). Matylda Dominiczak zapadła się pod ziemię. Komisarz Marecki wszczyna poszukiwania, choć główny podejrzany milczy jak zaklęty, adwokat zasłania się tajemnicą zawodową, a Roman wie, że żonę widział, tylko nie pamięta kiedy. Pomoc nadchodzi z nieoczekiwanej strony, ale nie poprawia to sytuacji pani detektyw. Wręcz przeciwnie. Policja wkracza w prowadzoną przez Matyldę sprawę zaginionych kobiet, a ona sama wpada w środek wojny gangów, o której nie miała dotąd pojęcia. Wstęp bezpłatny. Obowiązują zapisy.

25/11/sobota/18:00 – spotkanie z Marcinem Andrzejewskim i rozmowa o książce Złoty Peugeot (prowadzenie Andrzej Rostocki). Marcin Andrzejewski – łodzianin, architekt, fotograf i rysownik. Autor kryminałów Złoty peugeot i Tramwaj Tanfaniego, których akcja rozgrywa się w Łodzi (książka zdobyła nagrodę Złotego Ekslibrisu 2021 za najlepszą powieść o Łodzi). Od urodzenia zgłębia historię Łodzi. Złoty peugeot to niebanalny kryminał motoryzacyjny z Łodzi epoki wczesnego Gierka. Tajemnicza zbrodnia, nieudolna milicja, zakulisowe przepychanki z władzą PRL a po drugie kawałek historii polskiej motoryzacji i łódzkiej architektury oczami (i rękami) pewnego mechanika z ulicy Wschodniej, który chcąc nie chcąc zabiera się za dociekanie, dlaczego ktoś musiał zginąć i kto go zabił. Wstęp bezpłatny. Obowiązują zapisy.

Wszystkie spotkania odbędą się w Ośrodku Karolew Miejskiej Strefy Kultury w Łodzi, ul. Bratysławska 6a.

Zapisy pod numerami tel. 501 939 033, 42 687 02 07 oraz przez stronę www.msk.lodz.pl

(źródło: strona organizatora)

Dodaj komentarz