Odeszli od nas Rynek wydawniczy

Nie żyje Paweł Huelle

Paweł Huelle nie żyje, ceniony pisarz, poeta i wykładowca akademicki zmarł w wieku 66 lat. Do jego najbardziej znanych książek należą: Weiser Dawidek, Mercedes Benz. Z listów do Hrabala, Śpiewaj ogrody oraz Castrop. Za swoją twórczość został wyróżniony m.in. Paszportem “Polityki”, nagrodą Fundacji im. Kościelskich, Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Srebrnym Medalem “Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Jak podaje Polska Agencja Prasowa — ciało Pawła Huellego znaleziono w poniedziałek 27 listopada w jego mieszkaniu. Wstępnie wykluczono, aby do jego śmierci przyczyniły się osoby trzecie.

Wspomnieniem podzieliła się Pani prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz: To tragiczna wiadomość. Wielką stratę poniosła kultura, wielką stratę poniósł też Gdańsk, bo Gdańsk to jego miasto. Bardzo je kochał. Tu się urodził, tu tworzył i tu zostawił wielu wiernych przyjaciół. Dziękujemy za każdą powieść, opowiadanie, wiersz, utwór sceniczny. Dziękujemy za Weisera Dawidka, Mercedesa Benza. Z listów do Hrabala, Śpiewaj ogrody i wszystkie zbiory opowiadań. Dziękujemy za Twoją opozycyjną działalność w PRL i za kształcenie studentów. Rok temu, kiedy obchodziliśmy 65. urodziny Pawła Huelle, jubilat powiedział, że nigdy niewydana jego powieść z czasów stanu wojennego leży w papierach. Żal wielki Pawle, że nie zdążyłeś jej wydać dla nas, Twoich wiernych czytelników. Niech Ci śpiewają ogrody!

Płaczą, śpiewają dziś ogrody nie tylko w Gdańsku. Tego dnia opowiedział o książce, którą pisze po kryjomu. Książce niedokończonej, o starożytnej Grecji. To było wspaniałe spotkanie, jedno z wielu ciepłych i dobrych — komentuje Gdański Klub Książki.

Był świetnym opowiadaczem historii, pisarzem bardzo znanym, ale zarazem — mam wrażenie — niedocenionym, zwłaszcza w ostatnich latach. Był — po śmierci Iwaszkiewicza — jednym z największych mistrzów opowiadania w naszej literaturze. To są teksty-cuda, majstersztyki norymberskiej roboty, gdzie w małym pudełeczku mieści się sensu na trzy powieści. Był mistrzem anegdot, nieraz złośliwych, ale zawsze wybornie opowiadanych. Ale też człowiekiem, który umiał stanąć przeciwko lokalnym bonzom, jak doktor Elefant czy ksiądz prałat J., stając po stronie ich ofiar. Historia przyznała mu rację” — podsumował pisarz Jacek Dehnel.


Paweł Marek Huelle urodził się 10 września 1957 roku w Gdańsku. Ukończył filologię polską na Uniwersytecie Gdańskim. W trakcie wydarzeń sierpniowych w 1980 był jednym z inicjatorów apelu o powołanie niezależnej organizacji studenckiej. Zaangażowany następnie w działalność związaną z NSZZ „Solidarność”, był m.in. członkiem redakcji „Głosu Wolnego” wydawanego w czasie I Krajowego Zjazdu Delegatów związku. Po wprowadzeniu stanu wojennego współpracował z wydawnictwami podziemnymi.

Wykładał filozofię na Akademii Medycznej w Gdańsku. W latach 1994–1999 zajmował stanowisko dyrektora TVP3 Gdańsk. W 2011 został kierownikiem literackim Teatru Miejskiego w Gdyni.

Swoją twórczość poświęcił w większości Gdańskowi jako rodzinnemu miastu. Popularność przyniosła mu debiutancka powieść Weiser Dawidek (1987), zekranizowana przez Wojciecha Marczewskiego w 2000 pod tytułem Weiser. Był członkiem i wiceprezesem polskiego PEN Clubu..

Zasiadał w konwencie Ruchu Stu. W 2010 był członkiem komitetu poparcia Bronisława Komorowskiego przed przedterminowymi wyborami prezydenckimi.

Od 2019 był członkiem Rady Kultury Gdańskiej[18].

W 2012 prezydent Bronisław Komorowski odznaczył go Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2014 został odznaczony Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis..

W 1988 za publikację Weiser Dawidek został laureatem Nagrody Fundacji im. Kościelskich, w 2008 za powieść Ostatnia Wieczerza był nominowany do Nagrody Literackiej Nike, w 2001 za książkę Mercedes-Benz. Z listów do Hrabala został laureatem Paszportu „Polityki. Dwukrotnie (2007 oraz 2022) otrzymał Nagrodę Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury. W 2013 został wyróżniony Medalem św. Wojciecha, a w 2015 nagrodą Splendor Gedanensis. W 2021 otrzymał Pomorską Nagrodę Literacką „Wiatr od morza” za całokształt pracy literackiej.


(info wg PAP), Wikiopedia)

Dodaj komentarz